Jakie drzwi do domu pasywnego spełnią nasze oczekiwania?

Dobre drzwi pasywne

Coraz częściej decydujemy się na budowę domów pasywnych. Mimo tego, że koszt wzniesienia tego typu domu może być relatywnie wysoki, właściciele liczą na późniejsze zyski. Początkowo koszta rzeczywiście przewyższają wartość tradycyjnego domu, jednak wprowadzane rozwiązań pozwalających na oszczędności w dalszej perspektywie, w końcowym rozrachunku pozwalają na wyrównanie różnic, a nawet zmniejszenie kosztów, głównie za sprawą mniejszych rachunków.

Jakie właściwości ma dom i drzwi pasywne?

Taki dom , który z pomocą szeregu nowoczesnych rozwiązań jest w stanie skutecznie zminimalizować zapotrzebowanie na energię. Ich budowie przyświeca myśl pozyskiwania energii alternatywnie, przez dzienne światło czy wiatr. Najważniejszą cechą tego rodzaju budownictwa jest samodzielna zdolność domu do absorbowania i utrzymywania energii cieplnej. Z tych względów drzwi stosowane w powyższych budynkach powinny wyróżniać się wyjątkową termoizolacją. Otwory drzwiowe podobnie jak okienne są obszarami, które mogą powodować straty cieplne. Te miejsca są potencjalnie najlepszą lokalizacją do powstania tak zwanych mostków termicznych. Stąd na tym elemencie wyposażenia nie należy oszczędzać. Ponadto musimy pamiętać o konkretnych  działaniach podczas etapu budowy, które trzeba wykonać odpowiednim czasie. Korzystanie z właściwego produkt może ograniczyć straty ciepła nawet o 35%, natomiast zapotrzebowanie o około 20 %. Drzwi pasywne są niezwykle istotne, nieszczelne sprawią, że możemy zapomnieć o energooszczędności, nawet podczas stosowania najlepszych okien i ocieplonych ścian. Dlatego przed wyborem odpowiedniego modelu należy skrupulatnie ocenić produkty dostępne na rynku i wybrać je jak najbardziej odpowiedzialnie.

Charakterystyka drzwi energooszczędnych

Rynek branży budowlanej oferuje różnego rodzaju drzwi do domu pasywnego, jak: aluminiowe, stalowe, drewniane reprezentują różny współczynniki przenikania ciepła. W przypadku modeli do domu pasywnego nie powinien on przekraczać 0,8 W/(m2K). W celu maksymalizacji efektów producenci zdecydowali się na tworzenie drzwi, które potrafi osiągać nawet 0,5-0,6 W/(m2K). To za sprawą dodatkowych uszczelek, termoizolacyjnych progów kompozytowych i szerszych ościeżnic. Wysoką izolację gwarantuje również samo skrzydło, które jest grubsze od standardowego i nierzadko ocieplane warstwą wykonaną ze styropianu, pianki poliuretanowej lub wełny mineralnej. Ponadto ich konstrukcja pozwala na podwyższoną odporność na działanie wody i wiatru.

Montaż skrzydła pasywnego

Mimo wykorzystania drzwi nawet o najlepszych parametrach, jakie są dostępne na rynku, nie będą one spełniały swoich funkcji w przypadku złego zamontowania. Ościeżnicę należy zamocować przy pomocy pianki montażowej (i/lub dybli), która musi być odizolowana od wody i jakiejkolwiek wilgoci. Do tych wytycznych trzeba podejść z powagą i zadbać o zabezpieczenie przed deszczem, śniegiem czy nawet parą. Tylko i wyłącznie sucha warstwa pianki może uchronić dom przed niechcianymi: pleśnią, grzybami i wilgocią.

Skuteczny jest model montowania warstwowego. Pierwszą stanowi taśma paroszczelna, która ma za zadanie zapewnić uszczelnienie wewnętrzne. Ma stanowić “tarcze ochronną” dla warstwy termoizolacyjnej, czyli chronić piankę przed wilgocią pochodzące z wnętrza budynku – największym zagrożeniem są takie miejsca, jak kuchnia i łazienka. Druga warstwa to ta właściwa, czyli pianka montażowa, która pełni kluczową rolę w aspekcie ochrony przed uciekaniem ciepła, ale również posiada korzyści poboczne – izolacja akustyczna. Ostatnia, trzecia warstwa to taśma paroprzepuszczalna, która zapewnia uszczelnienie drzwi. Jej główną rolę jest zabezpieczenie całkowitego otworu drzwiowego przed przenikaniem wilgoci z zewnątrz. Nie warto ignorować żadnego z etapów, każdy spełnia osobną funkcję, ale tylko razem mogą stanowić niezawodny system. 

Nie tylko do domu pasywnego

Nic nie stoi na przeszkodzie, by takie drzwi zamontować w tradycyjnym domu, a nie tylko tym, który jest zbudowany na zasadzie pasywnego budynku. Będą spełniały obiecane funkcję, czyli zatrzymywały ciepło w domu, a za tym nie narażą naszego portfela na zbyt wysokie koszty ogrzewania. Dążąc do niezawodnego uszczelnienia, nie zapominajmy o jednoczesnej konieczności regularnego dostarczenia odpowiedniej ilości powietrza do pomieszczeń. Idealna szczelność otworów drzwiowych i okiennych oprócz pozytywnych następstw może obrócić się przeciwko mieszkańcom, jeżeli w domu nie zastosowano właściwej wentylacji. Żadna skrajność nie jest dobra. Uwagę na to powinni zwrócić szczególnie ci, którzy są posiadaczami wentylacji grawitacyjnej.

Zobacz najlepsze modele drzwi z dostawą i montażem na ternie całej Polski:

Drzwi pasywne

O Redakcja dobredrzwi.pl

Od 20 lat dostarczamy drzwi w całej Polsce. Przez ten czas pozyskaliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy się z wami podzielić na łamach tego bloga. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby artykuły umieszczane w tym miejscu pomagały wam przy wyborze odpowiednich drzwi do waszych domów lub mieszkań.

Zobacz wszystkie wpisy od Redakcja dobredrzwi.pl →