Jak zmierzyć drzwi? – szybki sposób na uzyskanie wymiarów skrzydła

Jeśli chcesz zamówić drzwi, musisz określić wymiary. Aby Ci w tym pomóc, stworzyliśmy poradnik. Z jego pomocą możesz samemu w domu dokonać najpotrzebniejszych wyliczeń. Dzięki temu unikniesz nieporozumień przy składaniu zamówienia. Jeśli jednak chcesz oszczędzić swój czas, zapraszamy do kontaktu. Nasi specjaliści sami zmierzą oraz doradzą skrzydło dla Ciebie. 

Jak wygląda mierzenie drzwi? – pierwsze kroki 

Pod pojęciem zmierzenia drzwi wewnętrznych kryje się wymóg sprawdzenia takich kwestii jak: 

  • Wymiarów otworu drzwiowego 
  • Wymiarów skrzydła drzwiowego 

Jeśli posiadasz gotowy otwór bez zainstalowanej futryny, najpierw zmierz wysokość. Rozciągnij miarkę od podłogi do górnego kąta w otworze. Ze względu na nierówności warto, abyś zrobił to w kilku różnych miejscach. Najmniejszy wynik zapisz na kartce. 

Następnie, zmierz szerokość otworu. Aby tego dokonać, przeciągnij miarkę od jednego boku do drugiego. Również, dla pewności zmierz w kilku miejscach. Zapisz najmniejszy wynik. 

Teraz przyszedł czas na mierzenie grubości muru. Miarkę rozciągnij od brzegów muru. Pamiętaj, żeby mierzyć całą grubość. Wraz z panelami czy glazurą. Uzyskany wynik zapisz, zależnie od tego, jakich ościeżnic potrzebujesz. Dla regulowanych podaj najmniejszy uzyskany wymiar. Dla dopasowanych najszerszy 

Sprawdzanie otworu z zamontowaną futryną

W przypadku, gdy futryna znajduje się już w otworze, mierzenie wygląda inaczej. Aby zmierzyć wysokość, przeciągnij miarkę od jej dołu do góry. Ważne jest, abyś nie wliczał w to listew wykończeniowych. Przy liczeniu szerokości, sprawdź wymiar od jednego, do drugiego boku. 

Standardowe wymiary otworów drzwiowych to: 

  • Wysokość – ok. 2060,2075 mm 
  • Szerokość – ok. 710, 810 i 910 mm 

Czasem zdarzają się również otwory o szerokości 1010 mm. Wykonane przez Ciebie pomiary powinny pasować do któregoś z tych wariantów. Pamiętaj, że możesz posiadać niestandardowy otwór. Zdarza się to czasem w starszych zabudowaniach.  

Dopasuj wymiary skrzydła do swojego otworu 

Po zapisaniu wymiarów otworu możesz określić rozmiar potrzebnego skrzydła pokojowego. Są one podzielone na cztery segmenty. 60tki, 70tki, 80tki i 90tki. Dla każdego z nich, wysokość otworu wynosi od 2060 do 2085 mm. Wysokość skrzydła natomiast 2030 mm. Szerokość otworu i drzwi jest różna. 

  • 60tki – potrzebna szerokość otworu to od 700 do 720 mm. Szerokość skrzydła wynosi natomiast 644 mm. 
  • 70tki – posiadają szerokość otworu równą od 800 do 820 mm. Szerokość samego skrzydła wynosi za to 744 mm. 
  • 80tki – dla nich, szerokość otworu powinna mieć od 900 do 920 mm. Szerokość drzwi to zazwyczaj 844 mm. 
  • 90tki – wymagana szerokość otworu to od 1000 do 1020 mm. Szerokość takiego skrzydła wynosi natomiast 944 mm. 

Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę szerokość wybranej ościeżnicy. Regulowane, zmniejszają nieco szerokość otworów. Zazwyczaj jest to ok. 8 cm. Futryny stałe wymagają szerszych otworów. Najczęściej o 11.5 cm. Czyli w przypadku drzwi 70tek, będzie to szerokość 815 mm. 

Skorzystaj z pomocy specjalistów 

Gdy wybierzesz już pasujące do otworu skrzydło, czas na montaż. Pamiętaj, że fachowe sklepy z drzwiami prowadzą darmowy pomiar. Nasza firma – Dobre Drzwi zapewnia również skrupulatny montaż. Gwarantujemy, że kupując u nas skrzydło, będziesz pod stałą opieką specjalistów

Zobacz najlepsze modele drzwi z dostawą i montażem na ternie całej Polski:

Drzwi do domu

O Redakcja dobredrzwi.pl

Od 20 lat dostarczamy drzwi w całej Polsce. Przez ten czas pozyskaliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy się z wami podzielić na łamach tego bloga. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby artykuły umieszczane w tym miejscu pomagały wam przy wyborze odpowiednich drzwi do waszych domów lub mieszkań.

Zobacz wszystkie wpisy od Redakcja dobredrzwi.pl →