-
-
- zł
- zł
Projektując wygląd łazienki, często najwięcej czasu poświęcamy płytkom, kafelkom i różnym dodatkom. Drzwi wydają się być prostym i nieistotnym wyborem. Czy słusznie? Zobacz, jakie są budowlane normy bezpieczeństwa w kwestii drzwi do łazienek oraz jak nowoczesne drzwi radzą sobie z odprowadzaniem wilgoci z pomieszczenia.
Czy wiesz, że polskie prawo budowlane reguluje takie kwestie, jak wielkość drzwi łazienkowych? Powinny być one nie mniejsze niż 80×200 cm. Bez obaw – ze względu na stare budownictwo oraz specyficzne sytuacje (zbyt mała łazienka, która wymaga zamontowania mniejszych drzwi) producenci tworzą także nieco mniejsze modele. Prawo wymaga także, aby posiadały odpowiedniej wielkości otwory wentylacyjne oraz otwierały się na zewnątrz.
Powyższe zastrzeżenia powstały, aby zwiększyć Twoje bezpieczeństwo. Drzwi otwierane na zewnątrz umożliwią wejście do łazienki, kiedy ktoś nieszczęśliwie zasłabnie i zemdleje tuż pod progiem. Z tego samego względu warto zadbać o to, by wyposażenie łazienki, jak otwarta szafka lub wysunięta szuflada, nie blokowały otwarcia drzwi.
Łazienka to miejsce, od którego oczekujemy zupełnej prywatności. Nic więc dziwnego, że w drzwiach łazienkowych zazwyczaj montujemy zamki. Jest to rozwiązanie szczególnie pożądane, kiedy w domu mieszka wiele osób lub często pojawiają się w nim goście. Nie zapominajmy, że łazienka to także miejsce, do którego udajemy się, gdy poczujemy się źle. Wybierając sposób zamykania, szczególnie zwróć uwagę na zamek z rozetą. Jeżeli cokolwiek stanie się osobie przebywającej w łazience i będzie potrzebowała szybkiej pomocy, dzięki rozecie szybko otworzysz drzwi każdym płaskim przedmiotem, jak moneta czy bok noża. Unikniesz tym samym wywarzania drzwi z futryny.
Wilgoć to główny wróg łazienki. Nieodprowadzana prowadzi do powstania pleśni i szybkiego niszczenia wyposażenia, zwłaszcza mebli. Jak tego uniknąć? Na rynku znajdziesz aż 4 rozwiązania, które pozwalają na odprowadzanie wilgoci z pomieszczenia.
Kratka wentylacyjna przez długi czas stanowiła najbardziej popularne rozwiązanie. Chociaż dobrze spełnia swoje zadanie, nie jest jednak najbardziej estetycznym rozwiązaniem. Kolejny sposób to tulejki wentylacyjne, czyli nic innego jak okrągłe otwory umiejscowione na dole drzwi. Modele z ozdobnymi nakładkami wyglądają zdecydowanie lepiej. Jednak podczas przeglądu przewodów wentylacyjnych usłyszysz od kominiarza, że nie są one wystarczające, by wystarczająco wentylować pomieszczenie. Inną opcją jest wybór drzwi łazienkowych z podcięciem wentylacyjnym. Jest to specjalnie zaprojektowana „dziura” tworząca przerwę między drzwiami a podłogą. Takie rozwiązanie pasuje do nowoczesnych przestrzeni. Ostatnią i jedną z najlepszych opcji są szczeliny wentylacyjne. Wykonuje się je podczas produkcji drzwi łazienkowych. Są to bardzo wąskie i zamaskowane szczeliny między dolnymi ramiakami skrzydła. Z zewnątrz są niemal niewidoczne dla oka i zapewniają całkowitą gwarancję intymności (nie da się przez nie zajrzeć do środka pomieszczenia). Jednocześnie zapewniają właściwą cyrkulację powietrza pomiędzy łazienką a pomieszczeniem po drugiej stronie drzwi.
Jeżeli Twoja łazienka jest duża i dobrze naświetlona, drzwi pełne świetnie wkomponują się w całe wnętrze. Jeśli jednak posiadasz małą łazienkę, w której nie ma okna, zastanów się nad wewnętrznymi drzwiami łazienkowymi przeszklonymi. W tym przypadku wybierz oczywiście szkło matowe lub barwione.