Jakie drzwi wewnętrzne do domu lub mieszkania wybrać?

Drzwi wewnętrzne są jednym z najważniejszych elementów wykończeniowych domu lub mieszkania. Dlatego też decyzja o ich zakupie powinna być przemyślana. Dobrze dobrana stolarka w oparciu o renomowane produkty będzie inwestycją na lata. 

Specyfika drzwi wewnętrznych – jakie wybrać?

Wybór odpowiednich drzwi wewnętrznych warto zacząć od decyzji, w którą stronę będą się otwierać oraz systemu ich otwierania – na zewnątrz czy do wewnątrz pomieszczenia. Kwestie te zależą od umiejscowienia włączników światła, metrażu wnętrza oraz rozmieszczenia wyposażenia w pomieszczeniu.

Jeżeli w domu lub mieszkaniu znajduje się mały korytarz, który dodatkowo prowadzi do wielu pomieszczeń, najlepiej wybrać drzwi otwierane do wewnątrz. Z kolei w pomieszczeniu, w którym znajdują się blisko meble o dużych gabarytach, lepiej postawić na modele otwierane na zewnątrz. 

Wybierając drzwi wewnętrzne do łazienki, warto pamiętać o tym, aby model wyposażony był w kratkę, podcięcie wentylacyjne lub tuleje. To umożliwi cyrkulację powietrza w łazience, szczególnie w tej bez okna.

Przeszklone lub pełne

Pełne modele drzwi wewnętrznych zwykle są elegancko stylizowane, dzięki czemu pasują do przestronnych i szykownych wnętrz. Takie warianty dodają również kameralności pomieszczeniu, dlatego też świetnie sprawdzą się w przypadku sypialni czy gabinetu. Wiele takich oraz innych modeli drzwi do wnętrz oferuje firma Dobre Drzwi.

Z kolei modele przeszklone pasują do wnętrz łazienkowych, zwłaszcza z mlecznego szkła. Powinny być jednak niewielkie. Natomiast duże tafle szkła to dobre rozwiązanie do kuchni, jadalni czy salonu. Powodują one, że wnętrze staje się optycznie większe, jaśniejsze i bardziej przestronne. 

Bardzo popularne są także drzwi przesuwane, które zajmują mniej miejsca, niż typowe modele uchylne. Jednak wymagają one montażu specjalnej kasety, którą umieszcza się w ścianie. Dlatego też najlepiej pomyśleć o tym na etapie remontu mieszkania czy budowy domu. W innym wypadku projekt może okazać się nieergonomiczny. Warto pamiętać, że zawsze można zamontować prowadnice, które umożliwią przesuwanie się drzwi po ścianie. Będzie się to jednak wiązało z optycznym zmniejszeniem przestrzeni oraz ograniczeniem możliwości aranżacyjnych wnętrza.

Styl drzwi wewnętrznych

Drzwi to element stylizacji całego pomieszczenia, dlatego też powinny być spójne z jego stylem. Kolor produktu w zależności od preferencji można dopasować na zasadzie podobieństwa do koloru okien, podłogi czy mebli. Zatem jeśli wnętrze jest utrzymane w minimalistycznym stylu, w którym wyposażenie w większości jest w białym kolorze, to warto wybrać również takie drzwi wewnętrzne. To pozwoli uzyskać harmonijną i spójną aranżację wnętrza. W ostatnich sezonach bardzo modne są monochromatyczne stylizacje. Dlatego też do szarych ścian można wybrać szare drzwi, a w przypadku czarnej podłogi sprawdzą się także ciemne modele drzwi.

Z kolei w kontrastowych wnętrzach można pokusić się o niestandardowe zestawienia, np. czarne

drzwi i białą podłogę. Taka stylizacja świetnie wpisuje się w styl nowoczesny czy glamour. Z kolei w romantycznych wnętrzach w stylu klasycznym i prowansalskim, sprawdzą się drzwi wejściowe w ciepłym kolorze i z ozdobną klamką. 

Drzwi wewnętrzne wejściowe – solidne i trwałe

Marząc o drzwiach wewnętrznych z litego drewna, warto postawić na modele wykonane z dębu czy jesionu. Według ekspertów najlepiej jednak sięgać po warianty z:

  • drewnianych płyt klejonych warstwowo – to modele odporniejsze i o wiele bardziej wytrzymałe,
  •  płyty MDF czy HDF – to równie popularne materiały, z których wykonuje się trwałe drzwi wejściowe. Te drugie są bardzo twarde, a ich gęstość dużo większa niż modeli z litego drewna.
  • płyty wiórowe,
  • płyty pilśniowe.

Należy podkreślić, że zarówno modele z płyt drewnopochodnych jak i litego drewna mogą być wykończone lakierem, farbą, naturalną okleiną czy laminatem.

Jak widać drzwi wewnętrzne to nie tylko przejście z jednego pomieszczenia do drugiego. Oprócz wymiaru do funkcjonalnego powinny być także estetyczne i współgrać z wystrojem wnętrza.

Zobacz najlepsze modele drzwi z dostawą i montażem na ternie całej Polski:

Drzwi wewnętrzne do domu

O Redakcja dobredrzwi.pl

Od 20 lat dostarczamy drzwi w całej Polsce. Przez ten czas pozyskaliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy się z wami podzielić na łamach tego bloga. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby artykuły umieszczane w tym miejscu pomagały wam przy wyborze odpowiednich drzwi do waszych domów lub mieszkań.

Zobacz wszystkie wpisy od Redakcja dobredrzwi.pl →