Gdzie zamontować drzwi przesuwne?

Bardzo eleganckie drzwi przesuwne

Drzwi przesuwane, to w ostatnim czasie bardzo często wybierana opcja przy projektowaniu pomieszczeń. Jeśli zastanawiamy się nad tym rozwiązaniem, martwić nas może czy tego typu skrzydeł będą pasowały do stylu wnętrz w naszym mieszkaniu. Modele przesuwane często kojarzą się z wyłącznie z nowoczesnością. Nic bardziej mylnego! Idealnie będą one również pasowały do pokoi o klasycznym charakterze, wszystko zależy od materiału drzwi na jaki się zdecydujemy. 

Dlaczego drzwi przesuwane to odpowiednia opcja

Jednym z powodów rosnącej popularności tego typu skrzydeł, jest fakt, że w przeciwieństwie do klasycznych, skrzydłowych, pełnią one w naturalny sposób ozdobę pomieszczenia, w którym się znajdują. Jednak główną zaletą tego rozwiązania jest ilość miejsca, jaką oszczędzimy przy jego zastosowaniu. Drzwi takie otwierają się zazwyczaj wzdłuż ściany, nie zabierając dużo miejsca wewnątrz pokoju. Jest to bardzo istotne zwłaszcza gdy do czynienia mamy z niewielkimi pomieszczeniami, czy małym mieszkaniem lub domem. Drzwi przesuwane nadają się idealnie przy szafach, lub jako tzw. ruchoma ściana pomiędzy powierzchniami funkcjonalnymi, takimi jak kuchnia i jadalnia. W tym wypadku otwarte będą zapewniać przestrzeń, przy okazji sprawiając, że pomieszczenia będą wydawały się bardziej przestronne. W każdym momencie możemy je zamknąć i oddzielić pokoje, zyskując na przykład na prywatności. Takie modele będą też doskonałym rozwiązaniem w przypadku wąskiego, nieustawnego holu. Jeśli chodzi o drzwi przesuwane zamontowane przy szafach, jest to także duża oszczędność miejsca. Jedną z opcji jest wybranie modelu z lustrem, który będzie idealny do sypialni lub przedpokoju. 

System drzwi przesuwanych — jak to działa?

Zanim podejmiemy decyzję o kupnie modeli przesuwanych, warto zorientować się, dzięki jakiemu systemowi one działają. Jest to ważne zwłaszcza jeśli chodzi o proces montażu, oraz wybór miejsca, w którym na takie skrzydło możemy się zdecydować. System drzwi przesuwanych zazwyczaj występuje w dwóch opcjach;

  • dekoracyjnej,
  •  ukrytej.

Dekoracyjna, jak można się domyślić, ma widoczny system składający się z; prowadnic (górnej i dolnej), a także z elementów zabezpieczających przed opadnięciem skrzydła, lub wypadnięciem ich z toru. Oczywiście do montażu potrzebny jest również zestaw odpowiednich śrubek itp. Zaletą tego typu systemu jest to, że nie musimy się martwić maskowaniem elementów jak w przypadku drugiej opcji. Dzięki czemu możemy pozwolić sobie, w razie potrzeby na zwiększenie części, jak w na przykład gdy mamy do czynienia z cięższymi drzwiami co wiąże się z zamontowaniem podwójnej rolki. Taki sposób zamontowania rzuca się jednak w oczy. Mimo że może stanowić on część dekoracji, jeśli nie chcemy by skrzydła przesuwane, stanowiły główny element pokoju, lub obawiamy się, że zwyczajnie może on nie pasować do wystroju, warto rozważyć zamaskowany system. Istnieje podział również ze względu na ilość skrzydeł — inaczej będziemy montować jednoskrzydłowe, a inaczej dwuskrzydłowe. Mogą się one również przesuwać wzdłuż ściany, lub do wbudowanego otworu drzwiowego.

Do jakich pomieszczeń warto je zamontować?

Drzwi przesuwane możemy zamontować praktycznie w każdym pomieszczeniu — w dużej mierze zależy to wyłącznie od nas, no i oczywiście stylu naszego mieszkania, czy domu.  Modele tego typu sprawdza się idealnie w już wcześniej wspomnianych pokojach takich jak jadalnia, kuchnia, czy hol. Warto jednak pamiętać, że jeżeli rozważamy takie rozwiązanie do sypialni, lub łazienki powinniśmy porządnie to przemyśleć. W tym wypadku istotne jest, że skrzydła przesuwane mimo wielu zalet, są nie do końca szczelne i dają pod tym względem mniej prywatności niż wersja klasyczna. Montaż z pewnością powinniśmy wziąć pod uwagę również w salonie, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z łączonymi pomieszczeniami. 

Rodzaje drzwi przesuwanych — ich zalety i wady

Rodzajów drzwi przesuwanych jest mnóstwo – stąd z łatwością będziemy w stanie spersonalizować pomieszczenia, tym samym dopasowując je do ogólnie panującego w mieszkaniu stylu.

  • Jeśli chcemy wybrać cos klasycznego, niezbyt rzucającego się w oczy, idealnym wyborem będą modele drewniane. Najlepiej, aby kolor drewna dopasowany był do odcienia mebli lub podłogi. Możemy zdecydować się na elementy szklane w drzwiach, co sprawi, że będą one pełniły bardziej dekoracyjną rolę.
  • Jeśli planujemy nowoczesny wystrój, pierwsze na myśl przychodzą nam zapewne skrzydła przesuwane szklane. Do wyboru mamy szkło mleczne lub też przeźroczyste. Dużo zależy od miejsca, w którym chcemy je zamontować, a także jaką funkcje mają one głównie spełniać.

Drzwi różnią się nie tylko materiałem, ale również kolorami, czy estetyką wykończenia, co daje nam bardzo wysoki wybór. Istotne jest, aby przed zakupem dokładnie rozważyć, jak chcemy, by wyglądały konkretne pomieszczenia, gdyż mimo wszystko drzwi przesuwane staną się jednym z ważniejszych elementów w pokoju. 

Zobacz dostępne drzwi przesuwne dostępne na ternie całej Polski:

Drzwi przesuwane

O Redakcja dobredrzwi.pl

Od 20 lat dostarczamy drzwi w całej Polsce. Przez ten czas pozyskaliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy się z wami podzielić na łamach tego bloga. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby artykuły umieszczane w tym miejscu pomagały wam przy wyborze odpowiednich drzwi do waszych domów lub mieszkań.

Zobacz wszystkie wpisy od Redakcja dobredrzwi.pl →