Jak ważny jest rodzaj wykończenia drzwi wewnętrznych?

Drzwi pasujące do każdego wnętrza

Sposób wykonania drzwi wewnętrznych determinuje ich zastosowanie, trwałość, a także szeroko pojętą przydatność. Sprawia to, że przed zakupem koniecznie trzeba przyjrzeć się im bliżej. Sprawdzić, jak zostały wykończone i z jakich materiałów korzystał producent.

Z czego składa się konstrukcja drzwi wewnętrznych?

Choć w wielu przypadkach są one oceniane „na oko”, właściwą decyzję można podjąć wyłącznie w oparciu o dokładną analizę wszystkich elementów, z których składają się drzwi wewnętrzne. Warto więc do tematu podejść kompleksowo, bez pomijania najważniejszych elementów konstrukcyjnych.

Rodzaj wypełnienia w drzwiach wewnętrznych

Na początek należy skupić się na wyborze właściwego typu konstrukcji. Główny podział wskazuje na dwa z nich – modele płytowe oraz ramiakowe. Różnią się one oczywiście budową, która z kolei ma wpływ na ich właściwości.

  •   Drzwi ramiakowe – tworzone są one z dwóch ram pionowych, a także kilku poziomych. Między nimi znajduje się wypełnienie w postaci paneli ze wskazanego materiału bądź oszklenia. Choć ciężar takich drzwi wewnętrznych może być spory, wyróżniają się przy tym wysoką stabilnością i dobrą dźwiękoszczelnością. 
  •   Drzwi płytowe – szkieletem skrzydła jest rama wykonana z drewna lub MDF, natomiast funkcję wypełnienia pełni płyta stabilizująca, której struktura przypomina plaster miodu. Takie połączenie zapewnia odpowiednią wytrzymałość mechaniczną oraz stabilność drzwi. Jeśli jednak konieczne okaże się dodatkowe wyciszenie konstrukcji, a także poprawa właściwości termicznych, miejsce charakterystycznego plastra miodu zajmuje specjalna płyta wiórowa. Takie drzwi są, rzecz jasna, droższe.

Jakie okleiny i dekory wybrać? 

Warto jeszcze na chwilę zatrzymać się przy rodzaju wypełnienia. Nie da się bowiem ukryć, że to właśnie wygląd drzwi w dużej mierze determinuje ostateczny wybór. Wpływ na ich prezencję ma natomiast sposób wykonania warstwy zewnętrznej. Na jakie więc rozwiązania można się zdecydować?

  •   lakierowanie i bejcowanie drzwi drewnianych – jest to dobry sposób na to, aby utrzymać naturalny rysunek słojów,
  •   malowanie – wybór kolorystyki jest oczywiście bardzo szeroki. W nowoczesnych pomieszczeniach dobrze sprawdzają się białe drzwi wewnętrzne, w skandynawskich beżowe, a w loftowych rdzawe,
  •   okleiny – stosowane na płytach drewnopochodnych. Potrafią skutecznie imitować inne materiały (np. drewno), a także dostosować wygląd drzwi do stylu wnętrza. Wybór najczęściej dotyczy oklein naturalnych (fornir) i laminatów wykonywanych z tworzyw sztucznych. Do tego dojść mogą również dekory.

Materiał wykończenia – drewno, szkło czy syntetyczne okleiny drewnopodobne??

Wybór typu budowy oczywiście nie wystarczy. Wpływ na trwałość drzwi wewnętrznych mają również użyte materiały. W ostatnim czasie zaobserwować można wzrost zainteresowania konstrukcji szklanych, które montowane są przeważnie we wnętrzach loftowych i industrialnych. Występują one w wielu odmianach – szkło może być przezroczyste bądź mleczne, ościeżnice natomiast zazwyczaj są wykonywane z drewna lub aluminium. W celu uzyskanie odpowiedniej trwałości, zalecane jest szkło hartowane o grubości co najmniej kilku milimetrów.

Jeśli jednak nie szkło, to na co warto postawić? Na przykład na klasykę, czyli drzwi wewnętrzne drewniane. Ogromne znaczenie ma tu gatunek użytego drewna. Ze względu na wygląd struktury usłojenia, a tym samym walory estetyczne, są one wykańczane wysokiej jakości fornirami naturalnymi i lakierami. Dzięki czemu przez wiele lat zachowują piękny wygląd, a także odpowiednią trwałość.

Rozwiązaniem pośrednim będą natomiast materiały drewnopochodne, wykonane ze specjalnych płyt kompozytowych (między innymi z MDF i HDF). Dobrym wyborem okażą się również specjalne okleiny syntetyczne, które wyróżniają się bogatą kolorystyką (pod tym względem są bardziej zróżnicowane niż drzwi z okleinami naturalnymi). Świetnie imitują drewno, a duży wybór odcieni i rodzajów usłojenia sprawia, że bez problemu komponują się w różnych wnętrzach (łatwo można dopasować je do podłogi, ścian czy też mebli). Ponadto charakteryzują się wysoką trwałość (oczywiście im droższe, tym lepsze są parametry ścieralności), są też łatwe w utrzymaniu czystości.

 Ościeżnica w drzwiach wewnętrznych

Kolejny wybór, który w znaczący sposób wpływa na efekt końcowy. Wskazać należy na dwa rozwiązania – ościeżnicę stałą oraz regulowaną. W pierwszym przypadku jej szerokość musi zostać precyzyjnie dostosowana do grubości murów, inaczej montaż drzwi okaże się niemożliwy. Często stanowi to pewien problem, zwłaszcza dla osób niedoświadczonych. Niezbędna będzie wtedy pomoc fachowca.

Inaczej wygląda sprawa z ościeżnicą regulowaną, której założenie okaże się znacznie łatwiejsze. Wszystko ze względu na możliwość dopasowania jej do grubości ścian.  Oczywiście pomiar nie jest jedyną kwestią, na jaką trzeba zwrócić uwagę. Również inne czynniki mają wpływ na prawidłowe założenie tych elementów.

Jest to dobry moment na to, aby podkreślić, że montaż drzwi wewnętrznych powinien zostać wykonany przez doświadczonego, wykwalifikowanego specjalistę. Tylko wtedy domownicy mogą liczyć na to, że przetrzymają one próbę czasu. Prawidłowe założenie dostępnych elementów gwarantuje także zachowanie kluczowych funkcji, związanych na przykład z łagodnym domykaniem czy też wyciszeniem. Warto o tym pamiętać.

Rodzaj wypełnienia, zastosowany materiał, ościeżnica, wykończenie warstwy zewnętrznej – wszystko to wpływa nie tylko na ostateczny wygląd drzwi, ale też na ich parametry i właściwości. Szczególnie istotna wydaje się trwałość konstrukcji, odporność na zarysowania, poważniejsze uszkodzenia oraz wilgoć, a także oraz właściwości termiczne i dźwiękochłonne. Niekiedy ważnym kryterium wyboru może być również izolacja od hałasu i temperatury (na przykład w przypadku drzwi do kotłowni lub garażu). Sprawia to, że przed dokonaniem zakupu warto przeanalizować wymienione wyżej kwestie.

 

Zobacz drzwi wewnętrzne dostępne na ternie całej Polski:

O Redakcja dobredrzwi.pl

Od 20 lat dostarczamy drzwi w całej Polsce. Przez ten czas pozyskaliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy się z wami podzielić na łamach tego bloga. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby artykuły umieszczane w tym miejscu pomagały wam przy wyborze odpowiednich drzwi do waszych domów lub mieszkań.

Zobacz wszystkie wpisy od Redakcja dobredrzwi.pl →