Jak zamontować drzwi szklane?

Dobre szklane drzwi

Drzwi wyprodukowane z wysokiej jakości materiałów stanowią piękną ozdobę każdego wnętrza. Nie tylko pozwalają na stworzenie wielu interesujących aranżacji, ale również są niezwykle praktyczne i bardzo wytrzymałe. Nic więc dziwnego, że coraz większą popularnością zaczynają cieszyć się drzwi szklane. Tego typu modele zajmują bowiem mało miejsca, umożliwiają bezproblemową zamianę funkcjonalności pomieszczeń, a także prezentują się wyjątkowo dekoracyjnie. Wybierając drzwi ze szkła, należy się jednak przygotować na ich właściwy montaż. Jak prawidłowo je zamocować?

Odpowiednie pomiary do wstawienia szklanych drzwi

Przed rozpoczęciem wstawiania szklanych drzwi powinno się dokonać odpowiedniego pomiaru. Należy jednak pamiętać, aby wymiary pobierać dopiero po zakończeniu wszystkich prac remontowych związanych z wykańczaniem ścian czy kładzeniem podłóg i listw przypodłogowych. W innym przypadku może się zdarzyć, że zamontowane skrzydło będzie kolidować z poszczególnymi elementami wykończenia, co uniemożliwi potem ich prawidłowe użytkowanie. Otwory najlepiej mierzyć przy użyciu specjalistycznych przyrządów architektonicznych. Aby uzyskać jak najdokładniejsze wyniki, powinno się dokonywać pomiarów przynajmniej w kilku miejscach, zarówno na szerokości, jak i wysokości. Dzięki takiemu rozwiązaniu można szybko wychwycić ewentualne krzywizny, które mogłyby utrudnić właściwy montaż. 

Dobór odpowiednich okuć

Z pewnością dużą zaletą drzwi ze szkła jest dowolna możliwość wyboru różnego rodzaju okuć. Właściwie dobrane pod względem wykończenia, kształtu i kolorów będą idealnie współgrać z aranżacją danego wnętrza. Tradycyjną propozycję stanowi montaż skrzydła w ościeżnicy aluminiowej. Profile w ościeżnicach przeznaczonych do modeli szklanych są dosyć niskie i wyglądają bardzo estetycznie, przez co świetnie prezentują się w pomieszczeniach urządzonych w stylu minimalistycznym lub nowoczesnym. Z drugiej jednak strony pasują też do przytulniejszych, domowych aranżacji. Warto również zauważyć, że takie rozwiązanie pozwala zamontować drzwi zarówno w ścianie murowanej, jak i szklanej. 

Drzwi szklane da się też skutecznie zainstalować przy pomocy zawiasów. Ważne, żeby dopasować je do grubości, szerokości oraz wagi szkła. Zawiasy dostępne są w wielu rodzajach i o różnych wykończeniach, chociażby prostokątnym lub kwadratowym. Ponadto można wybierać pomiędzy modelami wykonanymi z polerowanej stali nierdzewnej, chromowanego mosiądzu albo anodowanego aluminium. Każdy z materiałów okaże się tak samo odporny na obciążenia, co nie będzie miało negatywnego wpływu na późniejsze funkcjonowanie drzwi. 

Montaż szklanych drzwi

Montażu ram drzwi szklanych dokonuje się przy użyciu kołków rozporowych odpowiednio dobranych do materiału ściany. Następnie należy zaaplikować piankę montażową. Po odczekaniu, aż stwardnieje, można wyciągnąć kliny montażowe oraz usunąć nadmiar pianki. Kluczowe okaże się również właściwe wypoziomowanie ram przed ich przykręceniem, co pozwoli na łatwą i bezproblemową instalację skrzydeł. Po zamocowaniu ram powinno się przystąpić do montażui na wybrane zawiasy bądź bezpośredniego wstawienia ich w ościeżnicę. Jeśli pozwoli na to metraż danego wnętrza i szerokość przejścia to warto pokusić się o umieszczenie zawiasów w połowie szerokości tafli. Takie rozwiązanie sprawi, że szklane drzwi będą się szerzej otwierać, bowiem możliwy będzie ich obrót, aż o 360°. Po założeniu skrzydeł należy zamocować drzwi przy pomocy wkrętów, a następnie założyć uszczelki. Wstawione w ten sposób powinny efektywnie spełniać swoją rolę. W razie wątpliwości co do poprawności montażu zawsze można skonsultować się z producentem w celu uzyskania dokładniejszych informacji.

Drzwi szklane a dodatki

W przypadku drzwi ze szkła nie bez znaczenia pozostaje również kwestia dodatkowych akcesoriów, które mają znaczący wpływ na ostateczny charakter całej aranżacji. Najlepiej sprawdzą się tutaj elementy wykonane z wysokiej jakości materiałów, charakteryzujących się dużą wytrzymałością. Przed dokonaniem wyboru należy też jednak uwzględnić ciężar i wielkość wybranych drzwi. Do modeli szklanych pasują więc klamki:

  • ze szkła i stali – prezentują się nadzwyczaj elegancko, jednocześnie nadając się do mniejszych i większych przestrzeni;
  • minimalistyczne – pozwalają na stworzenie bardziej nowoczesnych, industrialnych aranżacji;
  • klasyczne – okażą się niezwykle praktyczne dla bardziej użytkowych pomieszczeń.

Przy skrzydłach wyprodukowanych z grubszego szkła lepiej sprawdzą się pionowe uchwyty umożliwiające komfortowe otwieranie oraz zamykanie. Z kolei do bardziej standardowych futryn można dobierać nowocześniejsze klamki o ciekawszym wzornictwie. 

Drzwi ze szkła to wyjątkowo uniwersalne rozwiązanie, które nadaje się zarówno do węższych mieszkań, jak i domów o dużym metrażu. Na szczęście ich montaż w znacznej części nie różni się od procesu wstawiania standardowych skrzydeł drzwiowych. Warto więc postawić na szklane modele nadające pomieszczeniom bardziej nowoczesnego charakteru. W razie wystąpienia jakichkolwiek pytań odnośnie prawidłowego montażu zapraszamy do kontaktu z naszymi fachowcami. Zapewniamy kompleksowe wsparcie, dzięki czemu wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie. Zachęcamy do sprawdzania proponowanej przez nas oferty!

Zobacz najlepsze modele drzwi z dostawą i montażem na ternie całej Polski:

Drzwi wewnętrzne szklane

O Redakcja dobredrzwi.pl

Od 20 lat dostarczamy drzwi w całej Polsce. Przez ten czas pozyskaliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy się z wami podzielić na łamach tego bloga. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby artykuły umieszczane w tym miejscu pomagały wam przy wyborze odpowiednich drzwi do waszych domów lub mieszkań.

Zobacz wszystkie wpisy od Redakcja dobredrzwi.pl →