Poradnik przed zakupem drzwi wewnętrznych

drzwi do mieszkania

Drzwi są w pewnym sensie wizytówką naszego mieszkania. Powinny spełniać oczekiwania pod względem wizualnym, jak i funkcjonalnym. Przed zakupem drzwi warto więc zastanowić się dłużej nad tym, które wybrać. Oto kilka wskazówek, które z pewnością ułatwią to zadanie.

Dlaczego wybór drzwi wewnętrznych jest tak ważny?

Drzwi są bardzo istotnym elementem wyposażenia naszych wnętrz. Odpowiednio dobrane powinny komponować się z klimatem panującym w naszym mieszkaniu. Ich zakup często wiąże się z wydaniem sporej sumy pieniędzy, dlatego wybór powinien być dokładnie przemyślany. Dzięki temu nie będziemy zastanawiać się nad ich szybką wymianą, mogąc za to cieszyć nimi oko przez długie lata.

Jakie są podstawowe rodzaje drzwi?

Wbrew pozorom wybór drzwi może sprawić wiele problemów. Zazwyczaj nie zwracamy na nie szczególnej uwagi, jednak kiedy stajemy przed podjęciem decyzji, które drzwi kupić, okazuje się, że mamy do czynienia z poważnym zadaniem. Drzwi dzielimy między innymi na jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe. Obecnie większą popularnością cieszą się te pierwsze, wymagające mniej miejsca w porównaniu z dwuskrzydłowymi. Te drugie natomiast, potrzebujące większej przestrzeni, zapewnią nam znacznie szersze przejście z jednego pomieszczenia do drugiego. Przed zakupem zastanówmy się, które z nich lepiej sprawdzą się w naszym mieszkaniu.

Prawe i lewe drzwi wewnętrzne

Kolejny podział drzwi dzieli je na prawe oraz lewe. Jeśli nie wiecie, jak je rozróżnić, mamy dla Was szybką podpowiedź. Kiedy stoimy przed drzwiami tak, aby móc otworzyć je w swoją stronę i widzimy zawiasy po prawej stronie – drzwi są prawe. Podobnie jest w odwrotnej sytuacji: jeśli zawiasy znajdują się po lewej stronie – drzwi nazywamy lewymi. Na które się zdecydować? Decyzja należy do nas, jednak warto zwrócić uwagę na umiejscowienie drzwi na ścianie. Biorąc to pod uwagę, wybierzmy drzwi prawe lub lewe, tak aby móc je otwierać wygodnie i bezproblemowo.

Drzwi otwierane do środka czy na zewnątrz pomieszczenia?

Jest to kolejny dylemat, przed którym stajemy, wybierając drzwi wewnętrzne do naszego mieszkania. Ogólnie przyjęło się, że drzwi prowadzące do pokojów oraz do sypialni powinny otwierać się do środka pomieszczenia. Takie rozwiązanie pozwala na zachowanie większej prywatności lokatorów. Natomiast drzwi otwierane na zewnątrz zazwyczaj znajdują zastosowanie w przejściach do kuchni, łazienki oraz pozostałych pomieszczeń w naszych domach, szczególnie tych mniejszych oraz bardziej zaciemnionych. W ten sposób pozwolą nam na lepsze oświetlenie wnętrza oraz nie wpłyną na ograniczenie jego przestrzeni.

Z jakiego materiału wybrać drzwi wewnętrzne?

Obecnie najbardziej popularne są drzwi wewnętrzne wykonane z płyt. Swoją sławę zawdzięczają przystępnej cenie oraz znacznej odporności na pękanie. Odpowiednio wykonane mogą znakomicie imitować drzwi z drewna, również cieszące się znaczną popularnością. Musimy jednak pamiętać, że drzwi drewniane będą droższą opcją, jednak mogą zagwarantować nam dobrą wytrzymałość oraz bardzo elegancki wygląd. Dzięki swoim naturalnym walorom potrafią nadać mieszkaniu niepowtarzalnej klasy i uroku. Kolejnym materiałem, który został doceniony przez wiele osób, jest szkło. Szklane drzwi również mogą stanowić ciekawy element naszego mieszkania, kojarzone są z nowoczesnością i poczuciem stylu. Dodatkowo mogą zapewnić lepsze oświetlenie danego pomieszczenia. Materiały, z których wykonane są drzwi, mogą łączyć się ze sobą w ciekawe kombinacje. Jednym z najczęstszych zestawów jest połączenie drewna lub płyty ze szkłem.

Czy wymieniać wszystkie elementy drzwi?

Drzwi składają się z kilku elementów, do podstawowych zaliczamy skrzydło drzwi, okucie oraz ościeżnice. Często zastanawiamy się, czy powinniśmy wymieniać ten ostatni element, potocznie nazywany futryną. Zdarza się, że jest ona w dobrym stanie, wymaga ewentualnie odświeżenia. Jeśli tak wygląda sytuacja w naszym mieszkaniu, warto zdecydować się na zrobienie poprawek. Mogą one polegać na samym odmalowaniu lub uzupełnieniu mniejszych ubytków. Jeśli jednak stan ościeżnicy wskazuje na to, że nie nadaje się ona do dalszego użytku, wymieńmy ją. Stanowi ona jeden z głównych elementów drzwi, a co za tym idzie – wyposażenia mieszkania, dlatego ważne jest, aby prezentowała się należycie.

Jaki kolor powinny mieć drzwi wewnętrzne?

Kwestie dotyczące koloru drzwi wewnętrznych uzależnione są wyłącznie od naszego własnego pomysłu. Warto jednak zastanowić się przed zakupem lub przemalowaniem naszych drzwi. Taką decyzję najlepiej podjąć w momencie, gdy będziemy mieli już dokładny projekt wszystkich pomieszczeń w naszym domu. Kiedy już będziemy w stanie oczyma wyobraźni zobaczyć wystrój naszego mieszkania, wybór drzwi okaże się znacznie łatwiejszy. Warto dostosować ich kształt, rozmiar, materiał oraz kolor do aranżacji pozostałych elementów wyposażenia – czyli mebli, ścian oraz podłogi. Zwróćmy też uwagę na wielkość pomieszczeń, do których mają one prowadzić. Odpowiednie dopasowanie powinno dać nam wspaniały efekt wnętrza urządzonego z pomysłem i klasą.

Zobacz najlepsze modele drzwi z dostawą i montażem na ternie całej Polski:

Wybór drzwi wewnętrznych

O Redakcja dobredrzwi.pl

Od 20 lat dostarczamy drzwi w całej Polsce. Przez ten czas pozyskaliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy się z wami podzielić na łamach tego bloga. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby artykuły umieszczane w tym miejscu pomagały wam przy wyborze odpowiednich drzwi do waszych domów lub mieszkań.

Zobacz wszystkie wpisy od Redakcja dobredrzwi.pl →