Jak dbać o drewniane drzwi zewnętrzne?

Dbanie o drzwi drewnie

Drzwi zewnętrzne drewniane cieszą się bardzo dużą popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego – tego rodzaju skrzydła bardzo często charakteryzują się świetnymi parametrami izolacyjnymi oraz antywłamaniowymi. Obawy może jednak budzić ich powierzchnia. Czy drewno wytrzyma ciągły kontakt z ostrym słońcem, deszczem, wilgocią czy silnym mrozem? W jaki sposób dbać o drzwi zewnętrzne drewniane, by jak najdłużej prezentowały się nieskazitelnie?

Podstawa, czyli właściwy wybór drzwi zewnętrznych drewnianych

Jeśli zależy Ci na tym, by Twoje drewniane drzwi zewnętrzne działały i wyglądały świetnie przez długie lata, powinieneś przede wszystkim poświęcić chwilę na dobór właściwego modelu. Pamiętaj, że modele do domu czy mieszkania kupujemy zwykle raz na kilkanaście lat. Zupełnie nieopłacalne jest więc kupowanie dziś modelu z najniższej półki, którego działanie i wygląd już po kilku latach będą pozostawiały wiele do życzenia.

Jak wybrać drzwi zewnętrzne drewniane? Ważnym aspektem jest z pewnością rodzaj drewna, z jakiego wykonane jest skrzydło. Bardzo popularne są drzwi sosnowe – sosna to drewno łatwo dostępne w Polsce, dzięki czemu jego cena jest stosunkowo niska. Warto jednak wiedzieć, że jest to dość miękkie drewno, które łatwo można uszkodzić. Lepszy wyborem może okazać się modrzew lub dąb, który co prawda będzie droższy, ale również znacznie bardziej wytrzymały. Wybierając skrzydło dla siebie, koniecznie zwróć również uwagę na ich parametry – sprawdź, w jakim stopniu skrzydło, które chcesz kupić, będzie izolowało przed niskimi temperaturami oraz dźwiękami dobiegającymi z zewnątrz. Zweryfikuj również, czy drzwi cechują się dobrymi właściwościami antywłamaniowymi. Jeśli szukasz idealnych drzwi do swojego domu lub mieszkania, sprawdź naszą pełną ofertę: https://dobredrzwi.pl/drzwi-zewnetrzne-drewniane

Drugi krok, czyli profesjonalny montaż

Kiedy już wybierzesz drewniane drzwi zewnętrzne do swojego domu lub mieszkania, zadbaj również o ich odpowiedni montaż. Nawet najdroższe modele o doskonałych właściwościach technicznych nie będą działały prawidłowo, jeśli zostaną niewłaściwie zamontowane. Jeśli nie masz doświadczenia w pracach tego typu, być może lepszym rozwiązaniem będzie pozostawienie montażu profesjonalistom. Tylko dobrze zamontowane drzwi będą gwarantowały bezpieczeństwo oraz komfort termiczny i akustyczny na poziomie deklarowanym przez producenta. Nieprawidłowości w montażu mogą powodować powstawanie mostków termicznych. Błędy montażowe mogą też mieć wpływ na wypaczanie skrzydeł drzwiowych oraz problemy z ich płynnym zamykaniem i otwieraniem. 

Trzeci krok, czyli pielęgnacja drewnianych drzwi zewnętrznych

Dopiero kiedy zadbasz o dwa powyższe kroki, możesz zacząć zastanawiać się, jak dbać o swoje drewniane drzwi zewnętrzne, by służyły one jak najlepiej i jak najdłużej. Warto pamiętać o tym, że dobrej jakości modele drewniane pokryte są zwykle warstwą lakieru, która chroni drewno przed działaniem wilgoci i wody. Kiedy warstwa lakieru zostanie uszkodzona, drewno nie będzie zabezpieczone. W takich wypadkach najlepszym rozwiązaniem będzie delikatne zeszlifowanie starej warstwy lakieru i położenie nowej

Jeśli chcesz, by Twoje drzwi zawsze prezentowały się nieskazitelnie, co jakiś czas umyj ich powierzchnię zwilżoną ściereczką z delikatnym detergentem. Raz na dwa miesiące możesz użyć również specjalnego mleczka do powierzchni drewnianych, które utworzy na powierzchni skrzydła dodatkową warstwę ochronną. 

Nowoczesne drzwi drewniane nie mają nic wspólnego ze skrzydłami z drewna, które były montowane w domach naszych babć przed laty – dziś takie skrzydła są lepiej zabezpieczone i odpowiednio przygotowane do trudnych warunków atmosferycznych. Jeśli szukasz drzwi zewnętrznych drewnianych do swojego domu, poznaj naszą pełną ofertę i znajdź model dla siebie. 

Wybierz odpowiedni model do twojego domu

Drzwi zewnętrzne drewniane

O Redakcja dobredrzwi.pl

Od 20 lat dostarczamy drzwi w całej Polsce. Przez ten czas pozyskaliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy się z wami podzielić na łamach tego bloga. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby artykuły umieszczane w tym miejscu pomagały wam przy wyborze odpowiednich drzwi do waszych domów lub mieszkań.

Zobacz wszystkie wpisy od Redakcja dobredrzwi.pl →