Dlaczego drzwi antywłamaniowe warto zastosować w domu?

Najlepszy wybór drzwi antywłamaniowych

Skuteczna ochrona przed włamaniem to najważniejsze zadanie, jakie muszą spełniać drzwi zewnętrzne – zarówno do mieszkania, domu, jak i każdego innego budynku. Z tego powodu trudno dziwić się tak dużą popularnością drzwi antywłamaniowych, które są bardzo często kupowane nie tylko przez firmy, ale też klientów indywidualnych.

Z tego właśnie powodu warto zastanowić się nad największymi korzyściami, jakie zapewniają drzwi antywłamaniowe. Jest też dobra okazja do tego, aby wskazać na ich najważniejsze cechy oraz parametry. Zdecydowanie ułatwi to ich wybór.

Kluczowe zalety montażu drzwi antywłamaniowych

Jak sama nazwa wskazuje, do czynienia mamy z konstrukcjami przystosowanymi specjalnie pod kątem skutecznej ochrony przed próbami ich wyważenia bądź wyłamania. Oznacza to, że wykonywane są z elementów, których próżno szukać w produktach standardowych. W zależności od modelu, w drzwiach antywłamaniowych mogą znaleźć się takie rozwiązania jak:

 • zamki bolcowe – nie tylko główne, ale też dodatkowe,
 • wzmacniane zawiasy,
 • ościeżnica z blachy stalowej,
 • bolce antywyważeniowe – zakładane w newralgicznych miejscach,
 • przekładki na skrzydle, które są odporne na przewiercenie,
 • metalowy próg uniemożliwiający wyważenie od dołu,
 • specjalna wzmocniona konstrukcja.

Do tego dojść mogą również materiały gwarantujące zwiększoną ochronę przed ogniem i dymem. Najważniejszą zaletą drzwi wejściowych antywłamaniowych będzie więc skuteczna ochrona przed wejściem do domu bądź mieszkania osób niepożądanych. Nawet jeśli znają oni sposoby na otwarcie konstrukcji wzmacnianych w taki sposób, potrwać może to na tyle długo, że złodzieje zwrócą na siebie uwagę sąsiadów lub osób postronnych.

Warto pamiętać ponadto o tym, że drzwi antywłamaniowe często mają kluczowe znaczenie dla towarzystw ubezpieczeniowych, które wręcz wymagają ich montażu. W przeciwnym wypadku, gdy dojdzie włamania, pojawić się mogą problemy z wypłatą należnego odszkodowania.

Sposób wykonania konstrukcji drzwi antywłamaniowych do mieszkania bądź domu jednorodzinnego wydaje się jednak korzystny nie tylko z powodu ochrony przed złodziejami.  Jak udowodniliśmy, powstają one ze wzmacnianych materiałów, które gwarantują także:

 •   lepszą izolację termiczną i akustyczną,
 •   wysoką wytrzymałość mechaniczną,
 •   odporność na korozję oraz wpływ rozmaitych czynników zewnętrznych,
 •   bardzo długą żywotność.

Czy wszystkie produkty antywłamaniowe okażą się odpowiednie? Jakie drzwi wybrać?

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, zakup omawianych produktów wydaje się po prostu opłacalny. Nie oznacza to jednak wcale, że samo hasło „antywłamaniowe” powinno wystarczyć do podjęcia decyzji o zakupie. Niestety, niekiedy jest ono używane mocno na wyrost. Producenci przy jego użyciu niekiedy promują konstrukcje, które nie spełniają podstawowych kryteriów.

Jakich dokładnie? No właśnie. Ich znajomość okaże się bardzo pomocna podczas robienia zakupów. Dzięki temu stanie się bowiem jasne, które modele są naprawdę antywłamaniowe, a które nie. Pod uwagę trzeba wziąć zwłaszcza klasę drzwi. Im wyższa, tym oczywiście lepiej.

W omawianej kategorii najczęściej znaleźć można modele w klasach RC2, RC3 oraz RC4. Zapewniają one ochronę przed włamaniem przy użyciu konkretnych narzędzi. W pierwszym przypadku będą to proste przyrządy, takie jak na przykład śrubokręt, w drugim łom, a w trzecim też siekiera oraz wiertarka (zabezpieczenie przed przewiercaniem skrzydła). Co ważne, dla drzwi z przeszkleniami przyznawane są oddzielne klasy z literą N. Tu także panuje ta sama zasada – im wyższa klasa, tym lepiej.

Klasa antywłamaniowa to jednak nie wszystko. Pod uwagę należy wziąć również:

 •   certyfikaty, które stanowią potwierdzenie, że antywłamaniowe drzwi przeszły szereg testów z użyciem konkretnych narzędzi,
 •   zastosowane materiały – koniecznie muszą wyróżniać się wysoką wytrzymałością mechaniczną,
 •   liczbę oraz rodzaj zamontowanych zamków – może być ich nawet kilka,
 •   sposób montażu i wymiary – dopasowanie drzwi antywłamaniowych pod tym względem jest bardzo ważne,
 •   pozostałe parametry, niezwiązane bezpośrednio z ochroną antywłamaniową. Będzie to między innym współczynnik przenikania ciepła oraz dźwiękochłonność.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby kupowane konstrukcje dopasować także pod względem kolorystycznym i designu. Zwłaszcza że występują na rynku w wielu odmianach.

Czy warto decydować się na zakup drzwi antywłamaniowych wraz z montażem? 

Mimo że niektórym usługa ta może wydać się niepotrzebnym wydatkiem, w tym przypadku jest ona jak najbardziej zasadna i najlepiej aby była poprzedzona profesjonalnym pomiarem. Montaż ma bowiem bezpośredni wpływ na właściwości oraz sposób działania drzwi. W przypadku popełnienia błędu ochrona nie będzie tak skuteczna, jak powinna. A to zaś zwiększa ryzyko udanego włamania.

Ochrona domu, mieszkania, biura, gabinetu i wszystkich innych obiektów jest zależna od stosowanych zabezpieczeń. Drzwi pełnią tu kluczową funkcję, dlatego do ich wyboru warto podejść z bagażem odpowiedniej wiedzy. Mamy nadzieję, że powyższe informację ją zapewniają.

Zobacz drzwi antywłamaniowe, które są dostępne ternie całej Polski:

O Redakcja dobredrzwi.pl

Od 20 lat dostarczamy drzwi w całej Polsce. Przez ten czas pozyskaliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy się z wami podzielić na łamach tego bloga. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby artykuły umieszczane w tym miejscu pomagały wam przy wyborze odpowiednich drzwi do waszych domów lub mieszkań.

Zobacz wszystkie wpisy od Redakcja dobredrzwi.pl →