Tanie drzwi zewnętrzne z ościeżnicą – czy warto?

Wybór tanich drzwi z ościeżnicą

Ościeżnica to niezwykle ważny element konstrukcyjny drzwi, który w dużym stopniu odpowiada za ich prawidłowe funkcjonowanie. Dobrze dobrana futryna decyduje też o walorach estetycznych całego projektu, stanowi bazę do montażu drzwi, a także chroni i zdobi ścianę. Na rynku dostępne są jednak zarówno same ościeżnice, jak i gotowe komplety wraz ze skrzydłem, przez co wiele osób zastanawia się jakie rozwiązanie okaże się w rzeczywistości bardziej opłacalne. Czy warto więc zainwestować w tanie drzwi zewnętrzne z ościeżnicą?

Drzwi zewnętrzne z ościeżnicą – jaką pełnią rolę?

Ościeżnica stanowi fundamentalną część całej konstrukcji drzwi. To właśnie za jej pomocą przymocowuje się bowiem skrzydło bezpośrednio do ściany, co umożliwia ich swobodne eksploatowanie. Sam sposób montażu drzwi z ościeżnicą ma zasadniczy wpływ na ich trwałość i bezpieczeństwo, dlatego szukając właściwego modelu, powinno się kierować głównie parametrami budynku oraz ścian.

Ościeżnicę wykonuje się z aluminium, stali, PCV, drewna (pełnego lub klejonego warstwowo), bądź materiałów drewnopochodnych. Ponadto poszczególne modele różnią się właściwościami termoizolacyjnymi, ogniotrwałością, szczelnością, a także faktycznymi wymiarami. 

Rodzaje ościeżnic

Wśród dostępnych na rynku drzwi z ościeżnicą można odnaleźć zarówno stałe, jak i regulowane. Te pierwsze dedykowane są przede wszystkim wnękom stworzonym w murach o typowej grubości sięgającej 6 bądź 10 cm. Futrynę stałą zazwyczaj montuje się też w przypadku wystąpienia idealnie równych ścian. Ten rodzaj ościeżnicy posiada bowiem określone parametry, których nie da się samodzielnie uregulować. Należy również zdawać sobie sprawę, że przez wyjątkowo prostą konstrukcję przeważnie trzeba jeszcze zainwestować w dodatkowe elementy maskujące i podnoszące estetykę całego projektu. 

Ościeżnice regulowane stanowią za to dosyć nowoczesną alternatywę dla klasycznych modeli stałych. Tego typu konstrukcja jest w pewnym stopniu regulowana, dzięki czemu można w łatwy sposób dopasować futrynę także do bardziej nietypowego budownictwa. Takie rozwiązanie okaże się też przydatne w sytuacjach, w których mamy do czynienia ze starszymi, metalowymi konstrukcjami. Warto również zauważyć, że takie ościeżnice wyposażone są w specjalne paski maskujące, co znacząco ułatwia osiągnięcie oczekiwanych efektów wizualnych.

Budowa drzwi z ościeżnicą

Futryna składa się głównie z trzech, ważnych elementów: 

  • pojedynczej belki poziomej (zwanej również nadprożem) precyzyjnie łączącej piony bazy na górze otworu drzwiowego;
  • dwóch belek pionowych (bazy), czyli belki zawiasowej i zamkowej;
  • zawiasów – ościeżnice najczęściej wyposażone są w dwa zawiasy, niektóre modele umożliwiają montaż trzeciego zawiasu.

Nie można też zapominać o progu (dolnej części konstrukcji), listwach opaskowych i szeregu łączników. Całość uzupełniają opaski i ćwierćwałki, które służą do efektywnego maskowania montażu oraz pozwalają na estetyczne wykończenie projektu

Drzwi zewnętrzne z ościeżnicą – izolacja termiczna

Szukając odpowiedniej ościeżnicy, koniecznie trzeba także uwzględnić jej izolacyjność termiczną. Najskuteczniejsze okażą się tutaj modele wykonane z aluminium lub PCV. To właśnie one wypełniane są materiałami cechującymi się wysoką termoizolacją, która jednocześnie zapobiega powstawaniu mostków termicznych. Przy drzwiach zewnętrznych z ościeżnicą zwykle wykorzystuje się również silikonowe bądź gumowe uszczelki, zapewniające lepszą szczelność całej konstrukcji. 

Antywłamaniowe drzwi z ościeżnicą

Ościeżnica ma duży wpływ na poprawne funkcjonowanie drzwi antywłamaniowych. Nawet najwyższej jakości modele nie zapewnią oczekiwanego bezpieczeństwa, jeśli tylko zostaną zamontowane w źle osadzonej futrynie. Decydując się na wyposażenie budynku w drzwi zewnętrzne antywłamaniowe, koniecznie trzeba więc zwrócić uwagę na materiał, z którego została wyprodukowana ościeżnica. Najlepiej, aby była wykonana z metalu oraz głęboko zakotwiona w murze

Ościeżnicę przede wszystkim powinno się dobierać bezpośrednio pod parametry techniczne ścian, wnęki oraz drzwi. Zarówno tanie drzwi zewnętrzne z ościeżnicą, jak i zakup osobnej futryny oraz skrzydła, w takim samym stopniu okaże się dobrym rozwiązaniem, jeśli tylko wymiary poszczególnych elementów konstrukcji będą do siebie odpowiednio pasować. Szukając właściwej futryny, należy również kierować się materiałem, z którego została wykonana, izolacją termiczną, ognioodpornością, a także szczelnością. W przypadku jakichkolwiek problemów z wyborem najlepszych drzwi z ościeżnicą zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Gwarantujemy kompleksowe doradztwo i fachową pomoc, dzięki czemu wspólnie znajdziemy dogodne rozwiązanie. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą!

Zobacz najlepsze modele drzwi z dostawą i montażem na ternie całej Polski:

Drzwi zewnętrzne do domu

O Redakcja dobredrzwi.pl

Od 20 lat dostarczamy drzwi w całej Polsce. Przez ten czas pozyskaliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy się z wami podzielić na łamach tego bloga. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby artykuły umieszczane w tym miejscu pomagały wam przy wyborze odpowiednich drzwi do waszych domów lub mieszkań.

Zobacz wszystkie wpisy od Redakcja dobredrzwi.pl →