Kiedy drzwi przesuwne sprawdzą się w naszym domu?

Drzwi przesuwne do małych mieszkań

Nie da się ukryć, że to właśnie tradycyjne drzwi rozwierne są jednym z najpopularniejszych rozwiązań do domów oraz mieszkań. Nie sprawdzają się jednak za każdym razem i w każdym pomieszczeniu. W małych wnętrzach bywają niepraktyczne, ponieważ przestrzeń, którą zabierają aby prawidłowo funkcjonować, mogłaby zostać wykorzystana np. na meble. Niewykorzystana przestrzeń nigdy nie wygląda dobrze, zwłaszcza wtedy, gdy możliwa jest jej inna aranżacja. Dzięki systemom drzwi przesuwnych właśnie taką możliwość dostajemy.

Drzwi przesuwne – alternatywa dla tradycyjnych modeli skrzydłowych

Drzwi przesuwne lub suwane to alternatywa dla tradycyjnych modeli . Nie tylko funkcjonalna, ale również wysoce estetyczna. Zdobywają popularność właśnie dlatego, że dzięki nim można osiągnąć niesamowity efekt aranżacyjny w danym pomieszczeniu, którego nie dałoby się stworzyć, wykorzystując jedynie drzwi skrzydłowe. Dzięki drzwiom przesuwnym można efektywniej wykorzystać przestrzeń, która nie byłaby dostępna bez zastosowania tego właśnie systemu. Wnętrze, w którym są drzwi przesuwne, da się lepiej „ustawiać” nie tylko ze względu na większe możliwości wykorzystania przestrzenia, ale również dlatego, że nadają wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Są również bardzo dyskretne i z powodzeniem radzą sobie we wnętrzach, które zostały urządzone w stylu minimalistycznym.

Zastosowanie drzwi przesuwnych

Nie są one oczywiście wyborem jedynie do wnętrz o małej powierzchni. Warto decydować się na ich montowanie również wtedy, kiedy po prostu wydają się lepszym i korzystniej, atrakcyjniej wyglądającym elementem wystroju danego pomieszczenia. Nadają się świetnie do domów i mieszkań, w których mieszkają nie tylko osoby dorosłe, ale również dzieci, nawet bardzo małe. Konstrukcja modeli przesuwnych nie pozwala lub w wysokim stopniu minimalizuje ryzyko, że któreś z dzieci przytrzaśnie swoje palce.

Osoby, które zechcą wykorzystać wolną przestrzeń, będą mogły to zrobić dzięki drzwiom przesuwnym. W tak zaaranżowanej przestrzeni we wnękach, które w innym wypadku zajęłyby drzwi skrzydłowe, można ustawić na przykład szafy na ubrania, garderobę i wiele innych elementów wystroju – czysto funkcjonalnych , czy też ozdobnych.

Który rodzaj będzie najlepszy?

Należy podkreślić, że drzwi przesuwane nie stanowią jednolitej kategorii. Dzielą się na róże typy. Można więc kategoryzować je ze względu na:

  • sposób montażukasetowe (chowane w ścianie) lub w systemie naściennym (wieszane przed ścianą, na której umiejscowiony jest otwór drzwiowy);
  • materiał użyty do ich produkcji: szklane (świetne efekty estetyczne, wysoka cena, podatne na uszkodzenia), drewniane (estetyka, wytrzymałość), z płyt wiórowych (atrakcyjna cena, średnia wytrzymałość, ograniczone możliwości estetyczne).

Każdy typ wygląda nieco inaczej, wzbudza też w domownikach i ich gościach inne wrażenia estetyczne. Ważne jest, by dobierać takie drzwi w zgodzie ze swoim gustem, traktując je jako jeden z elementów wystroju wnętrza.

Modele kasetowe (chowane w ścianie)

Zakup drzwi kasetowych jest polecany tym osobom, które chcą zaoszczędzić jak najwięcej miejsca. Ten typ sprawdza się idealnie we wnętrzach o małej powierzchni, ale wymagają planowania już na etapie budowania domu lub mieszkania. To w ścianie znajdzie się szczelina (kieszeń), tak zwana kaseta, czyli kieszeń, w której drzwi schowają się po ich otwarciu. Jeśli nie zaplanuje się pomieszczenia z myślą o tego typu rozwiązaniu, konieczne będzie stworzenie ścianki działowej. Płyty kartonowo-gipsowe będą wtedy niesamowicie przydatne, ale trzeba pamiętać, że zmniejszą pomieszczenie.

Modele naścienne

Drzwi przesuwne naścienne nie będą wymagać ingerencji w strukturę domu lub mieszkania, ponieważ ich montaż tego nie wymaga. Szynę, która umożliwi drzwiom przesuwanie się, montuje się na ścianie. Takie rozwiązanie pozwala wiec na montaż w niemal każdym wnętrzu, lecz i tutaj należy zwrócić uwagę na rodzaj ścian (np. nadproża, do których będzie montowana szyna systemu przesuwnego, lub wzmocnienie w ścianach GK). Montaż jest prosty i nie wymaga dużego doświadczenia, jest również zdecydowanie tańszy niż jego kasetowy odpowiednik.

Jakie drzwi przesuwne wybrać?

Decyzja wyboru drzwi przesuwnych musi zostać poprzedzona dogłębnym przemyśleniem całego przedsięwzięcia. Warto pomyśleć o tym, gdzie się znajdą i jaką będą pełniły funkcję. Jeśli w łazience czy sypialni, warto zadbać o to, by nie były przeźroczyste, lecz by zapewniały odpowiednią dawkę prywatności i nie pozwalały na to, by ktoś nieproszony mógł dojrzeć, co się za nimi znajduje.

Modele szklane, czyli zdecydowanie bardziej ozdobne, można zaś umieścić w salonie, a w przypadku posiadania potomstwa również w pomieszczeniach dziecięcych. Matowe szkło da młodej osobie nieco intymności, ale rodzic będzie mógł kontrolować to wszystko, co dzieje się w pokoju dziecka. Zwłaszcza wtedy, gdy jest małe.

Przesuwne drzwi to również idealny sposób na dopełnienie wyglądu i konstrukcji szaf lub garderób, które często umieszcza się we wnękach pomieszczeń. Przeszklone sprawdzą się znakomicie w takiej sytuacji.

Wybór tego typu drzwi nie jest wyborem łatwym, ale gdy zostanie odpowiednio przemyślany, okaże się bardzo funkcjonalnym i wysoce estetycznym rozwiązaniem.

Zobacz najlepsze modele drzwi z dostawą i montażem na ternie całej Polski:

Drzwi przesuwane

O Redakcja dobredrzwi.pl

Od 20 lat dostarczamy drzwi w całej Polsce. Przez ten czas pozyskaliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy się z wami podzielić na łamach tego bloga. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby artykuły umieszczane w tym miejscu pomagały wam przy wyborze odpowiednich drzwi do waszych domów lub mieszkań.

Zobacz wszystkie wpisy od Redakcja dobredrzwi.pl →