Najnowsze trendy – Drzwi bezprzylgowe

Dobrze dobrane drzwi bezprzylgowe

Choć wybierając drzwi wewnętrzne trzeba koniecznie zwrócić uwagę na ich wytrzymałość, a także kluczowe parametry techniczne, nie może obejść się również bez analizy strony estetycznej. To od niej w końcu zależy, jak konstrukcja będzie prezentowała się w konkretnym pomieszczeniu.

I między innymi właśnie z tego powodu sporą popularnością w ostatnim czasie cieszą się drzwi bezprzylgowe. Co ważne, występują one w różnych wersjach, dlatego trudno mówić tu o poważniejszych ograniczeniach w wyborze.

Czym charakteryzują się drzwi bezprzylgowe? Jaka jest ich budowa?

Zanim jednak przejdziemy do wskazywania rozwiązań kolorystycznych i stylistycznych, warto skupić się na wyjaśnieniu, o czym tak naprawdę jest mowa. Podstawowym wyróżnikiem drzwi bezprzylgowych jest prosta krawędź skrzydła, które, po zamknięciu, idealnie łączy się z ościeżnicą. W ten sposób powstaje jednolita powierzchnia. Nic z niej „nie wystaje”.

Przeciwieństwem tych konstrukcji są oczywiście modele przylgowe. W ich przypadku skrzydło niejako nachodzi na ościeżnicę, nie chowa się w niej. Element wystający jest nazywany „przylgą” lub „felcem”.

Podstawowa różnica tyczy się więc jedynie wyglądu produktu. Pod względem wszelkich parametrów technicznych zachowują się one tak samo. Trzeba w tym miejscu jeszcze podkreślić, że drzwi bezprzylgowe występują w wersjach z ukrytymi, niewidocznymi zamkami, co także ma swój wpływ na ich prezencję.

Kiedy warto zamontować drzwi bezprzylgowe? Jakie są ich największe zalety?

Choć wybór konkretnych konstrukcji jest często kwestią indywidualną, dobrze byłoby wskazać kilka sytuacji, w których to omawiane modele dyskretniejsze, chowające się w ościeżnicy, będzie można określić jako optymalne.

  •   Modele wewnętrzne bezprzylgowe dobrze sprawdzają się we wnętrzach małych i ciasnych. Ze względu na swoją konstrukcję nie zabierają dodatkowej ilości wolnego miejsca. Co więcej, mogą nawet optycznie powiększyć przestrzeń.
  •   Produkty te warto montować w pomieszczeniach wyróżniających się minimalistyczną aranżacją. Cenione są zwłaszcza modele bezprzylgowe białe, często zakładane we wnętrzach nowoczesnych. Nie ma tu mowy o efekcie przytłoczenia.
  •   Omawiane konstrukcje pozwalają również całkowicie ukryć ościeżnicę. Takie rozwiązanie należy jednak jeszcze na etapie gruntownego remont lub budowy domu. Ościeżnica bowiem musi zostać wmurowana w ściany. Warto jednak na coś takiego się zdecydować. Efekt „niewidocznych drzwi” wygląda naprawdę imponująco.

 Możliwość przygotowania ciekawych, niecodziennych projektów, a także rosnąca liczba dostępnych modeli to dobre powody, dlatego których dobrze jest przemyśleć zakup drzwi bezprzylgowych. Cieszą się one rosnącą popularnością, co ma również wpływ na dostępne rozwiązania, z których można skorzystać.

Konstrukcje tego typu przygotowywane są w różnych wymiarach i stylach. Pojawiają się także na różne wypełnienia oraz wykończenie. Dzięki temu sprawdzą się nie tylko we wnętrzach nowoczesnych, ale też industrialnych i skandynawskich.

Montaż drzwi bezprzylgowych – kluczowe zasady

Jedyną poważną wadą omawianych produktów jest dość trudny proces ich zakładania. W porównaniu do standardowych drzwi przylgowych wymagają znacznie większej uwagi, a ewentualne błędy okażą się mocno dotkliwe.

Zdecydowanie najwięcej trudności sprawia właściwe osadzenie konstrukcji. Jeśli coś pójdzie nie tak, między skrzydłem a ościeżnicą powstanie widoczna szczelina, która zrujnuje cały design. Kolejną czynnością wymagającą dużej precyzji jest regulacja zawiasów, szczególnie tych ukrytych.

Żeby całość przebiegła bez przeszkód, niezbędne okażą się odpowiednie umiejętności i doświadczenie w montażu modeli bezprzylgowych. Nie może być tu mowy o zakładaniu „na oko”. Takie podejście najczęściej kończy się wspomnianymi szczelinami, a w skrajnych przypadkach nawet uszkodzeniem konstrukcji.

Biorąc to pod uwagę, zdecydowanie najlepszym wyjściem z tej sytuacji będzie powierzenie montażu profesjonalistom. Nie tylko ze względu na wygląd, ale również na poprawne działanie. Wszelkie popełnione błędy mogą bowiem negatywnie wpłynąć na ich właściwości – zwłaszcza te związane z izolacją termiczną i akustyczną. Fachowiec założy drzwi, wyreguluje zawiasy i zadba o to, aby całość wyglądała, a także działała bez zastrzeżeń.

Czy jednak konstrukcje bezprzylgowe są warte przejścia przez te trudności? Jak najbardziej. Prezentują się one bardzo estetycznie, ograniczając jednocześnie ilość wykorzystanego miejsca. Sprawdzą się w ciasnych pomieszczeniach, ale nie tylko. Szczególnie dlatego, że pojawiają się w coraz to nowszych odmianach, które można dobrać do swojego gustu i wystroju wnętrza.

Zobacz polecane drzwi bezprzylgowe

Najlepsze drzwi bezprzylgowe

O Redakcja dobredrzwi.pl

Od 20 lat dostarczamy drzwi w całej Polsce. Przez ten czas pozyskaliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy się z wami podzielić na łamach tego bloga. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby artykuły umieszczane w tym miejscu pomagały wam przy wyborze odpowiednich drzwi do waszych domów lub mieszkań.

Zobacz wszystkie wpisy od Redakcja dobredrzwi.pl →