Kiedy warto kupić drzwi akustyczne?

Drzwi akustyczne do mieszkania

Trudno wyobrazić sobie dom czy mieszkanie bez drzwi. Element odgradzający pomieszczenia powinien być nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim funkcjonalny. Aby drzwi mogły dobrze spełniać swoją funkcję, użytkową powinny cechować się dźwiękoszczelnością, szczególnie jeśli mowa o drzwiach wejściowych. W tym poradniku dowiesz się, na co warto zwracać uwagę podczas poszukiwań drzwi akustycznych do swojego domu i które materiały gwarantują najlepsze efekty izolacyjne.

Drzwi akustyczne są gwarantem ciszy i spokoju

Niekiedy nie zdajemy sobie sprawy z tego jak istotnym elementem domu czy mieszkania są drzwi wejściowe. Odpowiednio dobrane zapewniają domownikom izolacje od wszelkiego rodzaju dźwięków emitowanych na zewnątrz. Codziennie generowany hałas może sięgać nawet od 70 do 80 dB. W takich warunkach trudno się skupić, a co dopiero odpocząć w domowym zaciszu. Z tego powodu inwestycja w dobrej jakości drzwi akustyczne jest absolutną koniecznością. Czym jednak powinny cechować się solidne drzwi wejściowe? Na który model warto się zdecydować, a jakich warto unikać? 

Obowiązkowe cechy drzwi wejściowych, które chronią przed hałasem

Drzwi wejściowe stanowią nie tylko swoistą wizytówkę gospodarza. Są również sposobem na skuteczne oddzielenie domowego ogniska od świata zewnętrznego. Z tego względu warto wybrać taki model, który będzie gwarantował właścicielowi:

  • wysoką estetykę,
  • solidną i trwałą konstrukcję,
  • bezpieczeństwo,
  • ochronę wnętrza domu przez chłodem i wilgocią,
  • izolację akustyczną.

W dzisiejszym wpisie skoncentrujemy się na ostatniej z tych cech, ponieważ obok pozostałych aspektów akustyka drzwi wejściowych bywa często marginalizowana. Zanim jednak do tego przejdziemy, sprawdźmy czym powinny cechować się dobrej jakości drzwi akustyczne.

Odpowiedni rozmiar drzwi dźwiękoszczelnych kluczem do sukcesu

Pierwszym parametrem, na który warto zwrócić uwagę podczas wybierania drzwi dźwiękoszczelnych ich wymiar. Najczęściej spotykanym rozmiarem tego typu elementów jest „80”. W niektórych rodzajach budownictwa, w szczególności tych starszych może jednak tradycyjny wymiar drzwi wejściowych może okazać się niewystarczający. Dla przykładu, w blokach ze starej płyty sprawdza się dużo lepiej wymiar „80N”, a nawet „90”. Warto więc dokładnie sprawdzić jakie drzwi będą potrzebne dla danej przestrzeni. Jeśli chcesz znaleźć więcej informacji na temat dobrej jakości drzwi akustycznych do mieszkania, sprawdź ofertę sklepu DobreDrzwi.pl.

Akustyczne drzwi a izolacja od zimna i hałasów

Ustaliliśmy już, że drzwi wejściowe powinny obowiązkowo zapewnić domowej przestrzeni izolację cieplną. Jak więc określić czy dane drzwi spełnią swoją funkcję w tym zakresie? Najlepszym wyznacznikiem skuteczności w tym zakresie jest współczynnik izolacyjności, oznaczany jako „U”. Im niższy parametr, tym więcej ciepła zostaje wewnątrz mieszkania, a równocześnie mniej chłodnego powietrza z zewnątrz dostaje się do środka. Poszukując drzwi wejściowych koniecznie, zwróć więc uwagę na informacje dotyczącą współczynnika izolacyjnego.

Drzwi dźwiękoszczelne – stop hałasom

Jak wspomnieliśmy wcześniej, akustyka to kolejna kluczowa cecha drzwi wejściowych. Element ten powinien bowiem zapewniać domownikom ciszę i spokój. Często parametr akustyczny jest pomijany na rzecz estetyki danego modelu. Jest to błąd, który może sprawić, iż drzwi wejściowe nie będą dobrze pełnić swojej funkcji. 

Parametrem określającym stopień wygłuszenia danych drzwi oznacza się jako „Rw”. W tym przypadku im jest on wyższy, tym większe wygłuszenie gwarantuje domownikom. Najpopularniejszym wariantem drzwi akustycznych jest obecnie te, które mają ”Rw” równe bądź wyższe 28 dB. Wybierając model dla siebie, należy pamiętać, że każde dodatkowe 3 dB gwarantuje nawet dwukrotnie większą ciszę wewnątrz domu. 

Z czego powinny być zrobione drzwi wewnętrzne?

Z uwagi na mnogość dostępnych na rynku propozycji, niekiedy wybór odpowiednich drzwi akustycznych okazuje się nie lada wyzwaniem. Jak więc powinny być wykonane drzwi wejściowe? 

Podstawowym aspektem wyróżniającym dobre drzwi akustyczne jest odpowiednie wypełnienie. W tym celu doskonale sprawdza się płyta wiórowo-otworowa, która gwarantuje nie tylko trwałość, ale także stabilność. Poszukując drzwi wejściowych typu akustycznego, warto też zwrócić uwagę na typ bezprzylgowy. Tego typu modele tworzą idealną płaszczyznę z ościeżnicą podczas zamykania. Choć są nieco droższe, a ich montaż wymaga nieco więcej umiejętności, drzwi bezprzylgowe mogą okazać się doskonałym rozwiązaniem.

Jakie modele warto jeszcze sprawdzić?

Klasyczne drzwi wypełniane tzw. metodą plastra miodu mogą okazać się niewystarczająco wygłuszające. Dźwiękoszczelne właściwości drzwi podnosi wspomniana wcześniej płyta wiórowo-otworowa lub pianka poliuretanowa.

Wybór drzwi wejściowych do domu nie jest prosty. Bez względu na zakładany budżet, warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na estetykę tego elementu, ale również na jego funkcjonalność. Dobrej jakości drzwi akustyczne gwarantują nie tylko pełnię prywatności pod względem wizualnym, ale również dźwiękowym. 

Zobacz najlepsze modele drzwi z dostawą i montażem na ternie całej Polski:

Drzwi akustyczne

 

O Redakcja dobredrzwi.pl

Od 20 lat dostarczamy drzwi w całej Polsce. Przez ten czas pozyskaliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy się z wami podzielić na łamach tego bloga. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby artykuły umieszczane w tym miejscu pomagały wam przy wyborze odpowiednich drzwi do waszych domów lub mieszkań.

Zobacz wszystkie wpisy od Redakcja dobredrzwi.pl →