Jak wybrać funkcjonalne i estetyczne drzwi do pokoju?

Dobre drzwi do każdego pokoju

Przestrzeń domowa powinna być nie tylko funkcjonalna, ale także estetyczna. Dzięki temu jest ona zarówno komfortowa w codziennym użytkowaniu, jak również przyjemna dla oka. Jednym z elementów niezbędnych w każdym wnętrzu są dobrej jakości drzwi do pokoju, które odpowiednio zamontowane będą służyć przez wiele lat. Jakie modele spełniają obie wyżej wymienione funkcje? Które drzwi okażą się najlepszym wyborem? Przyjrzyjmy się temu tematowi nieco bliżej.

Drzwi do pokoju – z czego mogą być wykonane?

Osoby nieposiadające wiedzy na temat drzwi wewnętrznych z reguły kierują się podczas wyboru całkowitym kosztem ich zakupu. Warto jednak wiedzieć, że salony specjalistyczne oferują drzwi wykonane z materiałów, różniących się znacząco pod względem jakości. Na trwałość drzwi wpływa także sposób ich usztywnienia. W tym celu producenci drzwi wewnętrznych stosują szprosy oraz dodatkowe materiały, odpowiadające za solidność konkretnego modelu. Wypełnienie może stanowić ułożona w plaster miodu tektura, jak również płyta wiórowa.

Czym więc różnią się dane modele drzwi?

Drzwi do pomieszczeń wypełnione techniką plastra miodu są znacznie tańsze. Modele tego typu dedykowane są osobom, które nie oczekują od drzwi dodatkowej warstwy izolacyjnej. Z kolei drzwi wewnętrzne wykonane ze sztywnej tektury gwarantują znacznie lepsze walory akustyczne i termoizolacyjne. Sprawdzą się więc w przypadkach, w których drzwi mają stanowić zarówno sposób odgrodzenia poszczególnych pomieszczeń, a przy okazji zapewnić w ich wnętrzu nieco więcej intymności. Nowoczesne sklepy oferują szeroką ofertę drzwi do pokoju, a z tego powodu łatwe jest znalezienie modelu spełniającego oczekiwania.

Popularne warianty drzwi do pokoju

Planując zakup konkretnego rodzaju drzwi wewnętrznych, należy mieć na względzie miejsce, w którym będą się znajdować. Dzięki temu, zamiast tradycyjnego wariantu można zdecydować się na inny ich rodzaj, który będzie cechować się lepszą funkcjonalnością. Sprawdźmy jakie rodzaje drzwi do pomieszczeń można znaleźć w sklepach specjalistycznych.

  • Drzwi uchylne – najpopularniejszy wariant, możliwy do zastosowania w pokojach posiadających odpowiednią przestrzeń do otwarcia drzwi skrzydłowych. W sklepach można spotkać się z wieloma rodzajami drzwi uchylnych pod względem budowy (np. pełne, z przeszkleniami), jak również z uwagi na zastosowany materiał konstrukcyjny (np. drewno, tworzywo sztuczne). Najczęściej występują jako drzwi uchylne jednoskrzydłowe o szerokości od 60 do 100 cm.
  • Drzwi przesuwne – w porównaniu do drzwi uchylnych, przesuwne zapewniają większą swobodę w aranżacji przestrzeni. Drzwi tego typu mogą chować się w ścianie lub też się na nią nasuwać. Współczesne modele drzwi przesuwnych są montowane na prowadnicy górnej, dzięki czemu skrzydło nie styka się bezpośrednio z posadzką.
  • Drzwi składane – w tym wariancie skrzydła są podzielone na co najmniej dwie części pionowe, połączone zawiasami. Złożone drzwi składane zajmują nieco otworu drzwiowego, a zatem zmniejszają jego szerokość. Modele tego typu są najczęściej wybierane do takich pokoi jak garderoba czy spiżarnia, z uwagi na ich lekką konstrukcję. Drzwi składanie znajdują również zastosowanie w pomieszczeniach reprezentacyjnych, nadając im efektywnego wyglądu.

W kontekście drzwi wewnętrznych klienci z reguły sięgają po wariant uchylny jednoskrzydłowy. Warto jednak przyjrzeć się ofercie konkretnego salonu, gdyż uchylne drzwi do pokojów mogą znacząco się od siebie różnić.

Jakie drzwi pokojowe wybrać?

Odpowiedź na to pytanie jest zależna od tego, jakie funkcje mają spełniać drzwi do pokoju. Osobom, którym zależy na prostym odgraniczeniu pomieszczeń, poleca się zwrócenie uwagi na atrakcyjne cenowo drzwi uchylne. Modele przeszklone są uniwersalne, a jednocześnie doskonale prezentują się we wnętrzu o dowolnym stylu. Jeśli jednak występuje konieczność zapewnienia wnętrzu intymności, lepiej sięgnąć po pełne drzwi wewnętrzne, wypełnione dodatkową warstwą izolacyjną.

O ile kolorystyka drzwi do pokoju nie stanowi z reguły problemu, warto zastanowić się również nad tym, w jakich pomieszczeniach ma znaleźć się dany model. Na niewielkich przestrzeniach doskonale sprawdzają się drzwi przesuwne, jak również składane. Alternatywa od klasycznych modeli uchylnych jednoskrzydłowych gwarantuje niekiedy nie tylko znacznie lepszą funkcjonalność, ale także ciekawe efekty wizualne.

Zobacz najlepsze modele drzwi z dostawą i montażem na ternie całej Polski:

Drzwi pokojowe

O Redakcja dobredrzwi.pl

Od 20 lat dostarczamy drzwi w całej Polsce. Przez ten czas pozyskaliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy się z wami podzielić na łamach tego bloga. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby artykuły umieszczane w tym miejscu pomagały wam przy wyborze odpowiednich drzwi do waszych domów lub mieszkań.

Zobacz wszystkie wpisy od Redakcja dobredrzwi.pl →