Dobór ościeżnicy do drzwi wewnętrznych 

Ościeżnica (potocznie framuga, futryna, rama, oprawa), stanowi ważny element, gdyż to właśnie ona umożliwia zamontowanie skrzydła drzwi. Bez niej byłoby to niemożliwe. Poza swoimi podstawowymi funkcjami stanowi również element dekoracyjny pomieszczenia. Powinna więc być spójna kolorystycznie, ale także wykończeniem do modelu, który wcześniej wybraliśmy. Zazwyczaj jest ona elementem dodatkowym i trzeba ją kupić oddzielnie, ale są tego plusy! Dzięki temu sami możemy wybrać taką, która spełni nasze oczekiwania zarówno pod względem funkcjonalnym, ale także aranżacyjnym.  

Na co zwrócić uwagę?

Oprócz możliwości montażu skrzydła, ościeżnica służy do wykończenia otworu w ścianie, uszczelnia oraz utrzymuje drzwi we właściwej pozycji. To na niej także montuje się zawiasy pozwalające na ich otworzenie.  Należy mieć na uwadze solidność jej wykonania, w końcu zapewnia stabilizację naszego skrzydła oraz decyduje o łatwości je montażu. Oprócz kwestii funkcjonalnych musi pasować nam do stylu pomieszczeń, całe szczęście jest dostępnych wiele modeli, co bez problemu pozwoli wybrać tą odpowiednią. 

Z jakiego materiału są najczęściej zrobione ościeżnice?

Ościeżnica do drzwi wewnętrznych zbudowana jest z dwóch elementów pionowych – stojaków, oraz poziomych – górnego nadproża i dolnego progu. Zazwyczaj skonstruowane z takich materiałów jak:

  • Drewno – zrobione z drewna klejonego,
  • Metal – wykonane z blachy stalowej, ocynkowanej, o grubości 1,2-1,5 mm; fabrycznie pomalowane lub wykończone okleiną,
  • PCV – stosowane do modeli z takiego samego materiału, wypełnione kształtowaniem stalowym,
  • Aluminium – sprzedawane w komplecie z produktami o konstrukcji metalowej.

Ich wybór zależy od wybranego wcześniej modelu, gdyż futryna powinna być wtedy wykonana z takiego samego tworzywa. Dzieje się tak z uwagi na cechy takie jak np. wytrzymałość, czy prawidłowe utrzymanie skrzydła w bezpieczny sposób. 

Wytrzymałe materiały

Najważniejszymi cechami, jakie powinien posiadać materiał, z którego wykonywane są skrzydła samolotu, jest wytrzymałość. Materiał musi być odporny na uszkodzenia mechaniczne i charakteryzować się dużą wytrzymałością na rozciąganie oraz uderzenia. Ponadto ważna jest również odporność na działanie czynników atmosferycznych, takich jak np. mróz czy promieniowanie UV. W przypadku skrzydeł samolotu bardzo ważna jest także ich stabilność i bezpieczeństwo. Dlatego też materiałem, z którego najczęściej są one wykonywane, jest aluminium.

Rodzaje ościeżnic drzwiowych

Na rynku dostępne są dwa modele: regulowane oraz stałe. Wybór zależy między innymi od przewidywanego miejsca montażu naszych drzwi.

W ościeżnicy regulowanej możemy bez problemu zmieniać jej szerokość. Sprawdzi się do mieszkań o niestandardowych grubościach ścian. Jest uniwersalna oraz łatwiejsza w montażu, w porównaniu do  drugiego rodzaju. W tym przypadku występuje jednak jeden warunek: ściana nie może być cieńsza niż 7,5 cm. Regulowane opaski okrywają powierzchnię z obu stron, co wizualnie wygląda bardzo estetycznie. 

Drugi rodzaj to futryna stała. Najlepsza do pomieszczeń o prostych ścianach, które mieszczą się w szerokości 6 cm lub 10 cm. Tutaj należy jednak wiedzieć, że nie zawsze dopasowanie jej może być łatwe, a  szerokości nie da się zmienić. Nie posiadają opasek maskujących, więc do miejsc łączenia stosuję się specjalne listwy. 

Zawiasy widoczne, a może ukryte?

Jak wiemy, na ościeżnicy montowane są zawiasy umożliwiające zawieszenie skrzydła. Ze względu na ich widoczność możemy wyróżnić:

  • Bezprzylgowe – takie futryny umożliwiają schowanie zawiasów wewnątrz, a krawędź drzwi idealnie się wtapia; tworzy to spójną optycznie powierzchnię,
  • Przylgowe – zawiasy są widoczne gołym okiem, natomiast łatwiejsze w montażu; idealne dla osób, które cenią tradycyjny design.

Wybór odpowiedniego rodzaju jest tak naprawdę uzależniony tylko od naszego upodobania. Jeśli w naszym mieszkaniu chcemy postawić na nowoczesność, odpowiednie będą te bezprzylgowe. Natomiast drugi rodzaj doda charakteru naszemu wnętrzu. 

Szeroki wybór produktów

 W naszym sklepie internetowym można zamówić praktycznie wszystko. Warto jednak pamiętać, że ceny mogą się różnić w zależności od tego, na jaki rodzaj się zdecydujemy.  Dostępnych jest wiele modeli ościeżnic i na pewno uda się wybrać to, co spełni wasze oczekiwania. Trzeba tylko pamiętać o dwóch zasadach - ważna jest spójność ze stylem, ale i wygoda użytkowania.  

x
Nie wiesz, jakie drzwi wybrać?
Potrzebujesz porady?
Skorzystaj z darmowej konsultacji z naszymi wykwalifikowanymi Doradcami Klienta. Zamów połączenie przez słuchawkę lub zadzwoń do nas:
22 299 11 33
Jesteśmy do Twojej dyspozycji: pn - pt: 8.00 - 16.00