Na co zwrócić uwagę przy montażu drzwi przesuwnych?

Drzwi przesuwne to nowoczesny akcent w domu i świetny sposób na zaoszczędzenie miejsca. Jednakże montaż drzwi przesuwnych to nie tylko zawieszenie ich na szynach. Istnieje kilka kluczowych kwestii, które warto mieć na uwadze, by cieszyć się ich funkcjonalnością na lata.

Kiedy zastanawiamy się nad rodzajem ściany, warto wiedzieć, że nie każda będzie odpowiednia

Ściany zrobione z płyt g-k, te popularne w nowoczesnych mieszkaniach, mogą nie nadawać się do pewnych systemów przesuwnych. Najlepiej jest postawić na solidne, murowane ściany, które zapewniają stabilność. W razie wątpliwości zawsze można zwrócić się do dobredrzwi.pl o radę.

Przyjrzyjmy się teraz grubości ściany

Często zapominamy o tym, ale to właśnie ona decyduje o tym, jakie drzwi przesuwne możemy zamontować. Dla wielu systemów minimalna grubość to 8 cm. Zanim więc zdecydujemy się na konkretny model, warto wziąć miarkę w rękę i dokładnie zmierzyć ścianę.

Sprawdzanie pionu ściany i poziomu podłogi to kolejny krok

Wyobraźmy sobie, że drzwi przesuwne to trochę jak huśtawka – jeśli nie jest równo, huśtanie się nie będzie tak przyjemne. Dlatego używamy poziomicy, by upewnić się, że wszystko jest idealnie wyważone. Drzwi, które są krzywo zamontowane, mogą działać niesprawnie lub szybciej się zużywać.

Wymiary otworu pod drzwi przesuwne

To trochę jak przy wyborze ubrań – jeśli nie znamy swojego rozmiaru, możemy nie trafić. Jeśli otwór jest zbyt wąski lub zbyt szeroki, drzwi nie będą działały, jak należy. W niektórych przypadkach możemy potrzebować specjalnej ościeżnicy, ale jeśli mamy nietypowe wymiary, warto zastanowić się nad drzwiami na wymiar.

Ostatnia kwestia to przestrzeń po otwarciu drzwi

Wyobraźmy sobie to jak z dużą torbą w niewielkim pomieszczeniu – jeśli nie mamy gdzie jej odłożyć, stanie się ona przeszkodą. Tak samo z drzwiami – muszą one swobodnie się otwierać, nie blokując dostępu. Upewnijmy się więc, że po ich otwarciu mamy wystarczająco dużo miejsca na ścianie i w pomieszczeniu.

Podsumowanie: co mówisz wiedzieć kupując drzwi przesuwne

Drzwi przesuwne to wyjątkowa ozdoba wnętrza, ale ich montaż wymaga precyzji. Warto pamiętać o powyższych krokach, by cieszyć się nienagannym działaniem drzwi na długo. Jeśli nie jesteśmy pewni, jak się za to zabrać, zawsze możemy poprosić o pomoc specjalistów.

Słowniczek:

  1. Płyty g-k (gipsowo-kartonowe): To lekkie płyty budowlane wykonane z gipsu otoczonego kartonem. Stosowane są przede wszystkim do wykończeń wnętrz, tworzenia ścianek działowych czy sufitów podwieszanych.
  2. Systemy przesuwne: Zestawy mechanizmów i szyn, które umożliwiają przesuwanie drzwi wzdłuż ściany lub w jej wnętrzu, zamiast tradycyjnego otwierania na zawiasach.
  3. Ościeżnica: To element konstrukcyjny drzwi, który stanowi ramę, w której zawieszone są skrzydła drzwiowe. W przypadku drzwi przesuwnych ościeżnica może mieć różne formy w zależności od typu i sposobu montażu drzwi.
  4. Poziomica: Narzędzie używane w budownictwie do sprawdzania poziomu i pionu powierzchni. Składa się z prostej rurki wypełnionej cieczą, w której unosi się bąbel powietrza. Poprawne położenie bąbelka wskazuje idealny poziom lub pion.

O Redakcja dobredrzwi.pl

Od 20 lat dostarczamy drzwi w całej Polsce. Przez ten czas pozyskaliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy się z wami podzielić na łamach tego bloga. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby artykuły umieszczane w tym miejscu pomagały wam przy wyborze odpowiednich drzwi do waszych domów lub mieszkań.

Zobacz wszystkie wpisy od Redakcja dobredrzwi.pl →