Jak dokonać prawidłowego pomiaru otworu na drzwi wejściowe?

Jak dokonać pomiaru pod drzwi?

Dobór drzwi wejściowych powinien uwzględniać nie tylko sposób ich wykonania, czy też design oraz kolorystykę, ale również ich wymiary. Co istotne, muszą być one zgodne z otworem drzwiowym, w którym mają zostać zamontowane.

Żeby więc dokonać prawidłowej decyzji, musisz znać kluczowe parametry. Jak je zdobyć? Oczywiście poprzez pomiar otworu na drzwi wejściowe. Jego wykonanie nie zawsze jest jednak tak łatwe, jak może się wydawać. Zwłaszcza dla osób bez niezbędnej wiedzy oraz doświadczenia. Z tego powodu postanowiliśmy temat ten dokładnie omówić. Zanim jednak się z nim zapoznasz, zobacz, w jakich dokładnie wymiarach najczęściej występują omawiane konstrukcje.

Otwór na drzwi wejściowe – jak przeprowadzić pomiar? 

Wspomnieć w tym miejscu trzeba o dwóch sytuacjach, kiedy to przeprowadzenie niezbędnych obliczeń jest potrzebne. Pierwsza z nich związana jest z wymianą starych drzwi na nowe, natomiast druga z budową domu i przygotowywaniem otworu drzwiowego. Jak można się domyślić, obie operacje wymagają nieco innych działań, dlatego warto omówić je osobno. Tym bardziej że oferta drzwi zewnętrznych jest bardzo szeroka. Jeśli chcesz się o tym przekonać, przejdź pod ten adres: https://dobredrzwi.pl/drzwi-wejsciowe.

  • Wymiana starych drzwi na nowe. W tym przypadku sprawa wydaje się bardzo prosta. Najczęściej bowiem wystarczy skorzystać z parametrów starych drzwi wejściowych i porównać je z nowymi. Oczywiście musisz pamiętać także o sprawdzeniu rozstawienia zawiasów. Wszystko po to, aby nowy produkt pasował do obecnego otworu.
  • Przygotowanie nowego otworu na drzwi wejściowe. Gdy jesteś dopiero na etapie budowy domu, koniecznie musisz podjąć kilka ważnych decyzji. Pierwsza z nich dotyczyć będzie ustalenia, jaki dokładnie otwór Cię interesuje. Czy powinien być on w standardowym rozmiarze 80, 90 czy może w innym? Dzięki temu znacząco zawęzisz ostateczną listę drzwi, z których dokonasz finalnego wyboru.

Następna decyzja dotyczyć będzie rodzaju ościeżnicy – stałej lub regulowanej. Jeśli wybierasz ościeżnicę stałą pod drzwi wejściowe, musisz pamiętać o tym, że szerokość otworu powinna być nieco większa od skrzydła zamówionych przez Ciebie drzwi. W przypadku tak zwanych „osiemdziesiątek” optymalna szerokość otworu przeważnie wynosi około 90-91 cm, a więc 10-11 cm więcej, niż szerokość skrzydeł.

Nieco inaczej wygląda to przy ościeżnicach regulowanych, ponieważ można je łatwo dostosować do przygotowanego otworu. Jego szerokość zazwyczaj będzie więc o mniej więcej 8 cm większa. Oczywiście wiele zależy od dokładnych parametrów drzwi, na które chcesz się zdecydować.

Jak natomiast dobrać wysokość otworu? Podczas montowania ościeżnicy stałej wyniesie ona dokładnie 207,5 cm, natomiast przy regulowanej 206 cm.

Rzecz jasna zawsze mogą przytrafić się błędy. Szczególnie wtedy, gdy robisz to pierwszy raz. Jeżeli otwór drzwiowy jest zbyt duży, warto skorzystać z dobrze dobranej zaprawy, przy pomocy której skorygujesz pomyłkę. Zbyt mały otwór z kolei stwarza znacznie więcej problemów. Wymagać on będzie bowiem wymiany drzwi lub kucia w celu jego poszerzenia.

Jak zmierzyć otwór na drzwi – instrukcja krok po kroku

Gdy już otwór jest gotowy i chcesz sprawdzić, jakie drzwi wejściowe do domu kupić, pozostaje już tylko chwycić w dłonie metr, a następnie przeprowadzić pomiar. Cała procedura powinna przebiegać w następujący sposób.

  1. Zacznij od pomiaru wysokości – najlepiej w dwóch miejscach, tak aby mieć pewność, że jest on równy.
  2. W drugim kroku zajmij się pomiarem szerokości –  w górnej części otworu, środkowej i dolnej.
  3. Nie zapomnij również o pomiarze grubości muru! Najlepiej w trzech miejscach z lewej i prawej strony. Oczywiście na tych samych wysokościach.

Tyle wystarczy, żeby zamówić odpowiednie drzwi wejściowe do mieszkania lub domu. Jeśli nadal obawiasz się popełnienia błędu, który może skutkować zamówieniem nieodpowiednich konstrukcji, skorzystaj z pomocy specjalistów. Zajmą się ni wszystkim za Ciebie.

Ich wsparcie przyda się także podczas montażu drzwi. Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu dają gwarancję, że całość przebiegnie prawidłowo. Nie dość, że drzwi wejściowe zostaną dobrze dopasowane do otworu, to na dodatek zachowają one swoje właściwości. Usługi profesjonalnego montażu zapewniają również ich właściwe działanie oraz dostęp do podstawowych funkcji. Takie rozwiązanie okaże się więc znacznie bezpieczniejsze od wykonywania wszystkiego na własną rękę.

Zobacz polecane produkty w naszym sklepie!

Drzwi wejściowe

O Redakcja dobredrzwi.pl

Od 20 lat dostarczamy drzwi w całej Polsce. Przez ten czas pozyskaliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy się z wami podzielić na łamach tego bloga. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby artykuły umieszczane w tym miejscu pomagały wam przy wyborze odpowiednich drzwi do waszych domów lub mieszkań.

Zobacz wszystkie wpisy od Redakcja dobredrzwi.pl →