Jak wymierzyć drzwi wewnętrzne?

Najlepsze drzwi do mieszkania i domu

Pomiar otworów drzwiowych to jeden z pierwszych etapów procesu, którego zwieńczeniem jest montaż nowych drzwi wewnętrznych. W jaki sposób wymierzyć otwory pod skrzydła wewnętrzne, by zrobić to prawidłowo i precyzyjnie? Mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi. 

Pomiar  drzwi wewnętrznych – od czego zacząć?

Chcesz zamówić nowe drzwi wewnętrzne do swojego domu? Sprawdź naszą ofertę https://dobredrzwi.pl/drzwi-wewnetrzne i wybierz spośród sprawdzonych modeli renomowanych producentów. Zanim jednak to zrobisz, sprawdź, jak dużych skrzydeł potrzebujesz. Jeśli planujesz zakup nowych drzwi, najprawdopodobniej znajdujesz się w jednej z trzech sytuacji: 

  • chcesz wymienić stare skrzydła na nowe, 
  • chcesz wymienić jedynie skrzydło i osadzić je na starej ościeżnicy,
  • urządzasz nowe mieszkanie i kupujesz do niego drzwi po raz pierwszy. 

Pomiar na podstawie wymiaru starych drzwi wewnętrznych

Jeśli tylko wymieniasz drzwi na nowe, najłatwiej będzie dokładnie zmierzyć skrzydła, które zamontowane są aktualnie. Sprawdź szerokość i wysokość skrzydła oraz dokładnie spisz wymiary futryny. Z takimi danymi możesz szukać modelu o identycznych parametrach. Będziesz mógł mieć wtedy pewność, że nowe drzwi będą idealnie dopasowane do Twojego mieszkania lub domu. 

Zmierzenie skrzydeł do starej futryny

Bardzo często zdarza się, że demontaż starej futryny nie jest konieczny. Jeśli ościeżnice w Twoim mieszkaniu są w dobrym stanie, a Ty chcesz jedynie odświeżyć wygląd wnętrz i dokupić nowe skrzydła, możesz zamontować je na starej futrynie

Zanim podejmiesz taką decyzję, sprawdź, czy stara ościeżnica jest stabilna i w dobrym stanie. Jeśli w Twoim mieszkaniu przed laty została zamontowana ościeżnica stalowa, która nie pasuje do aktualnej aranżacji wnętrza. W takiej sytuacji możesz wykorzystać tzw. ościeżnicę nakładkową, która montowana jest na starej futrynie. 

Jak wymierzyć drzwi wewnętrzne do starej futryny? Wymierz otwór drzwiowy z zamontowaną ościeżnicą. Zmierz wysokość od podłogi do górnej krawędzi futryny oraz szerokość od boku do boku. Pamiętaj jednak nie w swoje pomiary nie wliczać listew wykończeniowych.

Pomiar drzwi wewnętrznych do pustego otworu drzwiowego

Jeśli jesteś właścicielem nowego mieszkania lub domu i chcesz kupić wszystkie drzwi wewnętrzne od zera, będziesz musiał dokładnie wymierzyć otwory drzwiowe, które zastałeś w lokalu. Pamiętaj, aby na tę czynność zarezerwować sobie trochę czasu, tak, by nie mierzyć skrzydeł w pośpiechu i nie popełnić błędów. Każdy otwór drzwiowy, do którego planujesz zamówić skrzydło, zmierz w kilku miejscach. Na jakie wymiary warto zwrócić uwagę?

  • Wysokość otworu drzwiowego – najlepiej sprawdź wymiary w kilku miejscach, np. na środku i bliżej krawędzi.
  • Szerokość otworu drzwiowego – szerokość również zmierz w na kilku wysokościach, tak, by mieć pewność, że wynik będzie miarodajny, nawet jeśli ściany nie są idealnie równe.
  • Przekątne – dokładnie wymierz i spisz na kartce obie przekątne skrzydła.
  • Grubość muru – grubość muru jest bardzo istotna w momencie wyboru rodzaju ościeżnicy. Na murach o nietypowych rozmiarach nieco łatwiej będzie zamontować futrynę regulowaną niż stałą. 

Jeśli nie jesteś pewien, czy samodzielnie uda Ci się spisać wszystkie potrzebne wymiary i masz obawy, że popełnisz błąd, umów się z naszym doradcą. Specjalista sprawdzi warunki panujące na miejscu, zmierzy wszystkie otwory drzwiowe oraz pomoże dobrać modele, które najlepiej będą pasowały do aranżacji wnętrza. Jeśli przed spotkaniem wolisz sam pooglądać modele dostępne w naszym sklepie, zobacz naszą pełną ofertę drzwi wewnętrznych. 

Zobacz największą ofertę drzwi

Drzwi wewnętrzne do domu

 

O Redakcja dobredrzwi.pl

Od 20 lat dostarczamy drzwi w całej Polsce. Przez ten czas pozyskaliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy się z wami podzielić na łamach tego bloga. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby artykuły umieszczane w tym miejscu pomagały wam przy wyborze odpowiednich drzwi do waszych domów lub mieszkań.

Zobacz wszystkie wpisy od Redakcja dobredrzwi.pl →