Jakie parametry techniczne powinny spełniać drzwi zewnętrzne?

jak wybrać drzwi zewnętrzne

Drzwi zewnętrzne są bardzo ważnym elementem każdego budynku, który znacząco wpływa na jego estetykę oraz ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa i komfortu życia jego mieszkańców. Wybierając drzwi zewnętrzne, zwróć uwagę na kilka istotnych parametrów technicznych, które wpłyną na funkcjonalność i trwałość skrzydła, które wybierzesz

Nie tylko funkcjonalność, ale również design

Zanim przejdziemy do parametrów technicznych, chcielibyśmy wspomnieć również o innym bardzo istotnym aspekcie, który trzeba wziąć pod uwagę, wybierając drzwi zewnętrzne. Mowa oczywiście o designie. Wygląd drzwi powinien być uzależniony od tego, w jakiej kolorystyce oraz stylu urządzony jest dany budynek. Inne skrzydło będzie pasowało do nowoczesnej bryły w chłodnej kolorystyce, a inne do tradycyjnego domku zaaranżowanego w stylu rustykalnym. Jeśli nie jesteś pewien, jak dobrać skrzydło do wyglądu Twojego domu, zachęcamy do umówienia wizyty doradcy, który nie tylko pomoże dobrać design, ale również doradzi w kwestii parametrów technicznych.

Jakie powinny być dobre drzwi zewnętrzne?

Dobre drzwi zewnętrzne powinny spełniać szereg parametrów, które w znaczący sposób wpłyną na ich funkcjonalność. Na co zwrócić uwagę, wybierając skrzydła dla siebie? Jakie powinny być idealne drzwi zewnętrzne?

Antywłamaniowe drzwi zewnętrzne

Drzwi do domu powinny zapewniać bezpieczeństwo jego mieszkańcom. Właśnie dlatego szczególną uwagę powinieneś zwrócić na ich parametry antywłamaniowe. Skrzydła zewnętrzne powinny posiadać solidne zamki oraz zawiasy, a także być wyposażone w systemy antywłamaniowe, takie jak wzmocnienia stalowe czy systemy zabezpieczeń. Stopień zabezpieczenia przed włamaniem oznaczany jest przez klasy RC1 do RC6 – im wyższa cyfra, tym zabezpieczenia bardziej zaawansowane. 

Termiczne skrzydła do domu

Izolacja termiczna drzwi zewnętrznych jest ważnym parametrem technicznym, który wpływa na komfort mieszkańców oraz na koszty związane z ogrzewaniem domu. Zwróć uwagę na wartość U w specyfikacji technicznej drzwi, czyli współczynnik przenikania ciepła. Wartość U mówi o tym, ile ciepła przenika przez skrzydła. Im mniejsza wartość U, tym lepsza izolacja termiczna. Wartość U powinna wynosić maksymalnie 1,3 W/m²K. Innym parametrem wpływającym na izolację termiczną drzwi zewnętrznych jest grubość skrzydła. Im grubsze skrzydło, tym lepsza izolacja termiczna. Grubość skrzydła powinna wynosić co najmniej 40 mm, a najlepiej 50-70 mm. 

Akustyczne drzwi zewnętrzne

Izolacja akustyczna drzwi zewnętrznych to kolejny ważny parametr techniczny, który ma wpływ na komfort mieszkańców i chroni przed hałasem z zewnątrz. Dobrze izolowane skrzydła zewnętrzne pozwalają ograniczyć hałas z ulicy, co ma znaczący wpływ na komfort życia domowników. Dla modeli zewnętrznych wartość Rw powinna wynosić co najmniej 32 dB.

Jednym z podstawowych parametrów wpływających na izolację akustyczną skrzydeł jest wartość Rw, czyli indeks izolacji akustycznej. Wartość Rw określa zdolność drzwi do tłumienia dźwięków i im jest wyższa, tym izolacja akustyczna jest lepsza.

Zakup dobrej jakości skrzydeł zewnętrznych to inwestycja, która z pewnością zwróci Ci się w przyszłości. Trwałe skrzydła o świetnych parametrach po wielu latach użytkowania nadal będą wyglądały i działały bez zarzutu. Nie zapomnij również o prawidłowym montażu – jest on równie ważny, co zakup odpowiedniego modelu. By mieć pewność, że skrzydło zostało zamontowane właściwie oraz zgodnie z wymogami producenta, zamów usługę profesjonalnego montażu drzwi.

Zobacz największą ofertę drzwi

Zewnętrzne drzwi

O Redakcja dobredrzwi.pl

Od 20 lat dostarczamy drzwi w całej Polsce. Przez ten czas pozyskaliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy się z wami podzielić na łamach tego bloga. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby artykuły umieszczane w tym miejscu pomagały wam przy wyborze odpowiednich drzwi do waszych domów lub mieszkań.

Zobacz wszystkie wpisy od Redakcja dobredrzwi.pl →