Szybka regulacja drzwi drewnianych

Ze względu na swoją specyfikę, drzwi drewniane czasem się rozregulowują. Odpowiada za to kilka czynników. Są nimi: brak konserwacji zawiasów czy częste trzaskanie skrzydłem. Niewłaściwy montaż również wpływa na złe ustawienie drzwi. W efekcie słyszymy szuranie i ocieranie o futrynę. Aby temu zapobiec, nasza firma oferuje profesjonalny montaż przy zakupie każdego rodzaju skrzydła. Dzięki temu zaoszczędzisz swój czas. Będziesz miał również pewność, że usługę wykonali specjaliści z doświadczeniem. 

Jeśli jednak zdecydowałeś się na regulację indywidualną, przygotowaliśmy dla Ciebie mały poradnik. Dowiesz się w nim, jak właściwie oraz bezpiecznie wyregulować drzwi drewniane 

Regulacja drzwi drewnianych 

Zanim zaczniesz regulację drzwi, pamiętaj, że całą czynność wykonuje się na skrzydle w futrynie. Nie ma potrzeby wyciągania jej z zawiasów. 

Na początku przygotuj narzędzia. Potrzebne Ci będą: 

  • Imbus 3,4 lub 5 mm 
  • Poziomica  

Po ich skompletowaniu możesz przejść do regulacji 

Do najwyższej śrubki w zawiasie włóż imbus. Sprawdź jakiej grubości narzędzie potrzebujesz. Gdy już dobierzesz odpowiednie, zacznij kręcić imbusem w górę lub w dół. Przekręcanie w dół wypycha drzwi w lewo, natomiast w górę, w prawo. Dzięki temu wyeliminujesz problem niedomykającego się skrzydła w kilka chwil. Pamiętaj, aby regulować odpowiednie zawiasy. Jeśli górna część drzwi wewnętrznych jest bardziej wychylona – koryguj górny zawias. Jeśli dolna – dolny.  

Korekcja wysokości i odciągnięcia

Śrubka pośrodku zawiasu służy do zmiany wysokości skrzydła. Zacznij jej korekcję, jeśli drzwi pokojowe ocierają o próg lub górną część futryny. Tak jak w przypadku wcześniejszej regulacji, włóż imbus do otworu i zacznij kręcić. Drzwi, będą podążały zgodnie z kierunkiem kręcenia. Tym sposobem, możesz zmienić ich położenie nawet o 2-3 mm w górę lub dół. 

Dolna śrubka odpowiada za odciągnięcie i przyciągnięcie skrzydła do futryny. Zacznij ją regulować, gdy zauważysz, że drzwi nie są szczelne. Pamiętaj, aby przekręcić zawiasy na dole i górze o taką samą wartość. Zmierzyć ją możesz za pomocą poziomicy. W innym wypadku, skrzydło z jednej strony może być krzywe. Może to znacząco obniżyć jego żywotność. 

Pamiętaj, że otwory w zawiasach mogą być zakryte osłonką. Wystarczy ją ściągnąć ręką. Mają one na celu nadać  bardziej estetycznego wyglądu. Po skończonej regulacji możesz założyć osłonki z powrotem. 

Konserwacja zawiasów – sposób na żywotność drzwi 

Częstotliwość regulacji drzwi drewnianych uzależniona jest od konserwacji zawiasów. Proces ten jest szybki i łatwy. Jego zalety natomiast są nieocenione.  

Operację tą zaczynamy od podniesienia skrzydła. Unieś je lekko, aby zawiasy się rozsunęły. Pomóc Ci może w tym druga osoba. Wprowadź w powstałą szczelinę olej silikonowy lub wazelinę techniczną. Opuść drzwi i poruszaj nimi w obie strony. Dzięki temu środek rozejdzie się po zawiasach.  

Cały ten proces możesz ominąć, zamawiając stolarkę drzwiową w naszym sklepie. Po właściwym zamontowaniu nasi specjaliści powiedzą Ci jak o nią dbać. W dodatku służą pomocą w przypadku jakichkolwiek problemów ze skrzydłem. Zapraszamy do kontaktu. 

Zobacz najlepsze modele drzwi z dostawą i montażem na ternie całej Polski:

Drzwi drewniane

O Redakcja dobredrzwi.pl

Od 20 lat dostarczamy drzwi w całej Polsce. Przez ten czas pozyskaliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy się z wami podzielić na łamach tego bloga. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby artykuły umieszczane w tym miejscu pomagały wam przy wyborze odpowiednich drzwi do waszych domów lub mieszkań.

Zobacz wszystkie wpisy od Redakcja dobredrzwi.pl →