Jak wyregulować drzwi antywłamaniowe?

Dobre drzwi antywłamaniowe do mieszkania

Drzwi antywłamaniowe cechują się znacznie lepszymi zabezpieczeniami i jakością wykonanie względem standardowych modeli. Chociaż ich konstrukcja jest solidna, nie oznacza to, że ząb czasu nie może ich nadgryźć. Zaniedbywanie konserwacji i regulacji modeli antywłamaniowych może skutkować szeregiem problemów, włączając nawet osłabienie ochronnych właściwości produktu. Czym cechują się drzwi antywłamaniowe do mieszkania i w jaki sposób przeprowadzać ich regulację?

Drzwi antywłamaniowe, czym dokładnie są?

Standardowe drzwi znacząco różnią się od modeli antywłamaniowych. Chociaż te zwyczajne również posiadają zamek lub rygle, to nie mogą równać się pod względem zabezpieczeń z drzwiami mającymi chronić lokatorów przed włamaniem. Oto kilka najbardziej charakterystycznych elementów drzwi antywłamaniowych:

  • Przekładki wykonane z blachy. Dzięki temu rozwiązaniu skrzydła do mieszkania są odporne na próby przewiercenia skrzydła, a co za tym idzie, skutecznie chronią przed otwarciem zamka od wewnątrz po wcześniejszym wykonaniu szerokiego odwiertu. 
  • Ościeżnica wykonana z trwałych materiałów. Solidna ościeżnica pozwala dodatkowo zabezpieczać skrzydło przed działaniem siłowym, takim jak kopanie, podważanie czy wyłamywanie. Jest to bardzo ważny element, który w przypadku modeli antywłamaniowych jest znacznie trwalszy w porównaniu ze zwykłymi ościeżnicami.
  • Solidne zamki, to zdecydowanie najważniejszy element modeli wejściowych. W standardowych modelach występuje zazwyczaj jeden zamek w postaci stalowego, prostopadłościennego elementu wchodzącego w miejsce wyżłobione w ościeżnicy. W modelach antywłamaniowych obecne są przynajmniej potrójne zamki, zwane również wielopunktowymi. Taki mechanizm nie tylko zabezpiecza drzwi w trzech miejscach, ale i trzech różnych kierunkach, sprawiając, że wyważenie drzwi staje się niemal niemożliwe. 
  • Rygle są stosowane w drzwiach jako dodatkowe zabezpieczenie na wypadek sforsowania zamków. 

Jak widać, drzwi antywłamaniowe  pod względem zabezpieczeń cechują się dużą jakością. By utrzymać ją na wysokim poziomie, należy systematycznie regulować i konserwować zarówno ościeżnicę, jak i skrzydło. 

Jak regulować drzwi antywłamaniowe?

Samodzielnie można wyregulować drzwi wejściowe antywłamaniowe na dwa sposoby. W obu przypadkach należy manipulować dociskiem śrub przy zawiasach, do czego potrzebny będzie jedynie klucz imbusowy. 

Regulacja luzu pomiędzy ościeżnicą i skrzydłem

Luźną przestrzeń pomiędzy skrzydłem i ościeżnicą można wykryć przy pomocy kartki papieru. Należy zamknąć drzwi, a następnie spróbować umieścić kartkę pomiędzy nimi. Jeżeli kartka mieści się, a co gorsza, może swobodnie poruszać się w orientacji pionowej, oznacza to, że docisk jest zbyt luźny, a skrzydło podatne na sforsowanie. Zaradzić temu można poprzez regulację śrub imbusowych znajdujących się w dolnej części zawiasów. Ich dokręcenie pozwoli zwiększyć docisk pomiędzy elementami drzwi, zapewniając im żądaną integralność.

Regulacja ustawienia skrzydła względem futryny

Odległości górnej i dolnej krawędzi skrzydła względem krańca futryny powinny być identyczne, w przeciwnym wypadku zachodzi potrzeba regulacji skrzydła. Aby zmierzyć te dystanse, można posłużyć się taśmą malarską, którą nakleja się na futrynę. Miejsce, w którym rozpoczyna się krawędź skrzydła, należy zaznaczyć przy pomocy długopisu lub ołówka. Po otwarciu drzwi należy zmierzyć odległości. Jeżeli różnią się one znacznie, należy dokonać regulacji. Do tego typu regulacji służy śruba imbusowa w górnym zawiasie. W zależności od kierunku rozkręcania odległość będzie zmieniać się na korzyść górnej lub dolnej krawędzi.

W przypadku poważniejszych defektów lepszym rozwiązaniem jest konsultacja z firmą zajmującą się konserwacją drzwi. Pozostawienie antywłamaniowych skrzydeł i ościeżnic w rękach fachowców jest gwarancją dobrze wykonanej regulacji, pozwalającej cieszyć się pełną ochroną przez dłuższy czas.

Czy można uniknąć rozregulowania drzwi antywłamaniowych?

Rozregulowanie skrzydła występuje głównie wskutek zaniedbania, czyli braku systematycznej konserwacji lub notorycznego narażania na uszkodzenia mechaniczne. Nie oznacza to jednak, że wyeliminowanie tych szkodliwych zachowań na dobre pozwoli zwalczyć braki w regulacji drzwi. Niestety, samo użytkowanie produktu sprawia zużycie poszczególnych elementów, jak na przykład zawiasy. Oznacza to, że codzienne otwieranie i zamykanie drzwi negatywnie wpływa na ich regulację. Systematyczna konserwacja i regulacja na własną rękę pozwalają jednak odwracać skutki rozregulowania, a dodatkowo umożliwia uniknięcie poważniejszych uszkodzeń zawiasów. Odpowiadając na pytanie, rozregulowanie jest nieuchronne, w przeciwieństwie do poważnych uszkodzeń związanych z brakiem systematycznej konserwacji.

Aby zapewnić bezpieczeństwo domu, warto wybrać modele wyposażone w kilkustopniowe zamki oraz solidne skrzydło i ościeżnicę. Drzwi będą długotrwale spełniać swoją rolę z pomocą systematycznie prowadzonych konserwacji.

 

Zobacz najlepsze drzwi antywłamaniowe na ternie całej Polski:

Drzwi antywłamaniowe

O Redakcja dobredrzwi.pl

Od 20 lat dostarczamy drzwi w całej Polsce. Przez ten czas pozyskaliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy się z wami podzielić na łamach tego bloga. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby artykuły umieszczane w tym miejscu pomagały wam przy wyborze odpowiednich drzwi do waszych domów lub mieszkań.

Zobacz wszystkie wpisy od Redakcja dobredrzwi.pl →