Jakie nowe drzwi do mieszkania?

Dla wielu osób wybór drzwi do mieszkania może okazać się problematycznym zadaniem. Często nie zwracamy na nie większej uwagi – do momentu, w którym przyjdzie nam zakupić nowe. W głowie pojawia się wiele pytań dotyczących wyboru drzwi. Na co warto zwrócić uwagę?

Drzwi do naszego mieszkania

Podstawową kwestią w tej sprawie jest podział drzwi na wejściowe oraz wewnętrzne. Jest on o tyle istotny, że jedne od drugich mogą się znacznie różnić. Jednak zarówno drzwi wejściowe, jak i wewnętrzne, stanowią wizytówkę naszego mieszkania, dlatego ich wybór powinien być bardzo dokładnie przemyślany. Nigdy nie podejmujmy decyzji pochopnie. Nietrafiony wybór może spowodować przymus wymiany drzwi na inny model, co wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów, znaczną stratą czasu oraz niepotrzebnym stresem. Przed zakupem drzwi starannie wybierzmy producenta drzwi, który będzie umiał doradzić nam w razie potrzeby oraz znaleźć odpowiedź na pojawiające się w naszej głowie pytania.

Drzwi wejściowe do mieszkania

Wybór drzwi zewnętrznych (wejściowych) jest bardzo istotny. Powinny one spełniać kilka podstawowych funkcji w naszym mieszkaniu. Po pierwsze, to w głównej mierze one odpowiadają za oddzielenie naszego wnętrza od przestrzeni na zewnątrz. Drzwi wejściowe powinny być zatem wytrzymałe, stabilne, ciepłe oraz szczelne. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się spokojem oraz ciszą w naszym mieszkaniu. Ważną kwestią w sprawie drzwi zewnętrznych jest ich rozmiar. Nie mogą być one zbyt małe. Powinniśmy mieć możliwość bezproblemowego wniesienia do naszego mieszkania większych elementów, na przykład mebli. Poza praktycznymi funkcjami drzwi wejściowe powinny spełniać się również wizualnie. Jak już wcześniej zaznaczyliśmy, są one wizytówką naszego mieszkania, dlatego powinny zostać dobrze dopasowane do reszty wnętrz. Jeżeli będą odpowiadać aranżacji pomieszczeń, to nie będą się przesadnie rzucać w oczy, mając jednak stały wpływ na panujący w mieszkaniu klimat.

Drzwi wewnętrzne do naszego mieszkania

Wybór drzwi wewnętrznych jest równie istotny co wybór drzwi wejściowych. One również spełniają na co dzień wiele funkcji, z których często nie zdajemy sobie sprawy. Wybierając drzwi wewnętrzne, dopasujmy je do pozostałych elementów wyposażenia, tak aby razem tworzyły spójną całość, która będzie cieszyć nasze oko przez kolejne lata. Drzwi wewnętrzne spełniają kilka istotnych zadań, dlatego ważną rzeczą jest, aby umiejętnie i odpowiednio je dobrać. Przed zakupem wykonajmy odpowiednie pomiary, aby wiedzieć, jakiego rozmiaru drzwi będą nas interesować. Przemyślany projekt powinien zawierać też informacje na temat tego, czy drzwi wewnętrzne będą otwierać się do środka pomieszczenia, czy na zewnątrz; po której stronie będzie klamka oraz z jakiego materiału powinny zostać wykonane. Odpowiedzi na te pytania znacznie ułatwią nam wybór drzwi wewnętrznych oraz pozwolą cieszyć się z ich wyglądu i funkcjonalności przez wiele lat.

Jak wybrać drzwi do mieszkania?

Jeśli już wiemy, jakiego efektu chcemy się spodziewać, należy przejść do wyboru odpowiedniego materiału, z którego powstaną nasze drzwi. Jednym z najpopularniejszych jest drewno. Zapewnia nam ono znaczną trwałość oraz atrakcyjny, naturalny wygląd. Otrzymany efekt wiąże się jednak ze stosunkowo wysoką ceną drzwi drewnianych. Ich „tańszym zamiennikiem” mogą być drzwi z płyty, która jest w stanie idealnie imitować drewno. Dobrze wykonana może być równie trwała, a przy tym tańsza. Materiałami, które cieszą się popularnością wśród producentów drzwi, są również szkło i aluminium. Wszystko zależy od naszego gustu. Osoby lubiące niebanalne rozwiązania mogą zdecydować się na drzwi powstałe z połączenia różnych materiałów, przykładowo drewna oraz szkła.

O czym warto wiedzieć, kupując drzwi do mieszkania?

Drzwi najczęściej kupujemy w okresie przeprowadzania remontu w mieszkaniu lub w momencie jego budowy. Dobrym pomysłem będzie zostawienie kwestii wyboru drzwi na sam koniec. Zacznijmy od ogólnego projektu ścian, podłóg, mebli oraz dodatków, a drzwiami zajmijmy się w ostatnim etapie wykończeniowym. Takie podejście znacznie ułatwi nam wybór. Kolejną kwestią wartą uwagi są ościeżnice, jeden z elementów drzwi. Zdarza się, że wymagają one wymiany na nowe, często z biegiem lat widać na nich ślady użytkowania, stają się przestarzałe i psują panujący w mieszkaniu klimat. Podejmując decyzję o całkowitej wymianie, musimy mieć na uwadze to, że przyniesie ona dodatkowe koszty oraz pochłonie znaczną ilość czasu. Dlatego zastanówmy się nad ich ewentualnym odnowieniem. Koszty takiego przedsięwzięcia z pewnością będą niższe, a efekt może być równie zadowalający. Jeśli jednak podejmiemy decyzję o wymianie, niech będzie ona pierwszym punktem na liście planowanych zmian. Samo odnowienie łączy się z małymi pracami, całkowita wymiana wymaga sporego doświadczenia i odpowiedniego sprzętu.

Zobacz najlepsze modele drzwi z dostawą i montażem na ternie całej Polski:

Drzwi wejściowe do mieszkania

O Redakcja dobredrzwi.pl

Od 20 lat dostarczamy drzwi w całej Polsce. Przez ten czas pozyskaliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy się z wami podzielić na łamach tego bloga. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby artykuły umieszczane w tym miejscu pomagały wam przy wyborze odpowiednich drzwi do waszych domów lub mieszkań.

Zobacz wszystkie wpisy od Redakcja dobredrzwi.pl →