Najważniejsze cechy drzwi zewnętrznych do mieszkań

Na co zwrócić uwagę przy kupnie drzwi zwenętrzne

Wejściowe drzwi do mieszkania spełniają więcej funkcji, niż może się wydawać. I choć często są przyrównywane do konstrukcji montowanych w domach jednorodzinnych, ich wybór powinien przebiegać z uwzględnieniem nieco innych zasad. Zawsze jednak trzeba skupić się na ich najważniejszych cechach.

Dobre drzwi zewnętrzne do mieszkania, czyli jakie? 

Już na wstępie warto rozprawić się z pewnym mitem oraz błędem, jaki często popełniają właściciele mieszkań w bloku. Wiele osób uważa bowiem, że skoro dostępu do lokali chroni klatka schodowa, to drzwi do mieszkania wcale nie muszą spełniać kluczowych kryteriów bezpieczeństwa. Nic bardziej mylnego! Wystarczy bliżej przyglądnąć się konstrukcjom, jakie montowane są w blokach, by dojść do wniosku, że ich wyłamanie lub otwarcie wcale nie jest trudne.

Wszystko to sprawia, że także drzwi zewnętrzne do mieszkań powinny zostać odpowiednio przeanalizowane pod kątem gwarantowanej klasy antywłamaniowości – im wyższa, tym oczywiście lepiej.

Nie jest to, rzecz jasna, jedyny parametr, któremu warto przyjrzeć się przed dokonaniem zakupu. Oferta jest naprawdę szeroka, dlatego dobrze byłoby porównać dostępne drzwi pod każdym możliwym względem. Poniżej przedstawiamy cechy wymagające szczególnej uwagi.

Jakie drzwi do mieszkania? Kluczowe parametry

  •   Wytrzymałość mechaniczna. Drzwi do mieszkania mogą być poddawane różnym obciążeniom. Nie tylko tym związanym z częstym oraz intensywnym użytkowaniem. Zarysowania, odgniecenia, utrata koloru – do tego wszystkiego dojść łatwo może dojść, jeśli ich konstrukcja nie zostanie wykonana z odpowiednich elementów. Podobnie jak w przypadku antywłamaniowości, także tutaj warto decydować się na rozwiązania sprawdzone pod każdym kątem. Usztywniane ramiaki, stalowe ożebrowanie, dodatkowe pręty hartowane czy też bolce antywyważeniowe w znaczący sposób zwiększają odporność na uszkodzenia.

Podobnie zresztą jak właściwie dobrane materiały. Drzwi do mieszkań wykonywane są między innymi z drewna, stali (choć tych nie ma wiele), jak również ze wzmacnianych tworzyw sztucznych.

  •   Parametry izolacyjne – na początek należy sprawdzić izolację termiczną. Parametr ten powinien być jednak analizowany nieco inaczej, niż w przypadku drzwi zewnętrznych do domów jednorodzinnych. Tutaj bowiem klatka schodowa robi różnicę. Dzięki niej niskie temperatury panujące na zewnątrz nie mają tak dużego wpływu na komfort mieszkańców. Straty cieplne są mniejsze, dlatego izolacja termiczna nie musi być najwyższa. Oczywiście nie oznacza to, że sprawę należy zbagatelizować. Jeśli klatki nie są ogrzewane, warto zadbać o dobrą barierę przed zimnem.

Zwłaszcza że znaczenie ma również izolacja akustyczna. Odgłosy wydawane przez sąsiadów przestaną mieć znaczenie wówczas, gdy zamontowane zostaną zewnętrzne drzwi o wysokim współczynniku RW (co najmniej na poziomie 30 dB).

  •   Wymiary – jak wskazują obowiązujące przepisy, szerokość drzwi do mieszkania nie powinna być mniejsza niż 90 cm. Regulacje te dotyczą jednak obecnie powstających budynków. W tak zwanym starym budownictwie bywa z tym różnie, dlatego zdarzają się otwory drzwiowe znacznie węższe, np. 80 cm. Właściwy dobór wymiarów ma ogromny wpływ na montaż, od którego z kolei zależy prawidłowe działanie drzwi oraz utrzymanie ich właściwości. Z tego powodu warto zlecić go specjalistom.

Styl nowoczesny, tradycyjny czy może skandynawski? Wygląd drzwi wejściowych w mieszkaniu

Nie da się ukryć, że wiele osób kupuje oczami. Tyczy się to też drzwi. Jeśli jednak wszystkie najważniejsze parametry oraz cechy zostały już omówione, nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby zająć się także designem.

Ten, jak się bowiem okazuje, bywa równie istotny. Szczególnie dla szeroko rozumianej spójności aranżacyjnej. To właśnie drzwi do mieszkania są pierwszym elementem wystroju, z jakim spotykają się zaproszeni gościa. Dlatego też powinny być zgodne z kolorem ścian (zwłaszcza tymi znajdującymi się na korytarzu bądź przedpokoju), podłogami, jak również meblami. W podjęciu decyzji na temat kolorystyki i typu drzwi do mieszkania w bloku z pewnością pomoże przedstawienie najpopularniejszych stylów aranżacyjnych.

  •   Drzwi w mieszkaniach nowoczesnych – podobnie jak pomieszczenia, powinny wyróżniać się jasną kolorystyką, pozbawioną zbędnych dodatków, ani udziwnień. Kryteria te bardzo dobrze spełniają drzwi białe.
  •   Drzwi w stylu skandynawskim – stawia on na wykorzystanie materiałów naturalnych, dlatego na pewno dobrym wyborem okażą się konstrukcje z drewna, najlepiej utrzymane w kolorach naturalnych.
  •   Drzwi tradycyjne – charakteryzują się ciemną kolorystyką i mocno klasyczną budową, która przywodzi na myśl drzwi montowane w dawnych blokach z wielkiej płyty.

Mieszkania, tak samo jak domy jednorodzinne, wymagają montażu konstrukcji dopasowanych pod każdym możliwym względem. Muszą być nie tylko solidne, ale też wytrzymałe pod względem mechanicznym, a także odporne na wpływ rozmaitych czynników zewnętrznych. Nie należy przy tym zapominać o ochronie przed włamaniami, jak również o właściwym designie. Zwrócenie uwagi na wszystkie te kwestie pozwoli dokonać dobrego wyboru.

 

Sprawdź ofertę drzwi zewnętrznych i dobierz odpowiednie do swoich potrzeb

O Redakcja dobredrzwi.pl

Od 20 lat dostarczamy drzwi w całej Polsce. Przez ten czas pozyskaliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy się z wami podzielić na łamach tego bloga. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby artykuły umieszczane w tym miejscu pomagały wam przy wyborze odpowiednich drzwi do waszych domów lub mieszkań.

Zobacz wszystkie wpisy od Redakcja dobredrzwi.pl →