Czym są drzwi bezprzylgowe?

Drzwi bezprzylgowe najlepsze rozwiazanie

Wybierając drzwi wewnętrzne do domu, należy wziąć pod uwagę kilka bardzo ważnych kwestii. Zwykle w pierwszej kolejności patrzy się na ich kolor, przeszklenia, frezy dekoracyjne itd. Jednak to jak będą się finalnie prezentowały jest także zależne od jednej bardzo ważnej kwestii – czy decydujemy się na model przylgowy czy bezprzylgowy. Warto wiedzieć czym się charakteryzują oba modele i czym dokładnie jest ten drugi wariant. 

Drzwi bezprzylgowe — czym się charakteryzują?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że drzwi bezprzylgowe posiadają prostą krawędź, która po ich zamknięciu tworzy z ościeżnicą całkowicie jednolitą powierzchnię. Bardzo często posiadają one płaski zamek magnetyczny, który z żadnej strony nie wystaje poza krawędź skrzydła. 

Skrzydła te tworzą gładką, bardzo równą powierzchnię, która idealnie się wpasowuje w nowoczesne wnętrza, a także we wnętrza w stylu minimalistycznym. Prezentują się bardzo schludnie i delikatnie. 

Ościeżnica bezprzylgowa sprawa się także wszędzie tam, gdzie są stosunkowo wąskie przejścia. Umieszczona jest na jednej płaszczyźnie ze skrzydłem, dzięki czemu optycznie poszerza się podłoga przy ścianach. 

Warto także wspomnieć o modelach bezprzylgowych, które posiada ukrytą ościeżnicę. Takie drzwi nazywane są dyskretnymi lub ukrytymi. Wtedy ościeżnica jest schowana w ścianie, a skrzydło tworzy całkowicie jednolitą powierzchnię ze ścianą. Warto zaznaczyć, że montaż powinien być zaplanowany już na etapie murowania ścianek działowych. Jest to bardzo ważne, ponieważ konieczne jest posiadanie właściwych otworów drzwiowych. Niektóre modele posiadają tzw. odwrotną przylgę. Oznacza to, że skrzydła są otwierane do wnętrza, gdy patrząc od strony korytarza, można uważać, że są otwierane na zewnątrz. 

Jakie drzwi wybrać – przylgowe czy bezprzylgowe?

Wiele osób zastanawia się, czy lepszym rozwiązaniem będzie wybór drzwi bezprzylgowych czy przylgowych. Jak wspomniano wcześniej, te drugie idealnie się sprawdzają we wnętrzach minimalistycznych. Nadają one wnętrzom nowoczesnego szyku. Szczególnie ciekawą możliwością są modele, które posiadają ukrytą ościeżnicę. W takiej konfiguracji dostępne są drzwi z gotowym dekorem lub z powierzchnią specjalnie przygotowaną do pomalowania. Dzięki temu, w bardzo łatwy sposób można uzyskać efekt tzw. ukrytych drzwi. 

Drzwi bezprzylgowe świetnie sprawdzą się we wnętrzach, które są połączeniem starych elementów z nowymi. 

Z kolei modele przylgowe to rozwiązanie bardziej klasyczne. Można je zamontować w pomieszczeniach utrzymanych w niemal dowolnym stylu. Najbardziej elegancko prezentują się skrzydła ze specjalną opaską maskującą. 

Co warto wiedzieć o tym modelu?

Drzwi bezprzylgowe cieszą się coraz większą popularnością. Modele tego typu są odpowiednio wzmacniane, dlatego nie ma obawy o całą konstrukcję i jej wytrzymałość. Bardzo ważne jest to, że modele bezprzylgowe są o wiele bardziej bezpieczne. Nie ma ryzyka przytrzaśnięcia palców, co jest szczególnie ważne dla rodziców małych dzieci. 

Wiele osób uważa, że takie drzwi wymagają zastosowania ukrytych zawiasów. Jednak nie jest to prawdą. Tego typu modele są dostępne w wersji ze standardowymi zawiasami widocznymi. Oczywiście z punktu widzenia estetycznego, o wiele lepiej prezentują się skrzydła bez widocznych zawiasów, jednak nie jest to wymogiem. Zawiasy ukryte to dobre rozwiązanie do drzwi, które są najczęściej zamykane. 

Zalety drzwi bezprzylgowych 

Modele drzwi bezprzylgowych mają bardzo wiele zalet. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że:

  • prezentują się bardzo minimalistycznie, 
  • stanowią naturalną dekorację wnętrz, 
  • optycznie zwiększają pomieszczenie, 
  • zwykle posiadają specjalny, magnetyczny zamek, 
  • ich otwieranie i zamykanie jest bardzo ciche, 
  • łatwiej jest utrzymać je w czystości, 
  • są one dużo mniej narażone na różne uszkodzenia mechaniczne, 
  • jeśli są zamontowane we właściwy sposób, nie powinny opadać.

Warto zaznaczyć, że podczas montażu drzwi, może się przydać pomoc specjalisty. Sam montaż jest o wiele bardziej skomplikowany niż w przypadku zwyczajnych drzwi. Ewentualne błędy w trakcie montażu mogą wygenerować dodatkowe koszty. Montując samodzielnie modele bezprzylgowe można także doprowadzić do powstania bardzo nieestetycznych szpar między skrzydłami, a framugą, która z czasem będzie się jeszcze powiększać. Aby być w pełni usatysfakcjonowanym, warto skorzystać z usług specjalisty. 

Drzwi bezprzylgowe stają się coraz bardziej popularne. Prezentują się one atrakcyjnie i elegancko, a także wyróżniają się szeregiem innych zalet. Dlatego, warto rozważyć ich zakup. Są one produkowane z piór wiórowych, HDF lub MDF. Świetnie pasują do nowoczesnych wnętrz. 

 

Zobacz najlepsze modele drzwi bezprzylgowych na ternie całej Polski:

Najlepsze drzwi bezprzylgowe

O Redakcja dobredrzwi.pl

Od 20 lat dostarczamy drzwi w całej Polsce. Przez ten czas pozyskaliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy się z wami podzielić na łamach tego bloga. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby artykuły umieszczane w tym miejscu pomagały wam przy wyborze odpowiednich drzwi do waszych domów lub mieszkań.

Zobacz wszystkie wpisy od Redakcja dobredrzwi.pl →