Jaki system drzwi przesuwnych wybrać?

Jakie są dobre drzwi przesuwne do domu?

Drzwi przesuwne to rozwiązanie, które jest świetnym rozwiązaniem do małych przestrzeni – system przesuwny nie zajmuje wiele miejsca, więc sprawdza się idealnie tam, gdzie metraż nie pozwala na otwieranie klasycznych drzwi. Przesuwne modele doskonale prezentują się również na dużych przestrzeniach – np. jako ruchoma ścianka działowa pozwalająca oddzielić dwie strefy w jednym dużym pomieszczeniu. Na jakie drzwi przesuwne warto zwrócić uwagę?

Rodzaje systemów drzwi przesuwnych

Na rynku wyróżniamy przede wszystkim dwa typy drzwi przesuwnych – modele naścienne oraz takie, których skrzydło po otwarciu chowa się w specjalną kasetę wewnątrz ściany. Czym różnią się te dwa rozwiązania i które z nich będzie lepsze dla Ciebie?

Drzwi przesuwne naścienne

Drzwi przesuwne naścienne to takie, których skrzydło po otworzeniu nasuwa się bezpośrednio na ścianę tuż obok otworu drzwiowego – we wnętrzu pomieszczenia lub na zewnątrz, czyli np. po stronie korytarza. Takie modele są bardzo estetyczne oraz praktyczne, a ich montaż nie jest problematyczny. Montaż takich skrzydełi może być przeprowadzony niemal w każdym momencie i nie wymaga on przeprowadzania generalnego remontu i robienia tzw. demolki. Wadą takiego rozwiązania jest to, ze rozsunięte skrzydło zajmuje przestrzeń na ścianie, przy której w innym przypadku mógłbyś postawić np. dodatkową komodę lub szafę.

Tego rodzaju drzwi mogą mieć widoczne prowadnice (często bardzo dekoracyjne i specjalnie wyeksponowane). Możesz wybrać również model, którego prowadnice będą niewidoczne i ukryte w specjalnej maskownicy. 

Ciekawym modelem drzwi przesuwnych naściennych są tzw. barn doors, czyli drzwi przypominające drzwi do stodoły. To solidne skrzydło wykonane z surowych, grubych, drewnianych belek, które jest osadzone na dekoracyjnej, masywnej prowadnicy, często wykonanej z czarnej stali. Takie skrzydła świetnie prezentują się np. we wnętrzach industrialnych, skandynawskich czy rustykalnych. 

Modele przesuwne kasetowe

Drzwi przesuwne kasetowe to takie, w których skrzydło drzwiowe po rozsunięciu nie nasuwa się na ścianę, a chowa bezpośrednio w niej. Taka kaseta, w której może chować się później skrzydło, powinna być przygotowana na etapie budowy lub generalnego remontu domu czy mieszkania. Ogromną zaletą tego rodzaju rozwiązania jest to, że otwarte skrzydło nie zajmuje miejsca na ścianie. To, co może być problematyczne, to właśnie przygotowanie otworu drzwiowego do zamontowania drzwi przesuwnych kasetowych. Ściana, w której mają być zamontowane tego rodzaju drzwi, musi być również odpowiednio gruba – na tyle, by bez problemu zmieściło się w niej skrzydło drzwiowe. 

Gdzie warto zamontować drzwi przesuwne?

Drzwi przesuwne to rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się w niewielkich mieszkaniach – w szczególności w takich z wąskim korytarzem, w którym otwierane klasyczne skrzydło mogłoby utrudniać przemieszczanie się. Drzwi przesuwne bardzo często stosuje się również do niewielkich pomieszczeń pomocniczych, takich jak spiżarnie czy garderoby. Przesuwane modele, szczególnie te duże, dwuskrzydłowe, prezentują się świetnie również w dużych pomieszczeniach. Rozsuwane na dwie strony skrzydła mogą pełnić funkcję ruchomej ściany działowej, która w razie potrzeby rozdzieli np. dwie strefy w jednym dużym pomieszczeniu. 

Potrzebujesz pomocy w doborze skrzydeł przesuwnych? Skontaktuj się z nami i umów się na konsultację z doradcą, który oceni warunki panujące w Twoim mieszkaniu i pomoże dobrać zarówno odpowiedni system, jak i wzór czy kolor skrzydła drzwiowego.

Zapoznaj się z ofertą w naszym sklepie

Drzwi przesuwanehttps://dobredrzwi.pl/przesuwne/

O Redakcja dobredrzwi.pl

Od 20 lat dostarczamy drzwi w całej Polsce. Przez ten czas pozyskaliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy się z wami podzielić na łamach tego bloga. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby artykuły umieszczane w tym miejscu pomagały wam przy wyborze odpowiednich drzwi do waszych domów lub mieszkań.

Zobacz wszystkie wpisy od Redakcja dobredrzwi.pl →