Jakie wymagania powinny spełniać drzwi do łazienki?

Jakie powinny być dobre drzwi łazienkowe? Urządzając łazienkę, często bardzo dużo czasu poświęcamy na dobór płytek, zabudowy i wyposażenia, a dobór skrzydła jest przypadkowy i nieprzemyślany. To błąd, ponieważ odpowiednio dobrane drzwi będą miały ogromny wpływ na komfort korzystania z łazienki. Jak dobrać skrzydło łazienkowe i jakie wymagania powinny spełniać skrzydła drzwiowe do tego pomieszczenia? 

Najważniejsze cechy drzwi łazienkowych

Chcesz świadomie wybrać drzwi do łazienki i zależy Ci na tym, by miały one wszystkie cechy, które są istotne do prawidłowego funkcjonowania skrzydła do tego pomieszczenia? To nic trudnego! Szukając egzemplarza dla siebie, zwróć uwagę na 4 ważne cechy, o których przeczytasz poniżej

Skrzydło z otworami wentylacyjnymi

Prawo budowlane jasno określa, że drzwi do łazienki powinny być wyposażone w otwory wentylacyjne umożliwiające odpowiednią cyrkulację powietrza. Otwory te mogą mieć różną formę. Jakie są najpopularniejsze z nich?

  • Kratka wentylacyjna – najstarszy i nadal często stosowany sposób na umieszczenie otworów wentylacyjnych w drzwiach. Kratki wentylacyjne montowane są w dolnej części skrzydła, a ich sporą zaletą jest to, że zazwyczaj mają wielkość wymaganą przez przepisy (min 220 cm²), co jest wyjątkowo istotne w łazienkach z piecem gazowym.
  • Podcięcia – podcięcia wykonywane są w dolnej krawędzi skrzydła w taki sposób, by między skrzydłem a podłogą powstała szpara, przez którą powietrze może swobodnie przepływać.
  • Tuleje – tuleje to okrągłe wycięcia w dole skrzydła. Wybierając to rozwiązanie, pamiętaj, by tuleje łącznie miały powierzchnię, która spełnia wymagania stawiane przez prawo budowlane. 
  • Szczeliny – jeśli szukasz najmniej widocznego rozwiązania, które będzie estetyczne i nowoczesne, postaw na drzwi ze szczeliną wentylacyjną, która jest szeroka, ale bardzo wąska, dzięki czemu niemal niewidoczna. 

Skrzydło drzwiowe o odpowiednich wymiarach

Według prawa budowlanego drzwi do łazienki powinny mieć minimum 80 cm szerokości oraz 200 cm wysokości. Bardzo ważne jest również, by skrzydło łazienkowe otwierało się na zewnątrz pomieszczenia. Nie zapomnij też, by dobrze przemyśleć stronę, na którą otwierają się drzwi. Najwygodniej będzie, jeśli włącznik światła będzie znajdował się po przeciwnej stronie niż zawiasy. 

Drzwi łazienkowe zapewniające prywatność

Łazienka to pomieszczenie, w którym potrzebujemy intymności i prywatności, a tę mogą zapewnić wyłącznie dobrze dobrane drzwi. Zadbaj o to, by model, który wybierzesz, wyposażony był w praktyczny i sprawnie działający zamek. Warto wiedzieć o tym, że zamki łazienkowe powinny również bez problemu dać się otworzyć od zewnątrz, tak, by w razie zasłabnięcia podczas kąpieli osoba z zewnątrz mogła wejść do łazienki. Warto również postawić na drzwi bez przeszkleń lub takie z jedną mleczną szybą w górnej części skrzydła.

Materiały dobrze znoszące kontakt z wilgocią

Jako drzwi łazienkowe dobrze sprawdzą się egzemplarze wykonane z materiałów dobrze znoszących kontakt z wilgocią. Warto jednak wiedzieć o tym, że nie jest prawdą przekonanie o tym, że skrzydła pokryte laminatem w kontakcie z wilgocią szybko ulegną uszkodzeniu. Odklejanie się i rozwarstwianie laminatu zdarza się najczęściej w przypadku najtańszych drzwi z marketu. Jeśli zdecydujesz się na skrzydło od znanego, renomowanego producenta, takie problemy nie będą mieć miejsca.

Szukasz drzwi do łazienki dla siebie? Zobacz modele dostępne w naszym sklepie, a jeśli nadal nie będziesz wiedział, jakie drzwi wybrać, skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy Ci wybrać najlepsze rozwiązanie.

Poznaj dobre drzwi łazienkowe w naszym sklepie

Drzwi łazienkowe

O Redakcja dobredrzwi.pl

Od 20 lat dostarczamy drzwi w całej Polsce. Przez ten czas pozyskaliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy się z wami podzielić na łamach tego bloga. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby artykuły umieszczane w tym miejscu pomagały wam przy wyborze odpowiednich drzwi do waszych domów lub mieszkań.

Zobacz wszystkie wpisy od Redakcja dobredrzwi.pl →