Czym wyciszyć drzwi wejściowe do domu?

Jak zadbać o ciszę w mieszkaniu przez drzwi akustyczne

Drzwi wejściowe są bardzo ważnym elementem, który oddziela cały dom czy mieszkanie od hałasu dobiegającego z zewnątrz. Poziom wszelkiego rodzaju dźwięku potrafi być niesamowicie uciążliwy, dlatego warto zastanowić się, jak sprawić, by cztery kąty były dobrze odizolowane od hałasu pochodzącego zza ich granic. Co zrobić, by skrzydło do domu stały się bardziej dźwiękoszczelne? Czy warto zainwestować w drzwi akustyczne?

Czym kierować się przy wyborze drzwi akustycznych?

Jest to najlepsze wyjście, gdy chcemy jak najmocniej ograniczyć wszelkie dźwięki dobiegające do domu z zewnątrz. Odpowiednio dobrane drzwi akustyczne powinny być dobrane według następujących kryteriów:

  • Kwestie estetyczne – obok dźwiękoszczelności jest to chyba najważniejsza cecha charakterystyczna. Na rynku można znaleźć skrzydła do domu w różnych wariantach kolorystycznych.
  • Konstrukcja – powinna być wykonana z dobrej jakości materiałów, która odznacza się wysoką odpornością na warunki zewnętrzne, takie jak wilgoć czy temperatura.
  • Bezpieczeństwo – często zdarza się, że drzwi akustyczne posiadają zaawansowane systemy antywłamaniowe. Skala bezpieczeństwa jest opisywana wskaźnikiem RC (z ang. Resistance Class), gdzie klasa RC1 chroni tylko i wyłącznie przed podstawowymi próbami sforsowania drzwi, a modele posiadające klasę bezpieczeństwa RC6 jest w stanie znieść nawet próbę siłowego otwarcia przy pomocy specjalistycznych narzędzi o dużej mocy – stosowane raczej w obiektach użyteczności publicznej.

Drzwi akustyczne – izolacja cieplna i dźwiękoszczelność

 Zarówno drzwi wejściowe z płyty wiórowo-otworowej, jak i techniczne, wypełnione są zwykle odpowiednią dla miejsca pianką, która stanowi dla hałasu barierę nie do przebicia i gwarantuje najwyższy komfort użytkowania. Bardzo ważnym czynnikiem, który należy mieć na uwadze przy wyborze drzwi akustycznych, jest dobra izolacja cieplna (od 1,5 W/[m2*K] w dół).

Jeśli chodzi o dźwiękoszczelność, istnieje odpowiedni współczynnik mówiący o stopniu ochrony przed dźwiękami z zewnątrz. Przy zakupie odpowiednich drzwi, warto wziąć te, których współczynnik dźwiękoszczelności wynosi 28 dB (oczywiście, im więcej, tym lepiej). Jedynym mankamentem tego rozwiązania są koszty, które należy ponieść przy zakupie i ewentualnym montażu.

Uszczelki i próg

Jeśli modyfikacja aktualnego wejścia do domu, nie jest możliwa, warto rozważyć różne alternatywy. Różnego rodzaju szczeliny w samej konstrukcji drzwi przenoszą niechciane dźwięki z korytarza/z zewnątrz do domu. Jak temu przeciwdziałać? Poza lokalizacją źródeł problemów warto zaopatrzyć się w specjalne taśmy, uszczelki czy uszczelki z gumy EPDM. Są one bardzo proste w użyciu czy montażu, ponieważ wystarczy przykleić element na wszystkich bokach obwodu drzwi i docisnąć.

Kolejnym atutem tego rozwiązania jest jego cena, która nie jest zbyt wygórowana, względem tego, jakie długości osiągają taśmy. Tych pierwszych, szerokość waha się w granicach 1-2 cm, a same długości – od sześciu do nawet stu metrów długości (dla skrzydła 80cm przyjmuje się 6mb, w zależności od konstrukcji należy wziąć pod uwagę skrzydło, jak i ościeżnicę).

W przypadku złej instalacji progu gdy nie przylega on szczelnie do drzwi,  sporo dźwięków wchodzi do domu zza jego granic. W nowo powstałych budynkach częstym zwyczajem stał się całkowity brak progu, co nie przesądza o braku właściwości dźwiękoizolacyjnych. Najczęściej takie skrzydło jest wyposażone w tzw. próg opadający, zamontowany w skrzydle.

Sztuczki z tapetą i niegustowna kotara.

Jeśli chcemy, by aktualne drzwi, w chociaż minimalnym stopniu dorównywały modelom akustycznym, warto zerknąć na inne sposoby, które stały się całkiem popularną alternatywą. Oto trzy z nich:

  •           Tapicerka – rozwiązanie, które wykonywane jest zwykle przez fachowców. W zależności od gustu, może zepsuć nieco wygląd wnętrza domu, jak i zewnętrznej strony skrzydła. W zależności od grubości izolacji, może ona znacznie wpłynąć na ilość hałasu, który pochodzi z otoczenia domu lub korytarza. Istotny jest również surowiec, który będzie stanowił obicie – najlepiej, gdyby miał on jak największą gęstość (np. pianki).
  •           Kotara – rozwiązanie rodem z PRL-u nie jest głupim pomysłem, ale ma swoje oczywiste wady – znacznie pogarsza walory estetyczne przedpokoju oraz obniża komfort użytkowania. Materiał stanowi dodatkową barierę dla fali dźwięku, które dostają się do mieszkania. Poza dodatkową dźwiękoszczelnością, zapobiega w pewien sposób wydostawaniu się ciepłego powietrza na zewnątrz i przedostawania się do wewnątrz zimnego przy zamykaniu i otwieraniu skrzydła. Jest to przydatne zwłaszcza zimową porą, kiedy kwestie izolacji są najważniejsze.
  •           Tapeta akustyczna – najczęściej można je spotkać na różnego typu budynkach użytkowych, takich jak biura, sale konferencyjne, stołówki, urzędy czy szkoły. Wykonane są najczęściej z włókna poliestrowego. Tapety są stosunkowo proste do naklejenia, choć, by zachować wartość estetyczną skrzydła, samemu nie potrafiąc naklejać tego typu tapet, warto zlecić wykonanie specjalistom.

Jeśli zależy nam na estetyce pomieszczenia i funkcjonalności, powinniśmy wybrać dedykowane drzwi akustyczne. Czasami jednak są sytuacje, że nie posiadamy budżetu na zakup nowego skrzydła, a hałasy z zewnątrz są wyjątkowo uciążliwe. Dobrym pomysłem jest więc zastosowanie się do alternatyw do momentu, kiedy będzie można wyposażyć się w profesjonalny sprzęt.

Zobacz najlepsze modele drzwi z dostawą i montażem na ternie całej Polski:

Drzwi akustyczne

O Redakcja dobredrzwi.pl

Od 20 lat dostarczamy drzwi w całej Polsce. Przez ten czas pozyskaliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy się z wami podzielić na łamach tego bloga. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby artykuły umieszczane w tym miejscu pomagały wam przy wyborze odpowiednich drzwi do waszych domów lub mieszkań.

Zobacz wszystkie wpisy od Redakcja dobredrzwi.pl →