Jakie drzwi techniczne wybrać?

JAkie drzwi techniczne są najlepsze?

Odpowiednie zabezpieczenie domu jest elementem fundamentalnym, o którym należy pomyśleć jeszcze na etapie projektowania budynku. Oprócz zamontowania systemów antywłamaniowych warto zaopatrzyć się w tzw. drzwi techniczne, odznaczające się odpowiednią wytrzymałością i parametrami gwarantującymi bezpieczeństwo mieszkańców. Oprócz tego pełnią one szereg innych funkcji, umożliwiających komfortowe funkcjonowanie w obiekcie. Jakie modele techniczne wybrać, aby odpowiednio zabezpieczyć Twój dom?

Przeznaczenie drzwi technicznych

Modele techniczne stanowią szczególny element wyposażenia budynku, montowane w pomieszczeniach specjalnego przeznaczenia. Są nimi m.in.:

  • garaż,
  • strych,
  • piwnica,
  • kotłownia,
  • spiżarnia.

Ten rodzaj w niektórych przypadkach jest wykończony ocynkowaną blachą stalową o grubości od 0,5 do 1 mm, co skutecznie zabezpiecza go przed korozją w późniejszym czasie. Ochrona w tej postaci ma również szczególne znaczenie jeżeli chodzi o zabezpieczenie przed ogniem. Szerokość drzwi technicznych dostępnych w sklepie internetowym Dobre Drzwi wynosi od 80 do 100 cm, z kolei materiałem wykorzystywanym najczęściej w produkcji jest ocynkowana blacha stalowa i stal nierdzewna.

W wyborze odpowiednich skrzydeł technicznych warto mieć na uwadze ich rolę pełnioną w budynku mieszkalnym. Ten szczególny element wyposażenia, szczególnie w wariancie łączącym dom z garażem, jest w pierwszej kolejności zabezpieczeniem antywłamaniowym. Dodatkowo drzwi powinny odznaczać się odpowiednią izolacją termalną i ochroną przed działaniem czynników atmosferycznych. W przypadku tego elementu aspekt wizualny ma najmniejsze znaczenie, jednak współcześnie producenci są otwarci na szereg wariantów kolorystycznych i estetycznych.

Drzwi zabezpieczeniem antywłamaniowym

Jak zostało wyżej wspomniane, podstawowym zadaniem modeli technicznych jest zagwarantowanie bezpieczeństwa mieszkańcom. Decydując się na zakup odpowiedniego egzemplarza, należy mieć ten aspekt w pierwszej kolejności na uwadze. Parametrem szczególnie istotnym jest tzw. klasa antywłamaniowa. Konstrukcje RC2 skutecznie ochronią przed próbą włamania z użyciem prostych narzędzi. Drzwi techniczne umieszczone w garażu stanowią często obiekt zainteresowania złodziei, w związku z czym warto zainwestować w skrzydła wyposażone w odpowiednią ilość bolców antywyważeniowych, a także atestowany zamek niepodlegający rozwierceniu.

Izolacja termalna i akustyczna

Kolejnym parametrem szczególnie istotnym w przypadku skrzydeł technicznych jest odpowiednia izolacja termalna. Pomimo tego, iż garaż stanowi integralną część całego obiektu, jest on często pomieszczeniem pomijanym w trakcie montażu ogrzewania. Nieodpowiednia izolacja ma wpływ nie tylko na zaniżony komfort funkcjonowania mieszkańców, ale również na wzrost kosztów ogrzewania domu. W utrzymaniu tego parametru pomóc może zakup drzwi wypełnionych styropianem bądź wełną mineralną, stosowaną również w ocieplaniu domów. Warto również zwrócić szczególną uwagę na współczynnik przenikania ciepła powinien wynosić maksymalnie 2,0 W/(m²·K).

Decydując się zakup, warto również pamiętać o odpowiedniej izolacji akustycznej. Parametr ten zarówno wytłumi dźwięki z garażu w postaci m.in. pracującego silnika samochodu, ale również zabezpieczy mieszkańców przed przedostawaniem się szkodliwych spalin do wnętrza. Wysokim poziomem wyciszenia odznaczają się drzwi o klasie 42dB, które redukują wszelkie dźwięki dochodzące z otoczenia do poziomu komfortowego. W utrzymaniu izolacji doskonale sprawdzi się wspomniana wyżej wełna mineralna, a także odpowiedni charakter zastosowanych uszczelek. Niebanalne znaczenie ma również montaż, w trakcie którego należy zwrócić uwagę na m.in. gabaryty drzwi, treść instrukcji oraz wymagania stawiane przez producenta.

Ochrona przeciwpożarowa

Modele techniczne oprócz swoich parametrów antywłamaniowych i izolacyjnych powinny również gwarantować odpowiednią ochronę przeciwpożarową. W przypadku, w którym montowane są one m.in. w piwnicy bądź kotłowni, warto zwrócić szczególną uwagę na występowanie klasy odporności ogniowej EI15, EI30 bądź EI60. Numer podany przy frazie „EI” wskazuje na minuty, w czasie których drzwi stanowić będą ochronę przed ogniem. Wybór odpowiedniego egzemplarza to zarówno większe poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, ale również więcej czasu w przypadku ewentualnej ewakuacji.

Estetyka dopasowana do pomieszczenia

Ostatnim z aspektów również branym pod uwagę jest estetyka. Pomimo tego, iż pierwszeństwo mają w tym przypadku parametry techniczne, odpowiednie dopasowanie do wystroju pomieszczenia ma również niebanalne znaczenie. Współcześnie produkowane drzwi techniczne nie ograniczają się wyłącznie do szarej kolorystyki. Zwiększającą popularność na przestrzeni ostatnich lat odnotowują m.in. egzemplarze imitujące drewno, doskonale dopasowujących się do wnętrza o analogicznym charakterze. Skrzydła te są również często dopasowywane kolorystyczne do elementów takich jak okna bądź brama garażowa, dodając wizualnej atrakcyjności całej przestrzeni.

 

Sprawdź drzwi techniczne dostępne na ternie całej Polski:

Drzwi techniczne do domu

O Redakcja dobredrzwi.pl

Od 20 lat dostarczamy drzwi w całej Polsce. Przez ten czas pozyskaliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy się z wami podzielić na łamach tego bloga. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby artykuły umieszczane w tym miejscu pomagały wam przy wyborze odpowiednich drzwi do waszych domów lub mieszkań.

Zobacz wszystkie wpisy od Redakcja dobredrzwi.pl →