Jak zamontować drzwi łazienkowe?

Drzwi do łazienki nie muszą być nudne

Montaż drzwi wewnętrznych do łazienki nie musi być wcale skomplikowany. Warto pamiętać o kilku podstawowych aspektach przedsięwzięcia, a wszystko powinny przebiegać sprawnie. Prawidłowy proces polega na osadzeniu ościeżnicy w otworze w ścianie, zamontowaniu listew maskujących oraz zawieszeniu skrzydła drzwi. Jak więc to zrobić poprawnie? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule!

Montaż drzwi łazienkowych – krótki i prosty poradnik

Jak już wcześniej zostało to wspomniane: montaż drzwi do łazienki nie musi być skomplikowany. Oto poradnik, który w szczegółowy sposób przedstawia poszczególne etapy.

Przygotowania montażowe

Wymiana lub montaż nowych drzwi do łazienki trzeba zacząć od dokładnego wymierzenia miejsca, w którym zostaną one osadzone. Wymieniać można i ościeżnice i skrzydło albo dopasowywać nowe do uprzednio zamontowanej futryny. Jeśli wybrana zostanie opcja umieszczania nowego skrzydła w istniejącej futrynie, należy pamiętać o zawiasach i ich dokładnym rozmieszczeniu, a także o prawidłowej pozycji blachy zaczepowej w istniejącej już ościeżnicy. Bez tego prawidłowe zawieszenie drzwi łazienkowych będzie utrudnione lub niemożliwe.

Zazwyczaj jest więc zalecane wymienienie skrzydła wraz z ościeżnicą, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Szerokość drzwi do łazienki

Gdy szerokość i wysokość otworu jest zmierzona, należy dobrać ościeżnicę i skrzydło stosownie do rozmiaru otworu. Tutaj otwierają się przeróżne możliwości rozmiarów: łazienkowe 60 cm, 70 cm, a także 80 i 90 cm. Wymienione rozmiary są oczywiście standardowymi wymiarami, można również zamówić drzwi o niestandardowym wymiarze, co oczywiście będzie wiązać się z dodatkową opłatą i nie każdy sklep będzie miał taką opcję w swojej ofercie.

Którą stronę skrzydła wybrać?

Drzwi prawe, a może lewe? Wszystko zależy od rodzaju pomieszczenia. W łazience najczęściej skrzydło otwiera się na zewnątrz, więc zawiasy muszą znajdować się po prawej stronie. To, jakie modele zostaną wybrane, musi zależeć od wielkości innego pomieszczenia, na które będzie otwierać się skrzydło łazienki, a także od ustawienia mebli i innych przedmiotów. Chodzi o to, by nie zahaczały o nic, gdy będą otwierane.

Ościeżnica

Drzwi wymieniane z ościeżnicą to konieczność wyboru nowej ościeżnicy. Można wybierać ościeżnice stałe, które mają szerokość 90 mm, a także ościeżnice regulowane, których minimalny zakres regulacji wynosi 75 mm, natomiast maksymalny aż 360 mm. Stała ościeżnica może być montowana tam, gdzie nie można zamontować listew wykończeniowych lub opasek, gdy ściany są łączone prostopadle. Z kolei ościeżnice regulowane są bardzo proste w montażu bez względu na okoliczności i warunki. Współcześnie wykonywane są w bardzo estetyczny i nowoczesny sposób, więc spełniają również funkcje dekoracyjne.

Model drzwi do łazienki i ich estetyka

Ostatni etap przygotowywania się do montażu drzwi łazienkowych jest wybór ich modelu i tak zwanego dekoru, czyli estetyki, wyglądu, barwy, faktury i tak dalej. Warto dobierać takie, które będą pasować do wystroju mieszkania lub domu i które po prostu się podobają.

Montaż właściwy

Montaż rozpoczyna się od założenia ościeżnicy. W tym celu trzeba będzie zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia i preparaty: młotek, wkrętak, klej montażowy do drewna (lub błyskawiczny), pianka do montażu, kliny, kołki rozporowe, dyble stalowe, listwy rozporowe, a także w poziomicę.

Każdy element ościeżnicy należy skleić klejem do montażu w pozycji poziomej, czyli na podłodze. Sklejoną ościeżnicę należy zostawić do wyschnięcia. Potrwa to mniej więcej godzinę. Gdy ościeżnica wyschnie, należy osadzić ją w otworze na drzwi z użyciem klinów oraz listewek rozporowych.

Gdy ościeżnica zostanie przygotowana, będzie już zdolna do tego, aby zawiesić na niej skrzydło. Gdy drzwi zostaną zawieszone, ościeżnicę należy zamontować do muru na stałe. Do tego celu posłużą kołki lub dyble. Szczeliny między ścianą a ościeżnicą należy wypełnić pianką do montażu, a styk ościeżnicy z podłogą uszczelnić silikonem. Gdy ościeżnica jest stała, można do niej dodać listwy ozdobne.

Zawiasy drzwi łazienkowych

Standardowe skrzydła, które są wypełnione tak zwanym plastrem miodu, mają dwa zawiasy. Na rynku są również modele wypełnione płytą wiórowo-otworową. Poprawiają akustykę w danym pomieszczeniu, ale mają zazwyczaj niestandardową szerokość i wymagają, by mocować je na zawiasach w liczbie trzech.

Tak czy inaczej: drzwi należy właściwie osadzić, a aby to osiągnąć, trzeba wyregulować zawiasy (dokręcając lub odkręcając je od skrzydła/ościeżnicy, przekręcając je na lewą lub prawą stronę.

Drzwi do łazienki a dodatki

Klamki, gałki, tuleje, kratki wentylacyjne lub zawiasy ozdobne: o tym trzeba pamiętać, przy montażu, gdyż te elementy w znaczący sposób potrafią wpłynąć na estetykę nie tylko skrzydeł łazienkowych, ale również na wystrój innych pomieszczeń w mieszkaniu lub domu. Odbojniki są równie ważne, jeśli nie chcemy zniszczyć skrzydła częstym otwieraniem.

Instrukcja montażu drzwi do łazienki

Gdy przedsięwzięcie montażu drzwi zostaje rozpoczęte, warto przed samym działaniem przeczytać instrukcję ościeżnicy, która jest zazwyczaj dołączona do każdego kupionego w sklepie egzemplarzu. Niewłaściwie przeprowadzony proces może oznaczać utratę prawa do gwarancji.

Kiedy montować drzwi? Na końcu!

Aby zamontować drzwi do łazienki, najpierw trzeba zakończyć wszystkie prace nazywane mokrymi, czyli tynkowanie, kafelkowanie, wylewka i tak dalej. Jeśli instalacja ościeżnicy zostanie przeprowadzona przed zakończeniem tych prac, może się zabrudzić lub ulec uszkodzeniom.

Montowanie drzwi do łazienki nie musi być trudne. Wystarczy stosować się do zaleceń umieszczonych powyżej, a proces ten będzie prosty, przyjemny i efekty

Zobacz najlepsze modele drzwi z dostawą i montażem na ternie całej Polski:

Drzwi łazienkowe

O Redakcja dobredrzwi.pl

Od 20 lat dostarczamy drzwi w całej Polsce. Przez ten czas pozyskaliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy się z wami podzielić na łamach tego bloga. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby artykuły umieszczane w tym miejscu pomagały wam przy wyborze odpowiednich drzwi do waszych domów lub mieszkań.

Zobacz wszystkie wpisy od Redakcja dobredrzwi.pl →