Jak zamontować drzwi przesuwne? Poradnik dla każdego

Drzwi przesuwne to urządzenie funkcjonalne i eleganckie. Ponadto, zabierają stosunkowo mało miejsca. Jest to szczególnie przydatne w pokojach małych lub z wieloma meblami. Coraz więcej osób decyduje się na nie również ze względu na łatwość obsługi. Jeśli jesteś jedną z nich, przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik. Pomoże Ci on sprawnie i szybko zamontować drzwi przesuwne. Pamiętaj jednak, że dobrym wyborem jest zakup w sklepie ze stolarką drzwiową, który świadczy usługę montażu. Specjaliści, którzy go u nas wykonują, przede wszystkim zaoszczędzą Twój czas. Ponadto, wykonają usługę tak, abyś nie musiał się o nic martwić. 

Montowanie drzwi – przygotowania 

Po pierwsze, zanim zaczniesz montować drzwi przesuwne, skompletuj kilka niezbędnych narzędzi. Są nimi: 

  • Miarka oraz linijka 
  • Poziomica 
  • Wiertarka 
  • Wkrętarka 
  • Piłka do metalu 

Pomocny będzie również ołówek. Dzięki niemu widocznie zaznaczysz miejsca wiercenia ściany. Będzie też użyteczny przy zarysowaniu toru prowadnicy. 

Gdy zbierzesz już wszystkie narzędzia, sprawdź swój otwór drzwiowy. Jeśli zalega na niej stara futryna, konieczne jest jej usunięcie. Uniemożliwi ona bowiem instalacje drzwi. Pamiętaj, że skrzydło może być montowane jedynie na prostej ścianie oraz podłodze. W przeciwnym wypadku będzie blokowało się podczas jazdy. 

Jeśli Twój otwór drzwiowy jest gotowy, czas zabrać się za pomiary. W tym celu zmierz wysokość skrzydła. Na podstawie tej wartości, ustal wysokość położenia prowadnicy na nadprożu. Pomiar ten musi być bardzo dokładny. Po prowadnicy bowiem poruszać się będzie nasze skrzydło. Pamiętaj, aby do uzyskanej wysokości dodać od 0.5 do 1 cm. Dzięki temu skrzydło będzie poruszało się bez problemów i otarć.  

Zmierzoną wartość zaznacz ołówkiem. Od niej natomiast narysuj długą linię w poziomie, która wyznaczy tor położenia prowadnicy. Pomocna będzie w tym poziomica.  

Po przygotowaniu planu instalacji czas na zamontowanie prowadnic

Używając piłki do metalu (jeśli jest taka potrzeba) przytnij szynę do odpowiedniej długości. Jest nią zazwyczaj dwu krotność szerokości drzwi. Po tym wywierć w szynie otwory. Najlepiej, aby znajdowały się co 25-30 cm.  

Przyłóż szynę do planu instalacji narysowanej wcześniej na ścianie. Po tym zaznacz ołówkiem miejsca wywiercone w szynie. Gdy to zrobisz, wywierć otwory w ścianie pod kołki montażowe. Ostatnim krokiem w montowaniu prowadnicy będzie przykręcenie jej do ściany. Zrób to, dopasowując ją do wcześniej stworzonych otworów. 

Ostatnia prosta, czyli mocowanie skrzydła 

Chcąc zamontować drzwi przesuwne do prowadnicy, musisz skorzystać z wózków. Są to części, dzięki którym skrzydło będzie się przesuwać. Z jednej strony mają kółka, z drugiej punkt montowania. 

Przytwierdź wózki do górnej części skrzydła i wsuń w prowadnicę. Po tym zamontuj na podłodze ograniczniki otwarcia skrzydła. Ustabilizują one ich tor jazdy, pozwalając na bezpieczne korzystanie.  

W celu zakrycia prowadnicy zamontuj maskowanie. Podkreśli to estetyczny wygląd drzwi oraz zakryje niedoskonałości po wierceniu. Zamontujesz ją najszybciej za pomocą mocnego kleju lub wkrętów.  

W naszym sklepie znajdziesz wiele modeli drzwi przesuwnych. Ozdobią one Twoje mieszkanie i nadadzą mu współczesnego wyglądu. Gwarantujemy montaż oraz opiekę, w razie problemów ze skrzydłem. Zapraszamy do kontaktu. 

Zobacz najlepsze modele drzwi z dostawą i montażem na ternie całej Polski:

Drzwi przesuwane

O Redakcja dobredrzwi.pl

Od 20 lat dostarczamy drzwi w całej Polsce. Przez ten czas pozyskaliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy się z wami podzielić na łamach tego bloga. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby artykuły umieszczane w tym miejscu pomagały wam przy wyborze odpowiednich drzwi do waszych domów lub mieszkań.

Zobacz wszystkie wpisy od Redakcja dobredrzwi.pl →