Jak zamontować drzwi wewnętrzne? – ościeżnica regulowana oraz stała

Montaż drzwi skupia się na dwóch częściach. Montażu ościeżnicy i założeniu na zawiasy skrzydła. Ościeżnice mogą być stałe lub regulowane. Sposób ich montowania będzie więc inny. Po przeczytaniu poniższego tekstu dowiesz się jak tego dokonać. Jeśli jednak chcesz oszczędzić czas, zapraszamy do kontaktu z nami. Nasi specjaliści zamontują kupione u nas drzwi wewnętrzne prawidłowo i bez bałaganu. Dzięki temu unikniesz wszelkich wypaczeń czy pochyleń. 

Montaż ościeżnicy stałej 

Przed przystąpieniem do montowania warto skompletować wszystkie narzędzia. 

Potrzebne Ci będą: 

  • Poziomica 
  • Miarka 
  • Przymiar kątowy 
  • Wiertarka 
  • Imbus 
  • Wkrętak krzyżowy 
  • Kliny drewniane lub inne 
  • Pianka montażowa (niskoprężna) 

Następnie, złóż elementy ościeżnicy. Pierwszym krokiem jest wkręcenie zawiasów w belce bocznej. Wywiercone są na niej miejsca do zamontowania. Włóż w nie jarzmo zawiasu. Następnie w otwory w belce wsuń sam zawias. Po tym złóż główne belki. Radzimy, abyś użył przymiaru kątowego. Belka górna z bocznymi muszą bowiem zachować kąt prosty. Poziomica również będzie przydatna. Użyj jej, aby zweryfikować, czy ustawienie belek w pionie i poziomie jest właściwe. Czyli takie, w których miary są dostosowane do zamówionych drzwi. Jeśli nie, trzeba będzie skorygować to drewnianymi klinami. 

Wstaw ościeżnice w otwór drzwiowy. Unieruchom ją rozpórkami. Aby to zrobić, umieść je od góry. Po tym zablokuj górne narożniki klinami drewnianymi. Najlepiej, aby były na wysokości rozpórek regulowanych. Dzięki nim będziesz mógł korygować położenie ościeżnicy. Następnie, użyj wiertarki, aby wywiercić otwory pod kołki rozporowe w ścianie. W pionowej belce są specjalne otwory, przez które powinno przechodzić wiertło. Jeśli ich nie ma, wywierć trzy równe mocowania po każdej stronie ościeżnicy. Po wywierceniu umieść w otworach kołki rozporowe. Pozostało je delikatnie przykręcić. 

Zabezpieczenie i wykończenie montażu 

Teraz musisz zabezpieczyć ościeżnicę. Do tego potrzebna będzie Ci pianka montażowa. Wypełnij szczelinę po bokach ościeżnicy na całej długości. Radzimy, abyś zrobił to jedynie do połowy. Dzięki temu pianka nie wypłynie. Jeśli jednak to się zdarzy, usuń nadmiar nożem lub ręką. Polecamy, abyś poczekał z tym jednak do wyschnięcia. Trwa to zazwyczaj do 4 godzin. Unikniesz dzięki temu zabrudzeń pianką. Po tym czasie usuń kliny i rozpórki.  

Do belek ościeżnicy przyklej listwy przymykowe. Możesz użyć do tego kleju do drewna. Natomiast, powstałą szczelinę z pianką zabezpiecz listwami maskującymi. Możesz już bezpiecznie zawiesić drzwi na zawiasach. 

Montaż ościeżnicy regulowanej 

W rozpakowanej ościeżnicy znajdź kieszenie pod zawiasy. Włóż je w wydrążone, podwójne dziurki z tyłu belki. Następnie przykręć załączonymi do opakowania śrubkami. Po tym posmaruj klejem brzegi ościeżnicy. Dzięki temu spasowanie elementów będzie mocniejsze. Dodatkowo użyj załączonych spinek. Wciśnij je w okrągłe miejsca w belkach. Aby mieć pewność, że nasza ościeżnica będzie trwała, zamontuj łączniki plastikowe. Ważne jest, abyś górne z nich włożył w boki ościeżnicy. Krótsze natomiast, w dziury po stronie górnej belki. Pozostało je wkręcić. Całą operację powtórz również z kątownikiem maskującym. Najpierw jednak zalecamy zamontować zawiasy. 

Wkręcanie zawiasów oraz regulacja belek 

Używając imbusu, wkręć je w wydrążone miejsca. Zależnie od modelu, znajdują się one na górze i dole. Później, użyj silikonu na dolne krawędzie ościeżnicy. Dzięki temu wilgoć nie dostanie się do elementu. Jest to szczególnie przydatne np. przy myciu podłogi. Następnie włóż ościeżnice do otworu drzwiowego. Podobnie jak w ościeżnicy stałej, górną część zablokuj za pomocą klinów. Na samym dole rozstaw rozpórkę. Ważne, aby była na całą szerokość otworu.

Boczne belki na dole zablokuj za pomocą klinów. Używając poziomicy, sprawdź, czy wszystkie boki mają prawidłowe miary. Czyli takie, które umożliwiałyby nieskrępowaną pracę skrzydła. Po tym zamontuj rozpórkę po środku belek bocznych. Całość zablokuj za pomocą klinów. Teraz możesz założyć skrzydło i sprawdzić, czy chodzi poprawnie. Zostało już tylko wypełnienie szpary przy ościeżnicy. Użyj do tego pianki montażowej. Po wyschnięciu usuń kliny oraz nadmiar roztworu. Używając silikonu, zamontuj kątownik maskujący. Radzimy, aby dokładnie go docisnąć. Możesz użyć do tego ręki lub gumowego młotka. Teraz możesz zawiesić skrzydło pokojowe na zawiasach. 

Mamy nadzieję, że poradnik Ci pomógł. Jeśli nie jesteś pewien czy montowanie drzwi jest dla Ciebie, napisz do nas. Po zakupie skrzydła, nasi specjaliści wykonają wszystkie niezbędne usługi. Tak, abyś nie musiał się niczym martwić. 

Zobacz najlepsze modele drzwi z dostawą i montażem na ternie całej Polski:

Oferta drzwi wewętrznych

O Redakcja dobredrzwi.pl

Od 20 lat dostarczamy drzwi w całej Polsce. Przez ten czas pozyskaliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy się z wami podzielić na łamach tego bloga. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby artykuły umieszczane w tym miejscu pomagały wam przy wyborze odpowiednich drzwi do waszych domów lub mieszkań.

Zobacz wszystkie wpisy od Redakcja dobredrzwi.pl →