Wymagania, jakie muszą spełniać drzwi wejściowe

Bezpieczne drzwi wejściowe

Jakie powinny być dobre drzwi wejściowe? Skrzydło prowadzące do wnętrza domu lub innego budynku powinno spełniać pewne warunki regulowane przez prawo budowlane. Jeżeli jednak zależy Ci na tym, by Twoje drzwi były w pełni funkcjonalne, bezpieczne oraz poprawiające komfort przebywania w mieszkaniu, powinieneś również zwrócić uwagę na kilka innych cech, niewynikających z obowiązujących przepisów.

Jakie powinny być drzwi wejściowe? Wymagania formalne

Według prawa budowlanego drzwi wejściowe powinny mieć minimum 90 cm szerokości i 2 m wysokości. Jeśli zdecydujesz się na modele dwuskrzydłowe, pamiętaj, że jedno ze skrzydeł – to, z którego będziesz korzystał na co dzień, również nie powinno być węższe niż 90 cm. Rozmiary drugiego ze skrzydeł nie są regulowane przez przepisy. 

Kształt i położenie skrzydeł wejściowych powinny umożliwiać komfortowe poruszanie się, również dla osób niepełnosprawnych. Warto również pamiętać o tym, że wejście do każdego budynku powinno być wzbogacone o oświetlenie zewnętrzne – najlepiej takie, które będzie zapalało się automatycznie, gdy ktoś pojawi się pod drzwiami.

Jakie jeszcze cechy powinny mieć dobre drzwi wejściowe?

Drzwi zewnętrzne są wizytówką każdego domu czy mieszkania. To właśnie skrzydło wejściowe będzie tym, co jako pierwsze zobaczą Twoi goście po wejściu do domu. Koniecznie zadbaj więc o to, by dobrać wygląd drzwi wejściowych do budynku oraz jego otoczenia. Warto również zastanowić się nad tym, czy lepszym rozwiązaniem dla Ciebie będą skrzydła z przeszkleniami, czy może lepiej sprawdzą się pełne skrzydła. Szukasz idealnych drzwi dla siebie? Poznaj naszą pełną ofertę! Wygląd w przypadku modeli wejściowych jest istotny, ale równie ważne są parametry, które odpowiadają za ich funkcjonalność oraz bezpieczeństwo. Jakie to parametry?

Drzwi wejściowe antywłamaniowe

Drzwi wejściowe powinny chronić wnętrze domu przed potencjalną próbą włamania. Szukając skrzydeł do swojego domu, zwróć uwagę na ich parametry antywłamaniowe. W specyfikacji modelu, który oglądasz, szukaj oznaczenia RC, przy którym znajduje się cyfra od 1 do 6. Oznaczenie RC1 oznacza, że drzwi mają podstawowe właściwości antywłamaniowe. Skrzydła z oznaczeniami RC5 oraz RC6 mają natomiast zabezpieczenia na bardzo wysokim poziomie. 

Wejście do domu izolujące od hałasów

Dom ma być azylem, w którym możemy odpocząć po intensywnym dniu bez drażniących odgłosów z ruchliwej ulicy czy hałasów dobiegających z klatki schodowej. Właśnie dlatego drzwi wejściowe – zarówno do wolnostojącego domu, jak i do mieszkania w budynku wielorodzinnym, powinny izolować wnętrze domu od hałasów z zewnątrz. Parametry akustyczne drzwi oznaczane są symbolem Rw oraz liczbą. Im wyższa liczba, tym drzwi będą lepiej izolowały od dźwięków dobiegających z zewnątrz.

Drzwi wejściowe termoizolacyjne

Drzwi wejściowe powinny również skutecznie izolować wnętrze domu przed niską temperaturą z zewnątrz oraz zatrzymywać ciepło w środku budynku. Szukając modelu o jak najlepszych parametrach termoizolacyjnych, zwróć uwagę na parametr oznaczony symbolem U. Im wartość czynnika U jest niższa, tym właściwości odpowiadające za izolację termiczną będą lepsze. 

Mądry dobór skrzydeł zewnętrznych sprawi, że w Twoim domu będzie cicho, komfortowo i bezpiecznie. Szukasz drzwi dla siebie? Zobacz wszystkie modele z naszej oferty. Szukając drzwi dla siebie, weź pod uwagę czy ich wymiary są zgodne z prawem budowlanym. Sprawdź też ich parametry termoizolacyjne, akustyczne oraz antywłamaniowe. 

Poznaj naszą ofertę drzwi wejściowych

Drzwi wejściowe

O Redakcja dobredrzwi.pl

Od 20 lat dostarczamy drzwi w całej Polsce. Przez ten czas pozyskaliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy się z wami podzielić na łamach tego bloga. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby artykuły umieszczane w tym miejscu pomagały wam przy wyborze odpowiednich drzwi do waszych domów lub mieszkań.

Zobacz wszystkie wpisy od Redakcja dobredrzwi.pl →