-
-
- zł
- zł
Drzwi pokojowe w dużej mierze świadczą o designie całego mieszkania. Ne tylko wygląd jest ważny. Ich cechy techniczne powinny być dopasowane do możliwości przestrzennych. Jakie są rodzaje drzwi pokojowych oraz z czego mogą być wykonane?
W celu uzyskania przytulnej i zamkniętej przestrzeni polecamy użycie drzwi pokojowych pełnych. Chcąc optycznie powiększyć obszar pokoju, wybierzmy te lustrzane. Jeżeli pomieszczenie jest naturalnie ciemne i nie wpada do niego wiele światła, warto zamontować drzwi przeszklone. Szkło przezroczyste przepuści najwięcej światła, ale jeżeli zależy nam na intymności, wybierzmy to matowe, białe lub barwione (na jasne kolory).
Następnie zastanówmy się nad mechanizmem otwierania drzwi.
Drzwi skrzydłowe rozwieralne to najbardziej typowe rozwiązanie. Standardowo mają wymiary od 70 do 120 cm. Spotkasz się z terminami lewe oraz prawe. Co to oznacza? Gdy zawiasy znajdują się po lewej stronie, są to drzwi lewe, a jeżeli po prawej – prawe. Warto zastanowić się, czy powinny być otwierane na zewnątrz czy do wewnątrz. To zależy od rozłożenia mebli w pokoju. Kiedy dwa pomieszczenia znajdują się bardzo blisko siebie, należy zapobiec sytuacji, kiedy równoczesne otworzenie drzwi spowoduje ich zderzenie.
Modele dwuskrzydłowe działają na takiej samej zasadzie jak „jednoskrzydłowe”. Idealnie komponują się w duże przestrzenie jak salon czy sypialnia. Nadają pomieszczeniu wyrazistego wyglądu. Są także praktyczne. W przypadku rodzinnego przyjęcia wystarczy otworzyć oba skrzydła, aby ułatwić gościom poruszanie się po domu.
Na rynku wyróżniamy dwa typy drzwi przesuwnych. Takie, których skrzydło przesuwa się po prowadnicy tuż przy ścianie oraz takie, kiedy przesuwając skrzydło, chowamy je wewnątrz ściany. Rozwiązanie drugie jest zdecydowanie bardziej estetyczne, ale wymaga odpowiedniej grubości ściany. Drzwi przesuwne polecamy do małych pomieszczeń, np. wąskiego korytarza.
Czym się różnią? Skrzydło drzwi składanych składa się z dwóch lub trzech części, natomiast harmonijkowych – z wielu. Oba modele przesuwają się po prowadnicach, a ich sztywne części połączone są za pomocą elastycznego materiału. Po złożeniu delikatnie zmniejszają rozmiar przejścia. Polecamy to rozwiązanie do małych pokojów, do których dostęp jest ograniczony, jak spiżarnie.
Tajemnicze nazwy skrywają proste wytłumaczenia. Drzwi przylgowe (najczęściej spotykane) to te, które po zamknięciu odstają od framugi. Modele bezprzylgowe mają zawiasy zamontowane w ościeżnicy w taki sposób, aby po zamknięciu drzwi tworzyły równą całość ze ścianą – nie odstawały. Takie rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością.
Teraz posiadasz już kompletną wiedzę potrzebną do wybrania najbardziej funkcjonalnych drzwi. Nie zapomnijmy, że takie pomieszczenia jak garderoba czy łazienka potrzebują zamontowania kratek wentylacyjnych. Jeżeli masz dom o wielu pomieszczeniach i nie chcą decydować się na jeden rodzaj drzwi pokojowych, polecamy skorzystanie z kilku modeli w obrębie tej samej serii. Dzięki temu przestrzeń zostanie urozmaicona przy jednoczesnym zachowani jednej linii wizualnej.