Jak wybrać drzwi przeciwpożarowe?

Drzwi ekskluzywne idealnym wyborem do Twojego domu

Nie ma co się oszukiwać, drzwi przeciwpożarowe są znacznie bezpieczniejsze niż ich tradycyjne odpowiedniki. W związku z tym, jeśli decydujemy się na taki zakup, warto dokładnie przeanalizować to, co mamy do wyboru. Prawda jest taka, że tego typu rozwiązanie powinno się znaleźć w każdym budynku, czy to obiekcie użyteczności publicznej, czy domu prywatnym. Na co zwrócić szczególną uwagę w czasie wybierania modelu przeciwpożarowego? 

Drzwi przeciwpożarowe – czym tak naprawdę są?

Drzwi przeciwogniowe to propozycja, która w przypadku wybuchu pożaru będzie stanowiła swoistego rodzaju barierę pomiędzy obszarem, gdzie występuje ogień a resztą budynku. Dzięki zastosowaniu tego typu ochrony, możliwe jest znacznie ułatwienie ewakuacji osób z przestrzeni, która jest zagrożona, a co za tym idzie, ratowanie ich życia. Czym drzwi przeciwpożarowe różnią się od klasycznych rozwiązań? Przede wszystkim swoją konstrukcją, która zapewnia im świetną szczelność oraz nietuzinkową izolację przed ogniem. Czym to skutkuje? Oczywiście tym, że rozwiązanie to będzie w stanie znacznie dłuższej chronić resztę budynku przed śmiercionośnym ogniem. Nie możemy również nie wspomnieć o klasie dymoszczelności, która sprawia, że dym pozostaje w danym pomieszczeniu.

Jakie rodzaje drzwi przeciwpożarowych wyróżniamy?

Drzwi przeciwpożarowe produkowane są z różnych materiałów. Jakich? 

  • Stal;
  • Drewno;
  • Aluminium;

Nie możemy zapomnieć, że konkretne modele także się od siebie różnią. Między innymi obecności zabezpieczeń antywłamaniowych, czy po prostu designem. Nie bez znaczenia jest zaimplementowanie opadającej listwy, uszczelek dymoszczelnych, czy też samozamykacza. Czym charakteryzują się poszczególne typy?

Drzwi przeciwpożarowe z aluminium 

Właściwości aluminium sprawiają, że materiał ten świetnie sprawdza się w sporej większości wnętrz. Właśnie dlatego drzwi przeciwpożarowe, które produkowane są z tego materiału, bardzo często możemy spotkać w centrach handlowych, czy też wielu innych budynkach użyteczności publicznej. W jakiej formie występują przeciwogniowe skrzydła z aluminium? Najczęściej będzie to po prostu przeszklona rama, w której umieszczone jest specjalna szyba przeciwogniowa Niekiedy będą w nich także zawarte pęczniejące  uszczelki dymoszczelne, odpowiedzialne za przedostawanie się dymu do pozostałych pomieszczeń. 

Drzwi stalowe

Mimo tego, że stal kojarzy się z mniej eleganckim materiałem niż aluminium, to w przypadku drzwi przeciwpożarowych świetnie zdaje swój egzamin. Dzieje się tak za sprawą tego, że jest ona bardzo wytrzymała i na rynku można znaleźć wiele modeli z ciekawymi wykończeniami, które nadają charakteru. Nie ma co się jednak oszukiwać, elementy wyprodukowane ze stali powinny być wykorzystywane nie tylko w mniej reprezentacyjnych pomieszczeniach, ale też w miejscach, gdzie będą stanowiły dopełnienie stylu pomieszczenia.

Jakim dodatkowym wyposażeniem mogą cechować się produkty przeciwpożarowe?

Izolacja przeciwogniowa to tylko i wyłącznie góra lodowa funkcji, jakimi mogą pochwalić się drzwi tego typu. Nierzadko możemy spotkać się także z ponadprogramowymi wzmocnieniami, które mają ochronić nas przed włamaniem. Zaliczamy do nich na przykład wielopunktowe zamki. Nie możemy również zapomnieć o tak zwanym samozamykaczu, czyli funkcja, która pozwala nam na automatyczne domknięcie zaraz po otwarciu. Bardzo ważna jest także listwa opadająca. Zadaniem tej części jest uniemożliwienie przedostawania się ognia zarówno poza pomieszczenie, jak i do niego.

Jakie normy oraz klasy wyróżniamy?

Najważniejsze parametry, na jakie należy zwrócić uwagę w czasie zakupu drzwi przeciwpożarowych to odporność na dym i ogień. Jakimi oznaczeniami określane są te cechy?

  • E – szczelność ogniowa;
  • I – izolacyjność ogniowa;
  • S – izolacyjność dymowa.

Koło tych oznaczeń bardzo często będą stały cyfry. Mówią nam one o tym, przez jak długi czas skrzydło będzie w stanie zachować właściwości izolacyjne.

Prawo a drzwi przeciwpożarowe – co warto wiedzieć?

Ustawy odnoszące się do ochrony budynków przeciw pożarom mówią nam, w jaki sposób należy stosować drzwi przeciwpożarowe. Zarówno one same, jak i wymaganie względem konstrukcji tych produktów są bardzo dokładnie opisane w rozporządzeniu, jakie zostało wydane przez ministra spraw wewnętrznych i administracji w dniu 7 czerwca 2010 r. Pismo to mówi nam o ochronie przeciwpożarowej budynków oraz pozostałych obiektów, a także bardzo dokładnie precyzuje wszelkie wymagania, jakie muszą być spełniane przez właśnie drzwi przeciwogniowe. Ponadto, o tym, w jaki sposób należy produkować tego typu produkty, określają nam normy, czy też przepisy samej Unii Europejskiej. Prawda jest jednak taka, że na tym nie koniec, gdyż dokumentem, w którym została poruszona kwestia drzwi przeciwpożarowych, jest także prawo budowlane.

Jak widać, skrzydła przeciwpożarowe to naprawdę świetny produkt. Jeśli wymieniamy stare lub po prostu kupujemy nowe, to warto zainwestować właśnie w nie, zamiast tańszego oraz gorszego klasycznego rozwiązania. Nie ma co się oszukiwać, życia mamy tylko jedno, a teraz już wszyscy wiemy, że drzwi przeciwogniowe mogą nam je uratować. Co więcej, kupno takiego produktu zwiększy wartość naszej nieruchomości na rynku, co w przypadku ewentualnej sprzedaży, może okazać się bardzo przydatne.

Zobacz najlepsze modele drzwi z dostawą i montażem na ternie całej Polski:

Drzwi przeciwpożarowe

O Redakcja dobredrzwi.pl

Od 20 lat dostarczamy drzwi w całej Polsce. Przez ten czas pozyskaliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy się z wami podzielić na łamach tego bloga. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby artykuły umieszczane w tym miejscu pomagały wam przy wyborze odpowiednich drzwi do waszych domów lub mieszkań.

Zobacz wszystkie wpisy od Redakcja dobredrzwi.pl →