Przygotowanie miejsca, pomiar i montaż – drzwi techniczne

przydatne Drzwi techniczne

Drzwi techniczne spełniają szczególną funkcję. Odpowiadają nie tylko za oddzielenie pomieszczeń, ale również za zapewnienie bezpieczeństwa domownikom. Co warto wiedzieć o drzwiach technicznych oraz jak przygotować i wymierzyć otwór drzwiowy pod ich montaż? Podpowiadamy!

Co to są drzwi techniczne?

Drzwi techniczne to skrzydła o specjalnych właściwościach, które montowane są zazwyczaj do kotłowni oraz w przejściu między domem a garażem. Tego rodzaju skrzydła umieszcza się również w budynkach użyteczności publicznej, w szkołach, szpitalach, centrach handlowych czy restauracjach. Drzwi techniczne mogą pełnić trzy istotne dla bezpieczeństwa i komfortu funkcje. Tego rodzaju skrzydła mogą być:

  • antywłamaniowe, które oznaczone są różnymi klasami świadczącymi o stopniu ochrony wnętrza domu;
  • przeciwpożarowe, czyli takie, które w razie pożaru będą wystarczającą barierą dla ognia, pozwalającą domownikom na ewakuację oraz ochronę mienia;
  • termoizolacyjne, czyli chroniące przed niską temperaturą, co istotne w przypadku skrzydeł prowadzących np. do chłodnej piwnicy;
  • odpowiadające za izolację akustyczną, co jest szczególnie ważne w przypadku skrzydeł między wnętrzem domu a garażem, w którym często jest głośno.

Przygotowanie do zakupu skrzydeł o specjalnych parametrach

Jak przygotować się do zakupu modeli technicznych? Przede wszystkim zastanów się, czego oczekujesz od tego rodzaju skrzydeł drzwiowych. Zastanów się, czy powinny być przede wszystkim przeciwpożarowe, czy może najbardziej zależy Ci na tym, by odpowiednio izolowały termicznie. Sprawdź modele dostępne w naszym sklepie https://dobredrzwi.pl/drzwi-techniczne. Wszystkie są precyzyjnie opisane, dzięki czemu nie będziesz miał kłopotu z wybraniam dokładnie takich, jakie Ci odpowiadają. 

Jak przygotować i zmierzyć otwór pod drzwi techniczne?

Drzwi techniczne dostępne są w kilku standardowych wymiarach – zazwyczaj są to szerokości 70, 80, 90, 100 cm i wysokość 200 cm. Jeśli chcesz skorzystać z gotowych propozycji, powinieneś odpowiednio przygotować otwór drzwiowy pod konkretne wymiary skrzydła. Na początek zmierz otwory pod skrzydła do pomieszczeń, w których planujesz zamontować skrzydła techniczne. Zarówno szerokość, jak i wysokość drzwi zmierz w kilku miejscach, by mieć pewność, że otwór jest równy i symetryczny. Zmierz również obie przekątne miejsca, w którym mają być zamontowane drzwi. 

Wymiary otworu pasują do jednej ze standardowych opcji dostępnych w sklepie? Świetnie! Teraz wystarczy, że wybierzesz odpowiedni model. Jeśli okaże się, że otwór jest za mały, możesz go poszerzyć – nie powinno być to kłopotliwe szczególnie w przypadku murowanych ścianek działowych. Jeżeli otwór jest za duży, możesz spróbować go zmniejszyć – bardzo ważne jest jednak, by użyć do tego odpowiednich, elastycznych zapraw. Jeśli nie masz doświadczenia w tego typu pracach, zastanów się nad skorzystaniem z pomocy fachowca. Ostatnią opcją, z której możesz skorzystać, jeśli okaże się, że otwór na Twoje drzwi jest zbyt mały, jest zamówienie drzwi na wymiar, które będą idealnie dopasowane do warunków panujących w Twoim domu. 

Właściwy dobór drzwi technicznych jest bardzo istotny. Kupując tego rodzaju skrzydła, zwróć uwagę na to, czy odpowiadają Ci ich parametry, czy skrzydła będą pasowały do otworów drzwiowych w Twoim domu oraz, czy będą wizualnie dopasowane do całej aranżacji. Nie znalazłeś jeszcze drzwi dla siebie? Poznaj naszą pełną ofertę, a jeśli będziesz potrzebował pomocy, skontaktuj się z nami.

Zobacz najlepsze modele drzwi technicznych

Drzwi techniczne do domu

O Redakcja dobredrzwi.pl

Od 20 lat dostarczamy drzwi w całej Polsce. Przez ten czas pozyskaliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy się z wami podzielić na łamach tego bloga. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby artykuły umieszczane w tym miejscu pomagały wam przy wyborze odpowiednich drzwi do waszych domów lub mieszkań.

Zobacz wszystkie wpisy od Redakcja dobredrzwi.pl →