-
-
- zł
- zł
*/?>
O drzwiach antywłamaniowych słyszał każdy, ponieważ zapobiegają lub opóźniają wtargnięcie włamywacza do domu. Drzwi antywłamaniowe klasy 3 polecamy do domów szeregowych, bloków i osiedli strzeżonych. Te klasy 4 idealnie sprawdzą się w domach wolnostojących.
Przed decyzją o wyborze idealnego modelu drzwi do Twojego domu, warto zapoznać się z podstawowymi elementami ich zabezpieczeń oraz budowy. Co odpowiada za fakt, że drzwi są odporne na próby przewiercania, wyważania czy wyłamywania? Oraz w konsekwencji – na co zwrócić uwagę podczas kupna?
Nie tylko jakość samych drzwi (skrzydła) decyduje o poziomie zabezpieczenia wejścia do Twojego domu. Należy zadbać także o ościeżnicę, do której mocujemy skrzydło. Jest to nieruchoma rama, znajdująca się w otworze drzwiowym. Aby właściwie zamocować ją w murze i tym samym uniemożliwić włamywaczowi jej wyrwanie, monterzy powinni użyć do tego celu kotew. Należy je wkręcić, a następnie zamurować – to ważne, aby były osadzone głęboko w murze.
W drzwiach antywłamaniowych znajdują się minimum 3 zawiasy. Są ukryte w korpusie, aby złodziej nie miał do nich łatwego dostępu. Dodatkowo w celu wzmocnienia osłania się je metalowymi wstawkami. A co jeżeli włamywaczowi jednak uda się je przeciąć? Ze względu na taką ewentualność drzwi zabezpieczane są bolcami antywłamaniowymi. Dzięki nim nie będzie możliwe wyciągnięcie skrzydła z ościeżnicy nawet wtedy, kiedy zawiasy zostaną przecięte.
Przechodzimy do serca drzwi antywłamaniowych – skrzydła zbudowanego ze stalowej ramy. Pod blachą skrywa kratownicę wykonaną z metalowych prętów. Najbardziej rekomendujemy pręty obrotowe. Niemal niemożliwe będzie dla włamywacza przecięcie ich, ponieważ ostrze jakiegokolwiek narzędzia (np. piły) wprawia pręty w ruch, zamiast je przecinać. Między nimi umieszcza się materiały izolacyjne, aby zachować funkcję termiczną i akustyczną. To wszystko znajduje się pod przykryciem stalowej blachy o grubości co najmniej 1,5 mm.
Na czym polega jego mechanizm? Główny zamek skrywa w sobie rygle (inaczej nazywane bolcami) wysuwane w 3 kierunkach. Ich ilość zdecydowanie wpływa na bezpieczeństwo, ale także cenę, ponieważ im jest ich więcej, tym trudniej przeforsować drzwi. Minimalna ich ilość wynosi 4, a najlepsze modele posiadają nawet 14 rygli. Zamek, tak jak zawiasy, od zewnętrznej strony powinien posiadać dodatkową stalową osłonkę, chroniącą przed działaniem wierteł. Dopuszcza się zastosowanie w drzwiach antywłamaniowych dodatkowego zamka, ale tylko jeden z nich posiada mechanizm ryglowania.
Podczas kupna drzwi antywłamaniowych przeczytaj informacje znajdujące się na ich tabliczce znamionowej. Ta zwykle ulokowana jest w okolicach zawiasów i zawiera informacje o klasie drzwi. Poproś także o okazanie certyfikatu modelu, który Cię interesuje. Pamiętaj także, że montaż tego typu drzwi jest bardziej skomplikowany i wymaga dużej precyzji. Tylko profesjonalna ekipa monterska zagwarantuje Ci ich poprawny montaż, a co za tym idzie – pełne bezpieczeństwo. Jeśli jednak zdecydujesz się to zrobić sam, zapewne utracisz gwarancję na produkt.
Solidne drzwi antywłamaniowe całkowicie powstrzymają włamywacza amatora i zdecydowanie spowolnią profesjonalistę. A Ty zyskasz bezcenny czas na reakcję – powiadomienie policji czy zaalarmowanie sąsiadów. Kupno drzwi antywłamaniowych powinno być przemyślaną decyzją, ponieważ jest to wybór na lata. Więc, który model najbardziej Cię zainteresował?