Wybór drzwi do domu – co warto wiedzieć?

 

Wybór drzwi wejściowych to niezwykle ważna rzecz. Spora część osób w trakcie zakupów pod uwagę bierze przede wszystkim ważne kryterium, jakim jest cena. Prawda jest jednak taka, że niski koszt nie powinien skłaniać nas do zakupu danego produktu. W końcu to drzwi będą chroniły nas przed potencjalnym atakiem rabusiów. Co warto wiedzieć na temat wyboru drzwi do domu? Jakimi parametrami technicznymi powinny się charakteryzować? Jak duże muszą być drzwi wejściowe, aby bezproblemowo z nich korzystać? Przekonajmy się!

Z jakiego materiału powinny być wykonane drzwi do domu?

Na rynku możemy spotkać się z drzwiami wejściowymi, które wykonane są z PCW, stali, drewna, czy też aluminium. Czym charakteryzują się poszczególne produkty?

  • Stalowe drzwi wejściowe. To dość mocna, trwała oraz niedroga propozycja. W większości wypadków ich rama wykonana jest z drewna lub też stali. Niektóre modele zostają także wykończone polakierowaną farbą, czy też okleinami drewnopodobnymi. Drzwi wykonane ze stali bardzo trudno ocieplić, dlatego najczęściej ich współczynnik przenikania ciepła jest naprawdę spory i wynosi około – 1,3-1,5 W/(m2.K);
  • Drewniane drzwi wejściowe. Produkty tego typu są stosunkowo drogie. Zarówno ich rama, jak i ościeżnica wykonana jest z klejonki drewnianej, a skrzydło pokryte sklejką, płytą wiórową, czy też HDF. Powierzchnia wykończana jest szlachetnym fornirem z sosny, dębu, mahoniu, czy też meranti. Parametry cieplne drewnianych drzwi osiągają współczynnik wynoszący U = 0,7-0,8 W/(m2.K);
  • Drzwi wejściowe PCW. To najtańsze, a co za tym idzie, najpopularniejsze rozwiązanie z wszystkich. Współczynnik U tej propozycji równa się 1-1,3 W/(m2.K). Wielką zaletą tego rozwiązanie jest to, że dopasowanie go do rolet zewnętrznych, okien, czy też bramy garażowej, nie jest zbyt trudne;
  • Aluminiowe drzwi wejściowe. To najdroższa z prezentowanych propozycji. W tym wypadku rama, jak i ościeżnica wykonana jest z profili aluminiowych. Skrzydło pokryte jest arkuszami z włókna szklanego, czy też PCW. W większości wypadków są dość zimne, gdyż ich współczynnik U równa się 1,3-1,4 W/(m2.K).

Gdzie możemy zakupić drzwi do domu? Warto szukać sklepów, które mogą się pochwalić szerokim asortymentem. Gwarancję dobrego zakupu można otrzymać w sprawdzonych sklepach internetowych i stacjonarnych. 

Wymagania techniczne a drzwi wejściowych

Drzwi zewnętrzne powinny być przede wszystkim trwałe, ciepłe, ciche oraz szczelne. Nowoczesne rozwiązania bardzo często mają w sobie zaimplementowaną budowę wielowarstwową. Dzięki niej możliwe jest umieszczenie materiału termoizolacyjnego wewnątrz skrzydła, a niekiedy nawet w ramie oraz ościeżnicy. W grubym skrzydle może zostać ukryte naprawdę sporo wełny mineralnej, pianki poliuretanowej, czy też styropianu. Warto jednak zaznaczyć, że współczynnik przenikania ciepła U nie może być większy niż 1,5 W/(m2.K). Jednak od roku 2021 będziemy świadkami zmian, które zezwolą na korzystanie z drzwi domowych, których współczynnik U będzie wynosił 1,3 W/(m2.K). Solidne drzwi wejściowe powinny mieć przynajmniej 5 klasę mechanicznej trwałości oraz 3-4 klasę wodoszczelności.

Jaki rozmiar drzwi do domu?

Oczywiście drzwi wejściowe nie mogą być zbyt małe, gdyż w trakcie urządzania domu, czy jego remontu będziemy wnosili przez nie sporo mebli. Każdego dnia robimy także zakupy oraz wychodzimy z psem, a nikt z nas nie chce przeciskać się na siłę. W związku z tym drzwi do domu nie powinny być węższe niż 90 cm i niższe niż 200 cm. Nie możemy jednak zapomnieć, że otwór w murze powinien być 10 cm większy z każdej strony, dlatego jego wymiary muszą równać się 100 × 210. Ostatnimi czasy coraz popularniejsze stają się asymetryczne drzwi dwuskrzydłowe. W większości wypadków mają one wymiary 90 × 40, a otwierane skrzydło boczne sprawia, że wejście do domu jest naprawdę szerokie. W związku z tym przeniesienie wszelkiego rodzaju przedmiotów jest naprawdę proste.

Zobacz najlepsze modele drzwi z dostawą i montażem na ternie całej Polski:

Drzwi wejściowe

O Redakcja dobredrzwi.pl

Od 20 lat dostarczamy drzwi w całej Polsce. Przez ten czas pozyskaliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy się z wami podzielić na łamach tego bloga. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby artykuły umieszczane w tym miejscu pomagały wam przy wyborze odpowiednich drzwi do waszych domów lub mieszkań.

Zobacz wszystkie wpisy od Redakcja dobredrzwi.pl →