Jaki otwór pod drzwi pokojowe zrobić?

Jaki otwór dobrać do drzwi

Wybór odpowiednich drzwi wewnętrznych stanowi dopiero początek dylematów, z jakimi muszą borykać się osoby chcące wymienić dotychczasową konstrukcję. Aby montaż był jak najbardziej prawidłowy, należy też zadbać o przygotowanie właściwego otworu. Liczą się bowiem tutaj nie tylko konkretne parametry wybranego modelu, ale również rodzaj ościeżnicy i grubość ścian. Jak poprawnie wykonać więc otwór pod drzwi wewnętrzne? 

Ustalanie wymiarów otworów pod drzwi do pokoju

Określanie wymiarów otworów pod drzwi do pokoju powinno odbywać się jeszcze przed ostatecznym wykończeniem ścian. Wcześniejsze przygotowanie wnęki w dużym stopniu pomoże uniknąć problemów związanych z występującymi przy montażu nieprawidłowościami czy koniecznością wymiany modelu na inny, pasujący. W tym momencie dobrze jest również podjąć decyzję dotyczącą wyboru pomiędzy ościeżnicami regulowanymi a futrynami stałymi. To właśnie ten czynnik znacząco ułatwi potem prawidłowy dobór parametrów otworów i umożliwi odpowiednie wmontowanie całej konstrukcji. 

Wymiar otworów a rodzaj ościeżnicy

Przy ustalaniu wymiarów otworów drzwiowych należy zwrócić szczególną uwagę na typ wybranej ościeżnicy. Futryna regulowana lepiej sprawdzi się w przypadku ścian o niestandardowej grubości, zaś ościeżnicę stałą przeważnie instaluje się do murów o klasycznych parametrach. Rozmiar każdych drzwi wewnętrznych pokojowych określa się za pomocą powszechnie ustalonych symboli, które trzeba odpowiednio zinterpretować:

Ościeżnica stała:

  • „60” – szer. 710 mm wys. 2075 mm;
  • „70” – szer. 810 mm wys. 2075 mm;
  • „80” – szer. 910 mm wys. 2075 mm;
  • „90” – szer. 1010 mm wys. 2075 mm;

Ościeżnica regulowana:

  • „60” – szer. 680 mm wys. 2060 mm;
  • „70” – szer. 780 mm wys. 2060 mm;
  • „80” – szer. 880 mm wys. 2060 mm;
  • „90” – szer. 980 mm wys. 2060 mm. 

Aby uzyskać jak najdokładniejsze parametry, koniecznie trzeba pamiętać o dokonywaniu pomiaru ościeżnicy w świetle dziennym

Parametry otworu drzwi wewnętrznych pokojowych

Większość błędów, jakie popełniają osoby samodzielnie montujące drzwi wewnętrzne, opiera się na niewłaściwym odmierzeniu otworu. Parametry wnęki powinny być bowiem obliczane na podstawie współrzędnych szerokości, wysokości oraz grubości ściany. Wysokość musi być mierzona w co najmniej trzech miejscach – od podłogi, aż do nadproża. Z kolei szerokość należy obliczać przy wykorzystaniu wyników uzyskanych z pomiarów od ściany do ściany, aż z sześciu punktów. Grubość określają parametry kilku belek pionowych i poziomej. Zazwyczaj bierze się pod uwagę najmniejszy uzyskany wymiar z dokładnością do jednego milimetra. Warto również zdawać sobie sprawę, że wymiary otworu pod drzwi pokojowe powinny być takie same w całym mieszkaniu

Jaki otwór przygotować?

Zgodnie z aktualnym prawem budowlanym, najmniejsza szerokość drzwi musi wynosić 80 cm, a wysokość nie powinna przekraczać 200 cm. W starszym budownictwie można jednak nadal spotkać drzwi mające 60 lub 70 cm szerokości, przez co takie modele nadal dostępne są w sprzedaży. W przypadku ościeżnicy regulowanej należy wykonać otwory w ścianie o około 8 cm szersze, niż skrzydło. Jeśli więc wybrany model skrzydeł wewnętrznych posiada parametry identyfikowane jako „80” to powinno się stworzyć wnękę o 88 cm szerokości i wysokości sięgającej do 207,5 cm. 

Wybierając futrynę stałą, trzeba liczyć się z przygotowaniem jeszcze większego otworu. Szerokość wnęki w ścianie musi być bowiem większa od skrzydła, aż o 11-11,5 cm. Dla drzwi „80” należy więc wykonać otwór mający 91 cm szerokości, zaś dla modeli „70” około 81 cm. Z kolei wysokość muru będzie się tutaj mieścić w przedziale 207,5 cm do 209 cm. 

Błędne pomiary pod drzwi wewnętrzne pokojowe – co zrobić?

Mimo dokonania dokładnych pomiarów czasami zdarza się, że określone parametry w rzeczywistości okazują się błędne. Niepoprawnie wymierzona ościeżnica uniemożliwi wstawienie drzwi do stworzonej wnęki. Jeśli otwór okazał się za duży, to da się go w niezwykle szybki sposób zmniejszyć, wykorzystując w tym celu elastyczną zaprawę budowlaną. Niestety, sytuacja okaże się o wiele bardziej skomplikowana po przygotowaniu zbyt małej lub wąskiej wnęki. W takim przypadku można spróbować samodzielnie poszerzyć otwór, co jednak będzie wiązać się z podkuciem ściany, remontem oraz dodatkowymi kosztami. Drugie rozwiązanie obejmuje za to bezpośredni zwrot modelu do producenta lub dystrybutora i wymienienie go na prawidłowy. Oddawane drzwi muszą być jednak oryginalnie zapakowane i w żaden sposób nieuszkodzone. 

Otwór pod drzwi pokojowe stanowi jeden z najważniejszych elementów udanego montażu całej konstrukcji. Sam wymiar wnęki powinien być dobierany na podstawie warunków mieszkalnych, rodzaju ościeżnicy oraz grubości ścian. Jeśli nadal nie jesteś pewien jak prawidłowo go wykonać, to zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z naszymi fachowcami. Zapewniamy profesjonalne wsparcie, dzięki czemu wspólnie znajdziemy optymalne rozwiązanie. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą!

Zobacz najlepsze modele drzwi z dostawą i montażem na ternie całej Polski:

Drzwi pokojowe

O Redakcja dobredrzwi.pl

Od 20 lat dostarczamy drzwi w całej Polsce. Przez ten czas pozyskaliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy się z wami podzielić na łamach tego bloga. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby artykuły umieszczane w tym miejscu pomagały wam przy wyborze odpowiednich drzwi do waszych domów lub mieszkań.

Zobacz wszystkie wpisy od Redakcja dobredrzwi.pl →