Drzwi wewnętrzne do domu i mieszkania
Wybór drzwi wewnętrznych wcale nie jest taki prosty i wie o tym każdy, kto stanął przed zadaniem budowy domu czy remontu mieszkania. W takiej ilości różnych opcji nawet profesjonalista może się pogubić. Wybierając ten idealny model, pamiętaj, że moda na ten sam wzór drzwi w całym domu słabnie, a do nowoczesnych pomieszczeń wkrada się różnorodność.
Jakie są Twoje oczekiwania względem drzwi wewnętrznych?
Przede wszystkim zadaj sobie pytanie: w jaki stylu chcesz utrzymać wnętrze swojego domu? Wolisz rozwiązania bardziej tradycyjne czy nowoczesne, a może w stylu skandynawskim? Lubisz minimalizm, czy może podobają Ci się wzorzyste modele? Decydując się na jeden model, wprowadzasz do mieszkania harmonię i jednolitość. Jeżeli każdorazowo dostosujesz wygląd drzwi do specyfiki danego miejsca, wnętrze nabierze niebanalnego i zaskakującego charakteru.
Pamiętaj, że możesz wybrać drzwi wewnętrzne w kilku różnych wersjach wizualnych w obrębie jednego modelu
Na czym to polega? Producenci dobrze wiedzą, że klienci nie lubią nudy. Aby ułatwić Ci zadanie, tworzą kilka wzorów tego samego modelu drzwi. W rezultacie otrzymujesz podobne, nawiązujące do siebie wersje drzwi wewnętrznych, które jednak nie są identyczne. Jedne mają więcej wytłoczeń, inne są całkiem gładkie, do jeszcze innych wkrada się ozdobna szyba. Takie rozwiązanie stanowi duże ułatwienie, ponieważ pozwala Ci na zróżnicowanie wyglądu Twojego domu. A Ty nie musisz się martwić, czy modele, które wybrałeś, będą do siebie pasowały. Poznaj kolekcję
drzwi Porta.
Wybierając drzwi wewnętrzne do domu zwracać uwagę bardziej na wygląd czy wygodę?
W porównaniu z drzwiami zewnętrznymi, te przeznaczone do środka budynku nie są wystawione na działanie słońca, wiatru, deszczu i zmiennych temperatur. Nie oznacza to jednak, że nie grozi im żadne zniszczenie. Zależnie od zastosowania są wystawiane na:
-
zadrapania
-
zarysowania
-
ścieranie mechaniczne (podczas mycia)
-
środki czyszczące, które w dużej mierze zawierają szkodliwe składniki chemiczne
-
wysoką wilgotność (w łazience)
-
obicia i wgniecenia (np. w pokoju dziecięcym przepełnionym zabawkami)
Modele wykonane z drewnianych płyt są zdecydowanie trwalsze niż te z drewna litego. Możemy mieć też pewność, że nie wypaczą się zbyt łatwo. Modele metalowe trudno będzie uszkodzić mechanicznie. Drzwi z PCV nie są zbyt wytrzymałe, ale wykazują wysoką zdolność izolacji termicznej oraz akustycznej. Dla małego budżetu polecamy spojrzeć na
tanie drzwi wewnętrzne oraz
tanie drzwi pokojowe.
Ponadczasowe drzwi wewnętrzne – sprawdź, jakie wybrać, aby chronić prywatność?
Jakie drzwi wewnętrzne wybrać do swojego domu lub mieszkania? Przed Tobą wybór, który warto dobrze przemyśleć, by później przez długie lata mieć gwarancję sprawnie działających i estetycznie prezentujących się drzwi. Na jakie modele warto zwrócić uwagę? Wyróżniamy takie rodzaje drzwi wewnętrznych:
-
Drzwi przeszklone. Sprawiają, że wnętrza są jaśniejsze, a same skrzydła drzwiowe prezentują się lekko i nie przytłaczają całej aranżacji. Warto postawić na drzwi z przeszkleniami m.in. we wnętrzach, w których dostęp do światła dziennego jest ograniczony.
-
Drzwi pełne. Pełne drzwi to dobry wybór do klasycznych wnętrz oraz pomieszczeń, których szczególnie zależy Ci na ciszy i prywatności, np. do gabinetu czy sypialni. W klasycznych wnętrzach świetnie sprawdzą się skrzydła frezowane, a w nowoczesnych pięknie będą prezentowały się gładkie skrzydła z połyskiem.
-
Drzwi przesuwne. Przesuwne drzwi to świetnie rozwiązanie do niewielkich wnętrz, w których brakuje miejsca, by klasyczne skrzydło mogło w pełni się otworzyć. Polecamy sprawdzić także drzwi wewnętrzne naścienne.
Rodzaje drzwi wewnętrznych - wykończenie
-
Drzwi frezowane. To te z ozdobnymi żłobieniami, które w zależności od układu mogą sprawić, że drzwi będą prezentowały się klasycznie lub bardziej nowocześnie.
-
Drzwi matowe. Matowe wykończenie drzwi to dobry wybór do wnętrz klasycznych, skandynawskich czy vintage. Mat sprawia, że wnętrza wyglądają elegancko, a jednocześnie bardzo ciepło i przytulnie.
-
Drzwi połyskowe. Świetnie prezentują się w nowoczesnych wnętrzach. Tego rodzaju wykończenie pięknie odbija światło, dzięki czemu pokoje są jaśniejsze i wydają się bardziej przestronne.
-
Drzwi wewnętrzne laminowane. Laminat jako pokrycie powierzchni drzwi zewnętrznych daje mnóstwo możliwości w zakresie doboru wzorów i kolorów. Drzwi pokryte dobrej jakości laminatem są bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia oraz łatwo utrzymać je w czystości
-
Drzwi lakierowane. Powierzchnia skrzydeł może być również pokryta warstwą lakieru matowego lub w połysku.
-
Drzwi z lustrem. Jeśli nie masz miejsca, by w swojej sypialni powiesić pełnowymiarowe lustro, dobrym pomysłem może być zamontowanie drzwi wewnętrznych z lustrem na jednej ze stron skrzydła.
-
Drzwi z farbą akrylową UV. Dla osób które poszukują eleganckich drzwi polecamy drzwi malowane lakierem UV.
Styl drzwi wewnętrznych
-
Drzwi nowoczesne. To minimalistyczne modele, które pasują do oszczędnych w formie, monochromatycznych wnętrz. W tej konwencji świetnie sprawdzą się np. drzwi wewnętrzne w połysku, modele z eleganckim pionowym przeszkleniem czy te z chromowanymi okuciami i zdobieniami.
-
Drzwi klasyczne. Wewnętrzne drzwi klasyczne to modele pełne lub z delikatnymi przeszkleniami, najczęściej w bieli lub w kolorze drewna. Na wielu klasycznych modelach dostrzec można eleganckie, klasyczne frezowania.
-
Drzwi loftowe. To surowe w formie skrzydła, w których czerń, grafit lub szarość łączą się z dużymi przeszkleniami, stylowymi szprosami i stalowymi elementami.
-
Drzwi retro. Drzwi retro to te, które wyglądają jak wyjęte wprost ze starej kamienicy. Do tego stylu możemy zaliczyć m.in. dwuskrzydłowe białe drzwi z dużymi przeszkleniami.
-
Drzwi francuskie. Drzwi w takim stylu charakteryzują się dużymi przeszkleniami, prezentują się lekko, elegancko i bardzo stylowo.
Kolorystyka drzwi wewnętrznych - podkreśl charakter Twojego pomieszczenia
-
Drzwi wewnętrzne białe. Są one bardzo uniwersalne i pasują niemal do każdego wnętrza. Świetnie sprawdzą się zarówno w stylistyce nowoczesnej, jak i w klasycznych wnętrzach. Białe drzwi rozjaśniają przestrzeń i sprawiają, że aranżacje prezentują się lekko i niezobowiązująco.
-
Drzwi wewnętrzne szare. Szare drzwi to świetny wybór dla osób, które nie przepadają za powierzchniami w kolorze naturalnego drewna, ale nie podobają im się również klasyczne białe. Szarość świetnie sprawdzi się we wnętrzach utrzymanych w chłodnej kolorystyce.
-
Drzwi wewnętrzne czarne. Czarne drzwi będą prezentować się doskonale nie tylko w surowych, industrialnych wnętrzach, ale również w stylizacjach nowojorskich, retro czy eklektycznych. Czerń sprawia, że wnętrze prezentują się szlachetnie, elegancko i z pazurem.
-
Drzwi wewnętrzne brązowe. To przede wszystkim modele drewniane lub pokryte laminatem imitującym powierzchnię drewna. Takie drzwi świetnie prezentują się zarówno w ciepłych, klasycznych wnętrzach, jak i w minimalistycznych, skandynawskich aranżacjach. Ogromną zaletą drzwi w kolorze drewna jest to, że nie widać na ewentualnych zabrudzeń ani osiadającego kurzu.
-
Drzwi wewnętrzne grafitowe. Grafitowe drzwi to dobry wybór dla osób, które lubią ciemne kolory, ale boją się, że głęboka czerń może przytłoczyć ich wnętrza. Grafit jest nieco lżejszy i będzie pasował do większości domowych aranżacji. Więcej inspiracji w podobnych kolorach znajdziesz w kategorii drzwi wewnętrznych ciemnych.
-
Drzwi wewnętrzne kolorowe. Oprócz standardowych kolorów, takich jak czerń, brąz czy biel, możesz również wybrać drzwi wewnętrzne w innych, bardziej oryginalnych i intensywnych barwach. Świetnym wyborem może być np. zgaszona, przybrudzona zieleń lub delikatny, lekki turkus. Dla najbardziej odważnych osób proponujemy nieco szaleństwa – drzwi do każdego pokoju w innym kolorze. Takie rozwiązanie będzie prezentować się niezwykle efektownie np. w eklektycznych wnętrzach, ale sprawdzi się głównie w dużych, przestronnych domach.
-
Drzwi wewnętrzne jasne. Drzwi w jasnych odcieniach to uniwersalna i bezpieczna opcja, która będzie pasować do każdego rodzaju wnętrza.
Nowe drzwi wewnętrzne – z jakiego materiału mogą być wykonane?
-
Drzwi wewnętrzne drewniane. Drewno to ponadczasowy, klasyczny materiał od lat wykorzystywany do produkcji drzwi. Szukając skrzydeł drewnianych, z pewnością najczęściej będziesz trafiał na sosnowe. Sosna to najpopularniejszy gatunek drewna, wykorzystywany do produkcji drzwi wewnętrznych. Oczywiście zdarzają się również skrzydła z innych gatunków drewna np. dębowe, ale są one zwykle sporo droższe.
-
Drzwi MDF. Drzwi z płyty MDF są bardzo popularne ze względu na atrakcyjną cenę oraz dużo możliwości wykończenia. Drzwi z płyty wykonane z wysokiej jakości materiałów są również bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia.
-
Drzwi wewnętrzne szklane. Przezroczyste drzwi szklane świetnie sprawdzają się w części dziennej jako element oddzielający np. salon od jadalni. Skrzydła z mlecznego szkła mogą być również wykorzystane np. jako drzwi do gabinetu czy sypialni.
-
Drzwi wewnętrzne aluminiowe. Drzwi aluminiowe są lekkie i jednocześnie bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Takie modele świetnie sprawdzą się w nowoczesnych, surowych wnętrzach.
-
Drzwi wewnętrzne panelowe. Drzwi panelowe są uniwersalne, trwałe oraz wytrzymałe na uszkodzenie konstrukcji dlatego świetnie sprawdzają się zarówno w sypialni jak i w gabinecie.
-
Drzwi wewnętrzne fornirowane. Jeżeli chcesz aby Twoje drzwi miały wygląd i fakturę naturalnego drewna ale nie masz na to wystarczającego budżetu wybierz fornirowane drzwi do swojego wnętrza.
Wymiary drzwi wewnętrznych
Wybór drzwi zewnętrznych do swojego domu powinieneś poprzedzić
dokładnym zmierzeniem wszystkich otworów drzwiowych. Tylko precyzyjne pomiary pozwolą Ci dobrać drzwi tak, by montaż drzwi przebiegł bez problemów i komplikacji. Jakie drzwi dostępne są w sklepach i do jakich otworów drzwiowych pasują?
-
Drzwi wewnętrzne 60 cm – szerokość skrzydła to 64 cm, pasują do otworu o szerokości 70-72 cm.
-
Drzwi wewnętrzne 70 cm – szerokość skrzydła: 74 cm, szerokość otworu drzwiowego: 80-82 cm.
-
Drzwi wewnętrzne 80 cm – szerokość skrzydła: 84 cm, szerokość otworu: 90-92 cm.
-
Drzwi wewnętrzne 90 cm – szerokość skrzydła: 94 cm, szerokość otworu: 100-102 cm.
Jeśli żaden z powyższych wymiarów nie pasuje do otworów drzwiowych w Twoim domu, może być konieczne wykonanie drzwi wewnętrznych na wymiar. Takie drzwi mogą być wyprodukowane po wykonaniu dokładnych pomiarów przez specjalistów, którzy spiszą wszystkie parametry konieczne do stworzenia skrzydeł drzwiowych, które będą idealnie dopasowane do warunków technicznych w Twoim mieszkaniu.
Model drzwi pokojowy czy łazienkowy?
Na pierwszy rzut oka, nowoczesne
drzwi wewnętrzne pokojowe i łazienkowe raczej się nie różnią. Współczesny design pozwala na tworzenie estetycznych rozwiązań na każde warunki. Jednak pamiętajmy, że w łazience często panuje bardzo wysoka wilgoć i podwyższona temperatura, na którą drzwi do pokoju nie są zwykle narażone.
Drzwi łazienkowe powinny mieć również otwory wentylacyjne, czyli np. specjalne podcięcia lub tunele wycięte w skrzydle drzwiowym. Aby oszczędzić Ci szukania, stworzyliśmy osobną kategorię drzwi łazienkowych, które spełniają wszystkie konieczne wymagania i będą służyły przez lata nawet w trudnym, wilgotnym środowisku. Warto sprawdzić także
drzwi wewnętrzne przedpokojowe aby wszyskie skrzydła drzwiowe w mieszkaniu pasowały do siebie.
Drzwi wewnętrzne jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe czy może przesuwne?
Wnętrze powinniśmy urządzać tak, aby było przede wszystkim wygodne. Wybierając rodzaj drzwi, zastanów się, ile masz miejsca oraz jakie przeszkody mogą napotkać drzwi.
Najczęstsze rozwiązanie stanowią drzwi jednoskrzydłowe. Zajmują stosunkowo mało miejsca a możliwość wyboru kierunku otwierania (drzwi prawe lub lewe) sprawia, że wpasują się do niemal każdej przestrzeni.
Jeżeli masz bardzo dużo miejsca, np. w salonie, przestronnej kuchni lub sypialni – zastanów się nad wyborem modeli dwuskrzydłowych. Nadają one wnętrzu elegancji i dostojności. A kiedy dom zapełnia się gośćmi, w łatwy sposób usprawnisz poruszanie się po mieszkaniu – wystarczy, że otworzysz oba skrzydła drzwi.
Przesuwne dwuskrzydłowe
drzwi wewnętrzne chowane w ścianę to rozwiązanie idealne do małych przestrzeni, jak garderoba czy spiżarnia, gdzie otwieranie dużego skrzydła wyraźnie zmniejszyłoby komfort korzystania z pokoju.
Drzwi wewnętrzne z ościeżnicą – wybrać na nową czy starą futrynę?
Została nam ostatnia, ale równie ważna kwestia – ościeżnice. Jeżeli robisz generalny remont i nie boisz się kurzu, spokojnie możesz postawić na zupełnie nowe drzwi z ościeżnicą. Możesz wybierać między klasycznymi
drzwiami przylgowymi a nowoczesnymi drzwiami bezprzylgowymi. Drzwi bezprzylgowe to takie, w których skrzydła tworzą jedną płaszczyznę z ościeżnicą. Jednak jeżeli podczas wymiany drzwi nie chcesz uszkodzić podłóg i ścian, a także zależy Ci na ekonomicznym rozwiązaniu – wybierz wymianę drzwi na stare ościeżnice. Efekt będzie równie satysfakcjonujący!
Teraz wiesz już, na jakie cechy drzwi zwracać uwagę podczas wyboru tych idealnych modeli do Twojego domu. Sprawdź szeroki wybór modnych i ponadczasowych drzwi, które podkreślą charakter Twojego domowego biura czy pokoju. Życzymy udanych zakupów!
FAQ: Drzwi wewnętrzne
Najczęściej zadawane pytania
Jak powinny się otwierać drzwi wewnętrzne?
Drzwi powinny otwierać się do środka pomieszczeń z wyjątkiem drzwi łazienkowych, które powinny otwierać się na zewnątrz.
Co jest lepsze: skrzydło malowane czy okleina?
Dobrej jakości okleina jest równie trwała co drzwi lakierowane. Wybór jest kwestią gustu.
Jak dobrać drzwi do podłogi?
Zazwyczaj najlepiej prezentują się dwa rozwiązania. Pierwszy gdy kolor drzwi jest najbardziej zbliżony do koloru podłogi a drugi na zasadzie kontrastu ciemny-jasny(najlepiej ocenić to po zestawieniu próbników kolorów drzwi do podłogi) W obu przypadkach należy pamiętać aby kolory były w tej samej tonacji.
Jak dobrać drzwi wewnętrzne do wnętrza?
Przez dobór stylistyki drzwi do rodzaju wnętrza oraz fizyczne dopasowanie próbników z rodzajami wykończenia drzwi do ścian i podłóg.
Jak dobrać drzwi do starej futryny?
W takim przypadku niezbędne jest profesjonalne wykonanie pomiarów polegające na sprawdzeniu głębokości felców, pionów i poziomu belek ościeżnic oraz szerokości i wysokości ościeżnicy w co najmniej trzech miejscach a także poziomów podłóg.
Czy można je przyciąć?
Większość modeli drzwi jest przystosowanych do ich skrócenia. Skrócenia nie można wykonać w przypadku drzwi z podcięciem wentylacyjnym.
Drzwi wewnętrzne – na nowe czy stare ościeżnice?
Zdecydowanie lepszy efekt można uzyskać montując drzwi wraz z nowymi ościeżnicami, jednak gdy wymagany jest demontaż starych ościeżnic a chcemy uniknąć dużego bałaganu można dobrać skrzydła do istniejących ościeżnic.
Kiedy je zamontować?
Modele z regulowanymi ościeżnicami montujemy jako ostatni element na gotowe podłogi i pomalowane ściany.
Prawe czy lewe?
Drzwi powinny otwierać się do środka pomieszczenia. Prawe mają zawiasy po stronie prawej, a lewe po lewej. Jeśli masz trudność z doborem kierunku, poproś o pomoc naszego specjalistę.