Jak zamontować drzwi dwuskrzydłowe?

Jak kupić drzwi dwuskrzydłowe

Drzwi dwuskrzydłowe kojarzymy wszystkim z aranżacjami klasycznymi takie jak dostojne stare i pełne przepychu posiadłości szlacheckie oraz stare kamienice. Uważamy je ponadto za rozwiązanie, które wyszło z mody i kompletnie nie pasuje do obecnych trendów. Nic bardziej mylnego! Przeżywają one swoją drugą młodość i idealnie sprawdzają się także w nowoczesnych aranżacjach architektonicznych. Odpowiednio dobrane drzwi spełnią oczekiwania nawet najbardziej wybrednych klientów. Dużą zaletą tego typu produktu jest ich praktyczność, ponieważ przenoszenie mebli, często bardzo problematyczne, staje się przy szerszym przejściu zdecydowanie łatwiejsze. Ponadto, dwa skrzydła mogą zdecydowanie dodać pozytywny efekt wizualny –  szerokie otwarte przejście między pomieszczeniami powiększa je optycznie. 

Na co zwrócić uwagę kupując drzwi dwuskrzydłowe?

Można je zakupić u większości producentów drzwi. Trzeba też jednak zaznaczyć, że nie nadają się one do instalacji w każdych warunkach. W przypadku np. wąskiej ściany zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą produkty jednoskrzydłowe. Ogólnie najlepszym rozwiązaniem jest zaplanowanie instalacji drzwi dwuskrzydłowych (wraz z ich rodzajem oraz wymiarami) jeszcze w trakcie samego projektowania budynku. Ma to na celu uniknięcie poważnych konsekwencji wywołanych przez ewentualne wady instalacyjne. 

Różnice w drzwiach dwuskrzydłowe zewnętrznych i wewnętrznych

Podstawowy podział dotyczy ich przeznaczenia – tak jak w przypadku jednoskrzydłowych wyróżniamy drzwi dwuskrzydłowe zewnętrzne oraz wewnętrzne. Wewnętrzne skrzydła służą do oddzielenia pomieszczeń tej samej izby albo mieszania z kolei zewnętrzne służą do odizolowania wnętrza budynku od podwórza, albo mieszkania od klatki schodowej. Chociaż na pierwszy rzut oka oba te typy pod względem wizualnym wydają się do siebie podobne, to tak naprawdę istnieje sporo różnić w konstrukcji obu rodzajów:

–  Skrzydła zewnętrzne wykonane są z twardszego i trwalszego materiału, a to wynika z ich funkcji antywłamaniowej, której wewnętrzne są z oczywistych względów pozbawione.

–  Zewnętrzne, w przeciwieństwie do wewnętrznych, mają wyższe parametry, jeśli chodzi o izolację termiczną oraz możliwość tłumienia dźwięków, co oczywiście też wynika z ich funkcji izolacyjnej.

– Zewnętrzne są cięższe, a ponadto posiadają grubszą i bardziej skomplikowaną obudowę, co wynika z ich funkcji ochronnej np. przed warunkami atmosferycznymi.

– W przeciwieństwie do drzwi wewnętrznych, zewnętrzne rzadko kiedy zawierają jakiekolwiek elementy przeszklenia.

Bardziej szczegółowy podział

Dalszy podział skrzydeł dwuskrzydłowych opiera się na podziale względem umiejscowienia skrzydła czynnego. Dzielimy tutaj na dwuskrzydłowe prawe (prawe – czynne, lewe – bierne) oraz dwuskrzydłowe lewe (lewe – czynne, prawe – bierne). Drzwi dwuskrzydłowe, podobnie jak ich odpowiedniki posiadające jedno skrzydło, mogą dzielić się także na przylgowe (widoczne zawiasy od strony, po której się otwierają) oraz bezprzylgowe (zawiasy są schowane). Ponadto wyróżniamy produkty dwuskrzydłowe symetryczne (oba mają te same wymiary) oraz asymetryczne (skrzydło aktywne jest większe od biernego). Istnieją jeszcze drzwi dwuskrzydłowe przesuwne, które też powoli zyskują na popularności.

Dodatkowe wytyczne montażu

Ogólnie zarówno montaż skrzydeł wewnętrznych, jak i zewnętrznych opiera się na podobnych zasadach. Trzeba tylko wziąć pod uwagę to, że w przypadku wewnętrznych ewentualne błędy wykonawcze nie będą niosły za sobą aż takich konsekwencji jak w przypadku zewnętrznych np. utraty ciepła z budynku. Zarówno instalacja skrzydeł wewnętrznych, jak i zewnętrznych powinna zostać przeprowadzona wyłącznie przez osoby wykawalifikowane – zapobiegnie to ewentualnym defektom. Należy dodać też, że w niektórych sytuacjach istnieją ograniczenia dotyczące kierunku otwierania się skrzydeł. Przykładowo, drzwi zewnętrzne na klatkę schodową ze względów bezpieczeństwa muszą otwierać się do wewnątrz.

Jak już zostało wspomniane, drzwi dwuskrzydłowe najlepiej już zaplanować na etapie projektowania samego budynku. Na tym etapie powinniśmy się zdecydować na dany typ, który chcemy zamontować. W przypadku montażu skrzydeł oddzielających wnętrze budynku od podwórza musimy także ustalić, z jakim rodzajem ściany zewnętrznej mamy do czynienia, bo to będzie miało znaczenie, gdzie powinny zostać zamontowane:

– W przypadku ściany jednowarstwowej – powinny zostać zamontowane w połowie grubości ściany.

– W przypadku ściany dwuwarstwowej – powinny zostać zamontowane na zewnętrznej krawędzi ściany nośnej.

– W przypadku ściany trójwarstwowej – powinny zostać zamontowane na poziomie warstwy termoizolacyjnej.

W przypadku zewnętrznych należy także wziąć pod uwagę takie aspekty jak izolacyjność termiczna. Drzwi zewnętrzne muszą być w taki sposób skonstruowane, żeby zapobiec powstawaniu tzw. mostków termicznych, czyli luk, przez które ciepło przedostaje się na zewnątrz.

Przykładowa instrukcja instalacji drzwi dwuskrzydłowych

Do zainstalowania tego typu skrzydeł będzie nam potrzeby otwór w ścianie o niestandardowych rozmiarach. Otwór ten należy oczyścić z gruzu oraz brudu celem zwiększenia przyczepności materiałów wypełniających. Potem możemy przejść do kolejnego kroku, czyli ustalenia wymiarów ościeżnicy. Następnie przygotowujemy ościeżnicę, montujemy ją w otworze oraz zabezpieczamy przed zabrudzeniami za pomocą taśmy papierowej. W kolejnym kroku musimy zamontować belkę zawiasową skrzydła czynnego przy pomocy kotew, które wkręcamy w przygotowane gniazda. Zawieszamy oba skrzydła i sprawdzamy je pod kątem funkcjonowania zamka. Jeśli wszystko działa prawidłowo, to musimy zakotwiczyć ościeżnice od strony skrzydła biernego. Następnie montujemy ok. 5 listew rozporowych i wypełniamy specjalną pianą szpary pomiędzy ościeżnicą a ścianą. Listwy zostawiamy tak długo, jak zalecają to producenci pianki. Na końcu robimy obróbkę wykończeniową.

Powyższy przykład obrazuje cały proces instalacji drzwi dwuskrzydłowych wewnętrznych na ościeżnicy stalowej. Oczywiście dla modeli zawierających np. inny rodzaj ościeżnicy, jak i dla modeli zewnętrznych, proces ten będzie wyglądał bardzo podobnie z kilkoma małymi zmianami.

Instalacja może pozornie się wydawać dość łatwym procesem. Warto jednak zainwestować dodatkowe pieniądze i skorzystać z usług profesjonalistów, aby potem uniknąć nieprzyjemności związanych z np. problemami natury technicznej.

Zobacz najlepsze modele drzwi z dostawą i montażem na ternie całej Polski:

Drzwi dwuskrzydłowe do mieszkania

O Redakcja dobredrzwi.pl

Od 20 lat dostarczamy drzwi w całej Polsce. Przez ten czas pozyskaliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy się z wami podzielić na łamach tego bloga. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby artykuły umieszczane w tym miejscu pomagały wam przy wyborze odpowiednich drzwi do waszych domów lub mieszkań.

Zobacz wszystkie wpisy od Redakcja dobredrzwi.pl →