Na jakie kolory drzwi wewnętrznych warto stawiać?

Idealne drzwi w kolorze

Dokładnie tak samo, jak w wielu innych dziedzinach, tak i w aranżacji wnętrz panujące trendy stale ulegają zmianie. Aktualnie wyróżnienie jednego panującego stylu, jest praktycznie niemożliwe, jednak bez większego problemu jesteśmy w stanie wskazać dwa podstawowe nurty, które mają swoich zwolenników. Niektóre osoby przepadają za minimalizmem oraz prostotą, która idealne sprawdza się w nowoczesnych, a niekiedy nawet industrialnych wnętrzach. Z kolei pozostali ludzie bardziej skłaniają się ku przytulnej naturze, która pasuje do stylu klasycznego, czy też skandynawskiego. Taka różnorodność sprawia, że wybór koloru drzwi wewnętrznych, jest naprawdę trudne. Jak sobie z nim poradzić?

Czym charakteryzują się konkretne trendy doboru drzwi wewnętrznych?

Wszystkie trendy, jakie w danej chwili panują, charakteryzują się jednym wspólnym mianownikiem. Mówimy oczywiście o minimalizmie i prostocie, która niekiedy ociera się nawet o surowość. Na pozostałych płaszczyznach znalezienie wspólnych cech niemalże graniczy z cudem. Jak sytuacja ta wygląda z drzwiami wewnętrznymi? Obecnie najpopularniejsze rozwiązania to te, które występują w białym kolorze. Nie odstępują ich jednak na krok propozycje, których zadaniem jest imitowanie naturalnego drewna. Możliwości jest jednak znacznie więcej. Pośród czego możemy wybierać?

Jakie drzwi do stylu skandynawskiego i klasycznego?

Nie ma co się oszukiwać, wnętrza w klasycznym stylu są niezwykle przytulne oraz wygodne. Jest to styl, w którym dominuje przede wszystkim prostota oraz dobry gust. W związku z tym paleta barw w zakresie kolory ścian, mebli, czy też podłóg pozostaje w odcieniach brązów, kremów, beżów oraz bieli. Tkaniny jednak bardzo często pojawiają się w barwie zielonej, niebieskiej, czy też turkusowej. Styl skandynawski to głównie szarość, biel oraz minimalizm. Znajdziemy w nim również wiele naturalnych materiałów, a co za tym idzie drewna. W większości wypadków będzie ono bielone lub jasne. Tym samem wnętrza, które urządzone są po skandynawsku, są przestronne, jasne oraz funkcjonalne. Jak widać, zarówno w stylu skandynawskim, jak i klasycznym możemy się spotkać z naturalnymi materiałami oraz tkaninami. Wełna, drewno, skóra, kamień, czy len to absolutna norma. Jednak jak do tego wszystkiego dobrać odpowiednie drzwi wewnętrzne?

Drzwi wewnętrzne w kolorze podłogi oraz okien – dlaczego warto?

Drzwi, które charakteryzują się podobnym odcieniem co okna oraz podłoga będą idealnym dopełnieniem aranżacji w obu typach wnętrz. Bez względu na to, czy mamy do czynienia z klasycznym salonem lub sypialnią, czy skandynawskim pokoje, to świetnie zdadzą one swój egzamin. Warto jednak postawić na prostą formę, która obecnie po prostu jest na topie. Jakie odcienie zaliczamy do tych najpopularniejszych? Ostatnimi czasy przodują okleiny, których zadaniem jest imitacja drewna. W związku z tym warto stawiać na Dąb Skandynawski, Naturalny, czy też angielski. 

Czy kolor biały ma sens?

Białe drzwi to bardzo uniwersalne rozwiązanie, gdyż wpasują się one praktycznie do każdego wnętrza. Ich elegancja oraz efektywność sprawiają, że dobranie ich do wszelkiego rodzaju pomieszczeń, nie powinno stanowić dla nas problemu. Bez względu na to, czy wybieramy drzwi do kuchni, sypialni, czy też pokoju dziecięcego zdadzą one swój egzamin. Niektóre modele mają w sobie zaimplementowane przeszklenia, dzięki którym do pomieszczenia wpada znacznie więcej światła. Z kolei inne produkty charakteryzują się efektownym frezami, które dodają im wiele uroku. 

Co wybrać do wnętrza w stylu industrialnym?

Minimalistyczne oraz nowoczesne wnętrza to przede wszystkim prostota form i kształtów. Przestrzeń tego typu charakteryzuje się uporządkowaniem, brakiem zbędnych przedmiotów, a nawet sterylnością. Nie możemy również nie wspomnieć o chłodnych barwach, które w industrialnych wnętrzach po prostu królują. Szarość, czerń, czy chłodne odcienie bieli to po prostu kwintesencja tego stylu. Znacznie rzadziej w tym wypadku spotkamy się z brązami, czy też beżem. Dzieje się tak dlatego, że industrialna aranżacja jest o wiele bardziej wyrafinowana, dlatego projektanci w jej wypadku stawiają na futurystyczne meble oraz przedmioty.

Nie możemy jednak nie wspomnieć o tym, że w takich wnętrzach bardzo popularne są również znacznie bardziej wyraziste barwy, takie jak kolor niebieski, czerwony, czy też żółty. Nie polecamy jednak drzwi w takich barwach. Mogą się one okazać zbyt ekstrawaganckie i negatywnie wpłynąć na całość kompozycji. O wiele lepiej postawić na ciemne drzwi, w których mogą zostać zaimplementowane takie elementy, jak szkło, czy też drewno. Dodadzą one temu elementowi wiele surowości, a przecież tego w takich wnętrzach chcemy.

Czy zakup drzwi w innym kolorze niż pozostałe elementy wykończeniowe jest dobrym wyborem?

Wiele osób uważa, że barwa drzwi powinna korespondować z kolorem podłogi. Prawda jest jednak taka, że oba te elementy nie muszą występować dokładnie w tej samej tonacji. W przypadku, gdy aranżujemy modernistyczne wnętrze, kontrastujące skrzydło również będzie dobrym wyborem. Świetnym tego przykładem jest zestawienie bieli z orzechową podłogą, co wygląda po prostu świetnie. Nie możemy jednak nie wspomnieć o tym, że kolorów nie powinno być zbyt dużo. W każdym pokoju warto ograniczyć się do maksymalnie trzech barw. W przeciwnym razie wniesiemy do niego wiele chaosu, a tego przecież nie chce nikt z nas. Co więcej, warto pamiętać także o tym, że drzwi wewnętrzne powinny zostać dopasowane do obu przestrzeni, które od siebie oddzielają. Jest to niezwykle ważne, gdyż, jeśli o tym zapomnimy, nasza aranżacja może ulec zniszczeniu.

Zobacz najlepsze modele drzwi z dostawą i montażem na ternie całej Polski:

Drzwi wejściowe

O Redakcja dobredrzwi.pl

Od 20 lat dostarczamy drzwi w całej Polsce. Przez ten czas pozyskaliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy się z wami podzielić na łamach tego bloga. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby artykuły umieszczane w tym miejscu pomagały wam przy wyborze odpowiednich drzwi do waszych domów lub mieszkań.

Zobacz wszystkie wpisy od Redakcja dobredrzwi.pl →