Jakie drzwi zewnętrzne wybrać do domu jednorodzinnego?

Dobre drzwi do domu jednorodzinnego

Wybór zewnętrznych drzwi do domu jednorodzinnego to bardzo ważny etap wykańczania całego budynku. Skrzydła zewnętrzne są wizytówką każdego domu, a odpowiednio dobrane będą miały znaczący wpływ na komfort domowników. Jak wybrać drzwi do domu, by były zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne?

Estetyka drzwi do domu jednorodzinnego

Drzwi powinny być przede wszystkim funkcjonalne oraz zapewniać komfort i bezpieczeństwo domownikom. Ale o tym za chwilę. Teraz skupmy się na estetyce skrzydełi, bo ona również jest niezwykle ważna! Drzwi wejściowe do domu jednorodzinnego powinny wizualnie pasować do stylu, w jakim utrzymany jest cały budynek i jego otoczenie. Na szczęście na rynku jest dziś mnóstwo modeli w różnych stylach, kolorach i deseniach, dzięki czemu każdy znajdzie model, który będzie odpowiadał jego oczekiwaniom. 

Z przeszkleniami czy bez?

Kolejnym wyborem, jaki będziesz podejmował, będzie decyzja o tym, czy Twoje drzwi zewnętrzne mają być przeszklone, czy pełne. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Przeszklenia wpuszczą do Twojego domu więcej światła, a pełne drzwi zapewnią maksymalną prywatność. 

Jakie cechy powinny mieć dobre drzwi do domu jednorodzinnego?

Drzwi do domu jednorodzinnego wybiera się raz na wiele lat. Właśnie dlatego warto już teraz zadbać o to, wybrane skrzydła były solidne, funkcjonalne oraz bezpieczne. Na jakie cechy drzwi zwrócić uwagę, by wybrać model, który w niezmienionym stanie zostanie z Tobą przez długie lata? 

Ochrona przed utratą ciepła

Drzwi do domu jednorodzinnego powinny mieć również dobre właściwości termoizolacyjne. Ciepłe skrzydło z dobrą izolacją zwiększy komfort domowników oraz pozwoli zmniejszyć wysokość rachunków za ogrzewanie. Na co zwrócić uwagę, szukając drzwi o dobrych parametrach izolacyjnych? Kluczowy jest współczynnik U – im niższy, tym drzwi będą lepiej chroniły przed chłodem z zewnątrz i zatrzymywały ciepło wewnątrz.

Ochrona przed dźwiękami z zewnątrz

Głośne dźwięki dobiegające z ruchliwej ulicy potrafią skutecznie zaburzyć spokój w momencie, kiedy Ty po prostu chcesz zamknąć za sobą drzwi i odpocząć po intensywnym dniu. Właśnie dlatego, wybierając drzwi do domu jednorodzinnego, powinieneś wziąć pod uwagę ich właściwości akustyczne. Warto wybrać model, który będzie skutecznie tłumił odgłosy dobiegające z zewnątrz. Szukając dobrych, akustycznych drzwi zwróć uwagę na czynnik Rw. Im jego wartość wyższa, tym skrzydło lepiej zatrzyma hałas, a wewnątrz Twojego domu będzie ciszej i przyjemniej. 

Właściwości antywłamaniowe

Jedną z najważniejszych funkcji modeli zewnętrznych jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom domu. Wybierając model dla siebie, zwróć uwagę na jego trwałość, materiał, z jakiego jest wykonany oraz na systemy zabezpieczeń, takie jak wielopunktowe zamki. Drzwi powinny być odporne na włamanie i spełniać wszystkie normy bezpieczeństwa. Przeglądając specyfikację techniczną skrzydeł, zwróć uwagę na wskaźnik RC i cyfrę obok niego (1-6). Im wyższa cyfra, tym będą one w większym stopniu chroniły przed włamaniem. Najczęściej wybieranymi modelami są te oznaczone parametrem RC2 lub RC3.

Kiedy już znajdziesz idealne drzwi do domu jednorodzinnego dla siebie, koniecznie dopilnuj również tego, by zostały one profesjonalnie zamontowane. Najlepszym wyborem w przypadku montażu modeli wejściowych jest skorzystanie z usług fachowców, którzy mają duże doświadczenie w montowaniu drzwi zewnętrznych różnego typu. Pamiętaj, że nieprawidłowo zamontowane drzwi mogą nie spełniać obietnic co do parametrów, które obiecuje producent. 

Sprawdź nasz sklep
Drzwi do domu jednorodzinnego

O Redakcja dobredrzwi.pl

Od 20 lat dostarczamy drzwi w całej Polsce. Przez ten czas pozyskaliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy się z wami podzielić na łamach tego bloga. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby artykuły umieszczane w tym miejscu pomagały wam przy wyborze odpowiednich drzwi do waszych domów lub mieszkań.

Zobacz wszystkie wpisy od Redakcja dobredrzwi.pl →