Wybór drzwi do łazienki – każda zasługuje na najlepsze

Łazienka jest chyba najbardziej intymnym miejscem w naszym domu czy też mieszkaniu. Powinniśmy się w niej czuć swobodnie, dlatego właśnie wybór drzwi do łazienki powinien być dobrze przemyślany. Odpowiedni dobór produktu zapewni nam komfort, oraz będzie cieszył oko długie lata po montażu.

Specyfika drzwi do łazienki, czyli nie zaniedbujmy wentylacji

Charakterystyką łazienki jest to, że powietrze w niej bardzo często jest wilgotne. Dlatego też łazienka powinna mieć zapewnioną odpowiednią wentylację. Jednym z ważniejszych elementów systemu wentylacji są drzwi do łazienki. Muszą one umożliwiać przepływ powietrza do sąsiedniego pomieszczenia nawet gdy są zamknięte. Niegdyś jedynym sposobem, aby to umożliwić, było umieszczanie w dolnej części drzwi kilku otworów, tudzież kratki, przez które odbywała się wentylacja. Dzisiejsza stolarka drzwiowa jest dużo bardziej zaawansowana, umieszcza się na przykład finezyjnie wycięte pod kątem długie szpary, które ułatwiają przepływ powietrza. Jednakże, jeżeli takie rozwiązanie nie jest naszym zdaniem estetyczne – drzwi z okrągłymi otworami (nazywanych także tulejami) również znajdziemy w ofercie wielu sklepów. Nowoczesne sklepy internetowe posiadają szeroką gamę drzwi łazienkowych.

Odpowiednia wentylacja w łazience jest bardzo ważna z kilku powodów:

  • Jeżeli w łazience znajduje się piecyk gazowy, który będzie służył do podgrzewania wody, odpowiednio wydajna wentylacja uchroni nas przed śmiertelnie niebezpiecznym zaczadzeniem.
  • Przy braku odpowiedniej wentylacji, długo utrzymujące się wilgotne powietrze sprawi, że ręczniki oraz wszelkie inne elementy z tkanin zaczną wydawać nieprzyjemny zapach.
  • Jeśli w łazience będą się znajdować drewniane przedmioty lub też meble, wilgoć sprawi, że mogą bardzo szybko zacząć się niszczyć, zwłaszcza jeżeli nie są przed nią zabezpieczone.
  • Długo utrzymująca się wilgoć to niezmiernie sprzyjające środowisko dla rozwoju pleśni, grzybów oraz bakterii, przez co nie dość, że w łazience będzie panować nieprzyjemny zapach – dodatkowo narazimy zdrowie nasze oraz domowników.

Drzwi do łazienki zgodne z przepisami.

Warto nadmienić, że wentylacja łazienki jest regulowana prawem budowlanym. Mówi ono, że otwory wentylacyjne w drzwiach muszą mieć łącznie minimum 220 cm3. Możliwe jest stosowanie drzwi bez otworów wentylacyjnych, jednakże w takim wypadku szpara pomiędzy podłogą a dolną krawędzią musi mieć minimum 2.5 cm.

Przepisy mówią również o wymiarach. Drzwi łazienkowe powinny mieć minimum dwa metry wysokości oraz 80 cm szerokości w ościeżnicy. W starszym budownictwie drzwi do łazienek bywają węższe, jednak na rynku znajdziemy również drzwi dostosowane do tego problemu.

Kolejnym aspektem, który regulują przepisy, jest sposób otwierania wejścia do łazienki – otwarcie może być jedynie na zewnątrz. Jest to podyktowane sytuacją, w której ktoś mógłby się znajdować wewnątrz łazienki i nagle potrzebować pomocy. Drzwi otwierające się na zewnątrz są w takim przypadku łatwiejsze do sforsowania. Wszystkie wyżej wymienione warunki zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dn. 12 kwietnia 2004 r.

Owo rozporządzenie nie reguluje wprawdzie czy drzwi łazienkowe powinny być wyposażone w zamek, jednakże trudno sobie wyobrazić łazienkę, której drzwi nie są nim zabezpieczone. Przed przypadkowym otwarciem przez inną osobę powinien nas chronić właśnie zamek, dzięki którym będziemy mogli cieszyć się niczym niezmąconą prywatnością. Powinno się jednak unikać zwykłych zamków zamykanych na klucz, odpowiednie do łazienki będą zamki wyposażone w przekręcaną gałkę. Ważne jest, aby taki zamek można było łatwo otworzyć z zewnątrz w sytuacji awaryjnej. Zamki takie mają zazwyczaj po drugiej stronie gałki obracające się koło z płaskim wycięciem, dzięki czemu będzie można zamek szybko otworzyć płaskim śrubokrętem czy choćby krawędzią noża. Jest to szczególnie istotne, jeżeli w domu znajdują się małe dzieci lub osoby starsze.

Styl łazienki rozpoczyna się na jej drzwiach

Na szczęście dawno już minęły czasy, w których drzwi do łazienek były skazane tylko na biały kolor oraz małe przeszklenie z mrożonego szkła, czasem urozmaicanym drobną firanką lub zasłonką. Dzisiaj, nawet do najbardziej niekonwencjonalnego stylu, w jakim urządzona jest nasza łazienka, znajdziemy drzwi, które będą zwieńczeniem jej wyglądu.

Istotną rolę sprawi tu oświetlenie – jeżeli nasza łazienka nie jest wyposażona w okno, lub też jest ono bardzo niewielkie, warto się zastanowić nad drzwiami łazienkowymi z przeszkleniem. W zależności od potrzeb może być ono bardzo małe lub też niemal całe drzwi mogą być przeszklone – rzecz jasna szkłem nieprzezroczystym, aby zapewnić maksimum prywatności. W kwestii wzornictwa, kolorów, czy dodatków takich jak klamki, uchwyty czy też sama ościeżnica ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Można dowolnie mieszać ze sobą te elementy uzyskując unikatowe i niepowtarzalne rezultaty. Dlatego też, jeżeli poszukujemy drzwi, które odmienią wygląd naszej łazienki, lub też będą ukoronowaniem jej wyglądu – rozejrzyjmy się za miejscem, w którym wachlarz wyboru będzie jak największy. Dobrym miejscem na rozglądnięcie się za drzwiami do łazienek, ją sprawdzone sklepy stacjonarne lub internetowe.

Zobacz najlepsze modele drzwi z dostawą i montażem na ternie całej Polski:

Drzwi do łazienki

O Redakcja dobredrzwi.pl

Od 20 lat dostarczamy drzwi w całej Polsce. Przez ten czas pozyskaliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy się z wami podzielić na łamach tego bloga. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby artykuły umieszczane w tym miejscu pomagały wam przy wyborze odpowiednich drzwi do waszych domów lub mieszkań.

Zobacz wszystkie wpisy od Redakcja dobredrzwi.pl →