Jak montować ościeżnice regulowane?

Wybór ościeżnicy

Ościeżnice to dość niepozorny element, który niezbędny jest w każdych drzwiach. Montuje się je zarówno w przypadku drzwi wewnętrznych, jak i tych zewnętrznych. Można je podzielić na ościeżnice stałe oraz regulowane, a pomimo pełnienia tej samej funkcji – mają one różne zastosowanie. Czeka Cię remont, w którym przewidziałeś montaż tej części? Zapoznaj się z treścią poniższego artykułu i dowiedz się, który z typów ościeżnicy przyda Ci się bardziej! 

Do czego służy ościeżnica?

Ościeżnica to rodzaj nieruchomej ramy, do której montowane są drzwi. W tym celu używa się również zawiasów, dzięki czemu skrzydło drzwiowe może się poruszać. Element ten wykonuje się z materiałów takich jak: drewno, tworzyw drewnopochodnych, metali (stali, aluminium) oraz z MDF i PCV. W zależności od tworzywa, z którego zostały wykonane, mogą przejawiać one właściwości dymoszczelne, energooszczędne lub ogniotrwałe.

Ościeżnica do drzwi odpowiada za wykończenie otworu w ścianie skrzydłem drzwiowym. Dlatego również powinna być ona ściśle zintegrowana z drzwiami, których będzie elementem. Pod tym kątem powinno również wybierać się materiał, za pomocą którego będzie ona wykończona (lakier, fornir, folia). Bardzo ważne są także jej wymiary – muszą być one dopasowane do rozmiarów drzwi. Na rynku obecne są 2 jej rodzaje. Wśród nich wyróżnia się ościeżnice:

  • stałe – sprawdzają się wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z murami o standardowej grubości (pomiędzy 6 a 10 cm). Należy jednak pamiętać o tym, że można je zamontować tylko w tych miejscach, które są idealnie równe. W przeciwnym wypadku jej montaż będzie możliwy, ale będą szpary w miejscach, w których ościeżnica będzie odstawała od ściany.
  • regulowane – stanowią doskonałą alternatywę dla ścian, które ze względu na swoją nieregularną powierzchnię, nie nadają się do montażu ościeżnic stałych. Są one również skonstruowane w taki sposób, by można było je samodzielnie regulować. Zakres ich regulacji narzucony jest przez producenta i zwykle wynosi do 2 cm. Przed ich zakupem trzeba jednak pamiętać o tym, że nadają się one jedynie do montażu na ścianach, których grubość wynosi przynajmniej 7,5 cm. Bardzo często stosowane są także w przypadkach, w których ma się do czynienia z otworami drzwiowymi, które zostały wykończone starymi, podlegającymi wymianie konstrukcjami. Szczególnym ich rodzajem są ościeżnice renowacyjne.

Jak przebiega montaż ościeżnicy regulowanej?

Tego typu ościeżnice są łatwe w montażu. Do ich zamocowania wystarczy jedynie pianka montażowa, która zapewni całej tej konstrukcji właściwej stabilności. Ich ogromną zaletą – w przeciwieństwie do ościeżnic stałych, jest również fakt, iż nie wymagają one stosowania materiałów, za pomocą których zakrywa się nieestetycznie wyglądające połączenia ze ścianą. Z tego też względu są droższe od tradycyjnych modeli. Jednak biorąc pod uwagę konieczność zakupu lakieru, forniru lub folii wykończeniowej, ich ostateczna cena będzie taka sama.

Pierwsze etapy montażu ościeżnicy regulowanej przebiegają tak samo, jak w przypadku modelu stałego. Ościeżnica jest składana, a następnie przytwierdzana do ściany za pomocą wypełnienia szczelin z pianki montażowej. Przed przystąpieniem do wypełniania szczelin pianką warto także oklejenie ościeżnicy taśmą malarską. Dzięki temu zostanie ona zabezpieczona przed ewentualnym pobrudzeniem – np. w wyniku zaschnięcia pianki montażowej. 

Następnie, po wyciągnięciu rozpórek, należy zamontować do ościeżnicy jej element regulowany. Najpierw trzeba go przyciąć w taki sposób, by został on dopasowany do grubości naszej ściany. Kolejnym i ostatnim krokiem jest zamknięcie ościeżnicy kątownikami. 

Bogaty asortyment ościeżnic do drzwi znajdziesz na stronie naszego sklepu internetowego. W ofercie znajdują się także artykuły takie jak: drzwi wewnętrzne białe z ościeżnicą oraz wiele innych. 

Montaż na własną rękę czy ze specjalistą?

Montaż ościeżnicy regulowanej, tak jak i stałej, nie wymaga ogromu wiedzy, ani specjalistycznych narzędzi. Wystarczy do tego jedynie odrobina zdolności manualnych, pianka montażowa, wiertarka oraz sama ościeżnica. Z powodzeniem więc można przystąpić do jej montażu we własnym zakresie. Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest poprawne zastosowanie się do wskazówek, które zawarto w artykule. Przestrzeganie podstawowych zasad oraz szczególna ostrożność przy zachowaniu kątów prostych (pomiędzy elementami pionowymi a poziomym) sprawią, że obędzie się bez pomocy fachowca.

Zobacz najlepsze modele drzwi z dostawą i montażem na ternie całej Polski:

Drzwi techniczne

O Redakcja dobredrzwi.pl

Od 20 lat dostarczamy drzwi w całej Polsce. Przez ten czas pozyskaliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy się z wami podzielić na łamach tego bloga. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby artykuły umieszczane w tym miejscu pomagały wam przy wyborze odpowiednich drzwi do waszych domów lub mieszkań.

Zobacz wszystkie wpisy od Redakcja dobredrzwi.pl →