Jak prawidłowo zamontować drzwi techniczne?

Jak dobrze zamontować drzwi techniczne?

Drzwi techniczne stanowią bardzo ważny element budynków o charakterze gospodarczym oraz przemysłowym. Nie tylko efektywnie zabezpieczają przed włamywaczami, jednocześnie chroniąc znajdujące się w magazynach towary, ale również doskonale pełnią funkcję przeciwpożarową. Wbrew pozorom montaż drzwi technicznych z ościeżnicą nie wymaga specjalnej pomocy fachowców. Wystarczy jedynie posiłkować się instrukcją dołączoną przez producenta oraz ściśle przestrzegać standardowych zasad instalacji konstrukcji budowlanych. Jak prawidłowo zamontować więc drzwi techniczne?

Drzwi zewnętrzne techniczne – przygotowanie do montażu

Przygotowania do instalacji drzwi zewnętrznych technicznych należy rozpocząć od skompletowania podstawowych narzędzi, które umożliwią sprawny i szybki montaż. Koniecznie trzeba więc naszykować:

  • poziomicę;
  • nóż;
  • śrubokręt;
  • klucze imbusowe;
  • młotek;
  • wkręty;
  • wkrętarkę;
  • wiertarkę;
  • kątownik;
  • pistolet do silikonu;

W przypadku nowocześniejszych lub nietypowych modeli drzwi warto też dodatkowo wyposażyć się w listwy rozporowe, kotwy montażowe, taśmę malarską, kliny drewniane, a także piankę montażową. Nie powinno się również zapominać o dokładnych oględzinach paczki otrzymanej od dystrybutora oraz skrupulatnym zapoznaniu się z instrukcją. Dzięki temu można uniknąć wielu kłopotów przy instalacji oraz przedwczesnej utraty gwarancji. 

Montaż drzwi stalowych technicznych – od czego zacząć?

Prawidłowe osadzenie drzwi technicznych z ościeżnicą przede wszystkim determinuje konstrukcja ścian budynku. W zależności od tego ile warstw posiada dana ściana, należy odpowiednio ulokować skrzydło w otworze, pamiętając przy tym o likwidacji obwodowego mostka termicznego. W przypadku ściany jednowarstwowej, drzwi zewnętrzne techniczne montuje się dokładnie w połowie grubości muru. W ścianach dwuwarstwowych zewnętrzna krawędź ościeżnicy musi znajdować się bezpośrednio na granicy warstwy ociepleniowej oraz ściany nośnej. Z kolei przy ścianach trójwarstwowych daną konstrukcję instaluje się w części termoizolacyjnej. 

Instalacja ościeżnicy

Po oczyszczeniu, otynkowaniu i zagruntowaniu otworu w ścianie można przystąpić do faktycznego montażu ościeżnicy. Framugę powinno się umieścić w przygotowanym otworze, a następnie unieruchomić ją przy pomocy drewnianych klinów, które zapewnią właściwą stabilizację. W tym momencie trzeba też zweryfikować położenie krawędzi ościeżnicy. Wszelkie nieprawidłowości reguluje się dobijaniem klinów. Warto również sprawdzić poprawne działanie rygli i zamków

Kolejny krok obejmuje wywiercanie otworów w ścianach na kotwy montażowe. Zazwyczaj jedną kotwę umieszcza się w górnej krawędzi ościeżnicy, zaś trzy w bocznych krawędziach framugi. Po osadzeniu należy je delikatnie dokręcić za pomocą klucza.

Usztywnianie konstrukcji

Ościeżnica właściwie spełni swoją funkcję wyłącznie po odpowiednim usztywnieniu. Dużą rolę w tym zadaniu odgrywają listwy rozporowe, które powinno się włożyć pomiędzy wewnętrzne boki ramy, jednocześnie umieszczając pod ich krawędziami podkładki z grubej tektury bądź filcu. Takie działanie efektywnie zabezpieczy ościeżnicę przed nadmiernym zniszczeniem. Następnie należy zamocować próg skrzydła zgodnie z poziomem podłogi w budynku. Przydatny okaże się tutaj specjalny klej montażowy. Nie można jednak przy tym zapominać, że wysokość nadproża drzwi zewnętrznych technicznych musi wynosić conajmniej 2,22 m. 

Instalacja modelów technicznych z ościeżnicą – aplikacja pianki 

Po skutecznym usztywnieniu całej konstrukcji można już przejść do aplikacji pianki montażowej. Przed przystąpieniem do tego etapu powinno się dokładnie oczyścić i zwilżyć szczelinę, w której zostanie umieszczona pianka. Aby dodatkowo zwiększyć przyczepność tworzywa, warto pokusić się o delikatne spryskanie go zimną wodą. Do wypełnienia szczeliny przeważnie wykorzystuje się piankę niskoprężną. Aplikuje się ją wyłącznie do połowy, ponieważ po okołu 24 godzinach i tak samoistnie podwoi swoją objętość. 

Montaż a prace wykończeniowe

Po odczekaniu doby i usunięciu nadmiaru pianki niskoprężnej można rozpocząć prace wykończeniowe. Pozbywając się taśmy malarskiej oraz drewnianych klinów należy ponownie wypełnić pianką miejsca, w których znajdowały się powyższe elementy. Trzeba też pamiętać o sprawnym zamontowaniu klamki, zamka i szyldów, a także właściwym uszczelnieniu konstrukcji. Na koniec warto również zweryfikować poprawność montażu drzwi stalowych technicznych. W razie wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości można je szybko skorygować poprzez odpowiednią regulację zawiasów

Dobrze przeprowadzony montaż ma znaczący wpływ na bezproblemowe i długotrwałe eksploatowanie drzwi zewnętrznych technicznych. Niepoprawnie wykonana instalacja może bowiem doprowadzić do wypaczenia skrzydła lub ramy, blokady elementów okuć lub poważniejszych uszkodzeń całej konstrukcji. W przypadku wystąpienia wątpliwości odnośnie doboru właściwego modelu drzwi technicznych bądź sposobu ich montażu zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami! W sklepie dobredrzwi.pl zapewniamy fachową pomoc i indywidualne podejście do każdego klienta. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą!

Zobacz najlepsze modele drzwi z dostawą i montażem na ternie całej Polski:

Drzwi techniczne do domu

O Redakcja dobredrzwi.pl

Od 20 lat dostarczamy drzwi w całej Polsce. Przez ten czas pozyskaliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy się z wami podzielić na łamach tego bloga. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby artykuły umieszczane w tym miejscu pomagały wam przy wyborze odpowiednich drzwi do waszych domów lub mieszkań.

Zobacz wszystkie wpisy od Redakcja dobredrzwi.pl →