Najważniejsze cechy drzwi zewnętrznych do domów

Jakie parametry drzwi są odpowiednie?

Istnieje wiele kryteriów użytkowych, które spełnić muszą drzwi domowe zewnętrze. Z tego powodu ich wyboru nie należy w żaden sposób bagatelizować. Trzeba dokładnie przeanalizować dostępne produkty, a następnie odpowiednio dopasować do specyfiki budynku.

Najważniejsze parametry drzwi zewnętrznych – komfort i bezpieczeństwo

 Kluczową kwestią wydaje się, rzecz jasna, sposób ich wykonania. Nie może być tu mowy o nadmiernych uproszczeniach czy też niedociągnięciach. W końcu drzwi zewnętrzne mają zapewnić skuteczną ochronę przed ewentualnymi włamaniami. Do tego dochodzi właściwa izolacja termiczna, akustyczna, jak również atrakcyjny wygląd, pasujący do wyglądu elewacji budynku.

Dobrze będzie więc zwrócić uwagę na następujące kwestie oraz parametry, które powinny zdecydowanie ułatwić ostateczny wybór.

  •   Materiał wykonania drzwi. Wybór pod tym względem jest bardzo szeroki. Wspomnieć trzeba na przykład o drzwiach zewnętrznych drewnianych, wyróżniających się naturalnym stylem, ale też niewielką rozszerzalnością cieplną (nie zwiększają swoich wymiarów pod wpływem wysokiej temperatury). Co ważne, muszą one zostać odpowiednio zabezpieczone przed wpływem wilgoci  

Wilgoć może wpłynąć też na konstrukcję drzwi stalowych, jednak w przypadku modeli zabezpieczonych antykorozyjnie problem ten nie występuje. Gwarantują one jednocześnie wysoką wytrzymałość mechaniczna. Rozwiązaniem pośrednim okażą się natomiast drzwi aluminiowe –są odporne na uszkodzenia i wpływ zmiennych warunków atmosferycznych. Ponadto są cenione za nowoczesny wygląd i za to, żedobrze chłoną dźwięki. 

  •   Izolacja termiczna. Decyduje o niej współczynnik przenikania ciepła – zgodnie z najnowszą unijną dyrektywą energetyczną, nie może on wynieść więcej niż 1,3 W/(m2*K). Przed zmianami limit wynosił 1,5 W/(m2*K). Im niższy parametr, tym mniej ciepła wydostaje się na zewnątrz, a więc izolacja jest efektywniejsza. Warto pamiętać o tym, że o wysokości współczynnika w dużej mierze decyduje grubość drzwi zewnętrznych, a mówiąc dokładniej, ilość (oraz jakość) zastosowanych materiałów izolacyjnych.
  •   Izolacja akustyczna. Tym razem kluczowy okaże się współczynnik RW, który powinien być jak najwyższy. Przynajmniej na poziomie 30-35 dB. Dzięki temu dźwięki z zewnątrz nie będą łatwo przedostawać się do wnętrza.
  •   Wygląd. Drzwi zewnętrzne występują w wielu konfiguracjach, toteż łatwo można dostosować je do stylu elewacji domu, dachu, a także ogrodu czy ogrodzenia.

Wykonanie drzwi a poziom bezpieczeństwa – ochrona antywłamaniowa 

Wybór konkretnej konstrukcji ma spory wpływ na komfort codziennego życia. Drzwi stanowią bowiem barierę przed chłodem i hałasem dochodzącym z zewnątrz. To jednak nie wszystko. Muszą ponadto spełniać odpowiednie kryteria bezpieczeństwa – mowa tu głównie o ochronie przed przedostaniem się do domu osób niepożądanych.

O jej skuteczności decyduje odporność na włamanie, która natomiast jest zależna od konkretnych decyzji dokonanych przez producenta drzwi zewnętrznych, jak również zastosowanych rozwiązań. Na co więc zwrócić uwagę przed zakupem?

  •   Klasa antywłamaniowości (RC). Oczywiście im wyższa, tym lepiej. Należy pamiętać przy tym, że istnieją osobne klasy dla drzwi pełnych i zawierających przeszklenia. W pierwszym przypadku najczęściej spotykane są konstrukcje w klasach RC1, RC2 oraz RC3, natomiast w drugim RC1N i RC2N. Każda z nich zapewnia ochronę przed włamaniem przy zastosowaniu siły fizycznej bądź konkretnych narzędzi (takich jak śrubokręt czy łom). .
  •   Specjalnie wzmocniona konstrukcja. Wśród elementów zwiększających wytrzymałość drzwi wewnętrznych znajdują się między innymi specjalne bolce antywłamaniowe.·   Mocne zamki. Na przykład ryglowe. Do tego dojść mogą zawiasy, które wyróżniają się budową odporną na przecięcie.

Osobną kategorię produktów tworzą tak zwane antywłamaniowe drzwi zewnętrzne, w przypadku których powyższe rozwiązania to standard. Dzięki temu mają zagwarantować bardzo wysoki poziom ochrony. 

Montaż drzwi zewnętrznych – czy ma znaczenie?

Nawet najlepsza konstrukcja nie spełni jednak podstawowych wymagań, jeśli nie zostanie prawidłowo założona. Bez właściwej wiedzy i doświadczenia, montaż okaże się bardzo trudny, a czasem wręcz niemożliwy do prawidłowego wykonania.

Z tego powodu znacznie bezpieczniej będzie zostawić to specjalistom, którzy zagwarantują wykonanie wszystkich czynności tak, jak należy. Przełoży się to na nie tylko na odpowiednie osadzenie konstrukcji, ale też na ich prawidłowe działanie (prawidłowe wyciszenie, ochrona przed włamaniem, utrzymanie ciepła w środku etc.).

Drzwi zewnętrzne spełniają szczególną funkcję w każdym domu. Ich wybór powinien więc uwzględniać wszystkie kryteria, od których zależy maksymalną przydatność i bezpieczeństwo. Jest to sposób na udane zakupy.

 

Zobacz drzwi zewnętrzne dostępne na ternie całej Polski:

 

O Redakcja dobredrzwi.pl

Od 20 lat dostarczamy drzwi w całej Polsce. Przez ten czas pozyskaliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy się z wami podzielić na łamach tego bloga. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby artykuły umieszczane w tym miejscu pomagały wam przy wyborze odpowiednich drzwi do waszych domów lub mieszkań.

Zobacz wszystkie wpisy od Redakcja dobredrzwi.pl →