Jakie drzwi akustyczne do bloku będą najlepsze?

Mieszkanie z drzwiami akustycznymi

Własne mieszkanie to miejsce, w którym oczekujemy spokoju, ciszy oraz prywatności. Tylko czy można mieć je wszystkie, jeżeli mieszka się w bloku? Okazuje się, że tak! Rozwiązaniem na nadchodzące z korytarza lub klatki hałasy, będzie zakup drzwi akustycznych. Zapewniają one nie tylko bezpieczeństwa oraz prywatności, ale mają również dobry wpływ na nasze zdrowie. Wynika to z faktu, iż w ciągu ostatnich lat hałas stał się postrzegany jako zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Kiedy więc warto pomyśleć o zakupie drzwi akustycznych? Na co zwracać uwagę przy ich zakupie? Podpowiadamy poniżej!

Czy drzwi akustyczne są potrzebne?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: i tak, i nie. Wszystko zależy od stanu izolacji akustycznej budynku, w którym mieszkasz. Niestety nie każde mieszkanie może poszczycić się sprzyjającą relaksowi ciszą i spokojem. Zwłaszcza jeżeli mieszka się w bloku, w którym dźwięki rozchodzą się w mgnieniu oka. Na słabą dźwiękoszczelność swoich drzwi mogą ponarzekać także mieszkańcy starych kamienic. Jednak z pomocą przychodzą drzwi akustyczne. Jeżeli więc do Twojego mieszkania dochodzą odgłosy z klatki schodowej – nie zwlekaj i sięgnij po modele akustyczne. Ich posiadacze odnotowali poprawę jakości snu, a co za tym i idzie – również samopoczucia.

Kiedy rozważyć montaż drzwi dźwiękoszczelnych?

Drzwi akustyczne to gwarancja ciszy i spokoju. Ich posiadanie powinien rozważyć każdy, kto zmaga się z hałasem dobiegającym do mieszkania z klatki schodowej, lub korytarza. W wielu przypadkach dźwięki te są generowane nawet z mocą 70-80 dB. Tymczasem maksymalnie dozwolona do zniesienia dawka hałasu nie powinna przekraczać 40 dB w ciągu dnia. Jeżeli więc zmagasz się z odgłosami, które przekroczyły tę granicę, warto jest wziąć po uwagę konieczność zakupu nowych drzwi akustycznych . Dzięki nim będziesz mógł skutecznie zredukować poziom hałasu – nawet do ok. 40 dB mniej (wg specyfikacji producenta)!

Jakie drzwi akustyczne do bloku są najlepsze?

Kupując drzwi akustyczne do mieszkania, należy wiedzieć, na co zwracać uwagę. Zdaniem wielu ekspertów szczególnie należy przyglądać się parametrom takim, jak:

  • Rodzaj wypełnienia – im większa gęstość materiału, którym zostały wypełnione w wewnątrz, tym lepsza izolacja;
  • System uszczelek – im lepiej drzwi będą dopasowane do futryny, tym lepiej będą izolować dźwięki zewnątrz mieszkania;
  • Systemy antywłamaniowe – np. w zamki dodatkowe i bolce antywyważeniowe;
  • Właściwości dodatkowe – np. ognioodporność oraz dymoszczelność.

Niektóre modele, tak jak np. MARTOM RC2 posiadają zwiększone właściwości wyciszające i potrafią stłumić hałas z zewnątrz nawet o 42 dB. Oznacza to, że poradzą sobie z dźwiękami o sile nawet 50-65 dB. Dla porównania, skrzydła wewnętrzne pokojowe zapewniają jedynie ok. 15-17 dB wygłuszenia.

Dobre drzwi do mieszkania w bloku

To drzwi wejściowe, które są zarówno antywłamaniowe, jak i dźwiękoszczelne. Modele, które zapewnią wystarczająco wysoką izolację akustyczną, są wyposażone w dodatkowe elementy wzmacniające. Mowa tu m.in. o stalowych prętach, które właśnie w tym celu są montowane. Drzwi powinny także posiadać specjalne zamki (wkładki) oraz antywyważeniowe bolce. Dzięki temu zapewnią również ochrony przed włamywaczami. Przede wszystkim warto jednak zwracać uwagę na rodzaj materiałui. Wiele modeli wygłusza się za pomocą wypełnienia w postaci płyt wiórowych. Bardzo dobre efekty zapewnia także wełna mineralna lub specjalnie dobrana piana. 

Jakie cechy powinny mieć dźwiękoszczelne modele wejściowe?

Poza wysokim stopniem izolacji akustycznej dźwiękoszczelne drzwi wejściowe powinny również być:

  • Wykonane z wysokiej jakości materiałów;
  • Prezentować się elegancko i estetycznie;
  • Mieć na tyle trwałą konstrukcję, by nie stanowiły zachęty dla włamywacza;
  • Odporne na chłód i wilgoć – zwłaszcza jeżeli mają być montowane w mieszkaniach blisko parteru.

Jak wybrać rozmiar drzwi?

Dobór właściwego rozmiaru drzwi akustycznych to klucz do sukcesu. Na rynku najczęściej spotykanym wymiarem jest rozmiar 80. Jednak w przypadku mieszkań w starszym budownictwie, zwłaszcza w kamienicach, bardzo często mamy do czynienia z otworami wejściowymi o niestandardowych parametrach. Z kolei w blokach ze starej płyty najczęściej wybierane są rozmiary: 80 i 90, zaleceniem najnowszych przepisów jest stosowanie skrzydeł 90, choć w przypadku ich wymiany nie zawsze jest techniczna możliwość.

Jaki materiał jest najlepszy?

Akustyka drzwi wyjściowych zależy od tego, jakim materiałem zostaną one wypełnione od wewnątrz. W tym celu najczęściej stosuje się m.in. płyty wiórowo-otworowe. Charakteryzują się one nie tylko wysoką dźwiękoszczelnością, ale również  stabilnością wymiarową oraz trwałością. 

Zobacz najlepsze modele drzwi z dostawą i montażem na ternie całej Polski:

Drzwi techniczne akustyczne

O Redakcja dobredrzwi.pl

Od 20 lat dostarczamy drzwi w całej Polsce. Przez ten czas pozyskaliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy się z wami podzielić na łamach tego bloga. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby artykuły umieszczane w tym miejscu pomagały wam przy wyborze odpowiednich drzwi do waszych domów lub mieszkań.

Zobacz wszystkie wpisy od Redakcja dobredrzwi.pl →