Czym się kierować kupując drzwi do pokoju?

Jakie drzwi do pokoju?

Drzwi pokojowe mają ogromny wpływ na ostateczny wygląd mieszkania. Nie pozostawiaj więc wyboru skrzydła przypadkowi. Zanim pójdziesz na zakupy, poznaj kryteria, którymi warto kierować się, wybierając drzwi pokojowe do swojego domu czy mieszkania. Na co warto zwrócić uwagę i o czym pamiętać? Czytaj dalej!

Drzwi pokojowe – jak dobrać je do wnętrza?

Wybierając drzwi pokojowe, powinieneś brać pod uwagę zarówno aspekty praktyczne, jak i względy estetyczne. Dobrze dobrane do wnętrza pod kątem wizualnym będą pięknym uzupełnieniem aranżacji całego mieszkania. O czym warto pamiętać, dobierając drzwi pokojowe do wnętrza?

  • Dopasuj wygląd drzwi do stylu wnętrza. Powinny one wizualnie dopełniać aranżację wnętrza, dopasuj je więc tak, by były spójne z innymi elementami wystroju. Białe, proste, minimalistyczne modele będą świetnie prezentowały się we wnętrzu skandynawskim, a ciężkie drzwi z ciemnego drewna w aranżacjach kolonialnych lub klasycznych. 
  • Wybierz drzwi spójne z innymi elementami wykończeniowymi. Twoje mieszkanie będzie wyglądało spójnie i estetycznie, jeśli skrzydła będą dopasowane np. kolorystycznie do listew przypodłogowych czy balustrady przy schodach.

Szukasz idealnych drzwi do pokoju? By zorientować się w dostępnych na rynku modelach, przeglądnij naszą ofertę drzwi pokojowych https://dobredrzwi.pl/drzwi–pokojowe.

Na co zwrócić uwagę?

Dopasowanie skrzydła pod względem wizualnym do aranżacji jest bardzo ważne, ale to nie wszystko! Istnieje jeszcze szereg czynników, które warto wziąć pod uwagę, wybierając drzwi pokojowe. Co jest istotne w przypadku drzwi do pokoju?

Wymiary drzwi do pokoju 

Choć w wielu przypadkach otwory drzwiowe przygotowane są pod standardowe wymiary drzwi (najpopularniejsze to te o świetle przejścia 80 cm), to zawsze warto dokładnie zmierzyć wysokość, szerokość oraz przekątne otworów drzwiowych. Istotna jest również grubość muru, w którym skrzydła będą osadzone – to od niej uzależniony jest wybór ościeżnicy do Twoich drzwi. Standardowa grubość ścian działowych to 12 cm. Jeśli Twoje ściany są węższe lub grubsze, warto do moceli pokojowych dobrać ościeżnicę regulowaną, którą można dostosować do większości warunków. 

Kierunek otwierania

Kierunek otwierania drzwi pokojowych powinien być podyktowany ciągami komunikacyjnymi w domu. Decydując, czy skrzydła mają być prawe, czy lewe, weź pod uwagę np. umiejscowienie włączników światła oraz przestrzeń, która jest potrzebna, by w pełni otworzyć drzwi.

Jak określić, czy skrzydła do pokoju mają być prawe, czy lewe? Na szczęście nie jest to tak skomplikowane, jak w popularnym kabarecie o kupowaniu drzwi. Wyobraź sobie, że stoisz przodem drzwi od strony, po której będą otwierały się one w Twoją stronę. Jeśli zawiasy znajdują się po Twojej lewej stronie, są to drzwi lewe, jeśli po prawej, masz do czynienia z drzwiami prawymi. W ten sposób, wyobrażając sobie, jak mają otwierać się skrzydło, możesz określić, jakich skrzydeł potrzebujesz w całym domu. Pamiętaj, by wszystkie wymiary oraz cechy drzwi zapisywać na kartce.

Drzwi pokojowe – pełne czy przeszklone?

Bardzo istotną kwestią jest również decyzja, czy potrzebujesz modeli pełnych, czy lepiej sprawdzą się przeszklone. Modele pokojowe z przeszkleniami sprawdzą się dobrze w mieszkaniach z korytarzem pozbawionym dostępu do naturalnego światła. Dzięki przeszkleniom, nawet kiedy wszystkie drzwi do pokojów będą zamknięte, w korytarzu nie zapanuje całkowity mrok. Skrzydła z przeszkleniami to również dobry wybór, jeśli szukasz skrzydeł, które sprawią, że pomieszczenia będą wydawały się lżejsze i bardziej przestronne.

Pełne modele pokojowe również mają wiele zalet. To świetne rozwiązanie dla tych, którzy cenią prywatność i po zamknięciu drzwi np. do sypialni czy gabinetu, chcą maksymalnie odgrodzić się od tego, co dzieje się poza tym konkretnym pomieszczeniem. Pełne modele bez przeszkleń, oprócz tego, że wizualnie zapewniają intymność, są również najbardziej dźwiękoszczelne

Rodzaj ościeżnic do drzwi pokojowych

Kiedy wybierzesz już swoje drzwi pokojowe, przyjdzie czas na dobór ościeżnic. Ościeżnice kupuje się zazwyczaj razem ze skrzydłem, ale producenci często dają możliwość wyboru między kilkoma modelami. 

Ościeżnice można podzielić na stałe, czyli te, które dopasowane są do określonej grubości muru lub regulowane, czyli te dające możliwość dopasowania do warunków w mieszkaniu. Możesz również wybierać między ościeżnicami przylgowymi oraz bezprzylgowymi. Modele przylgowe to klasyczne ościeżnice z widocznymi zawiasami, natomiast w przypadku bezprzylgowych zawiasy są ukryte w konstrukcji, a w momencie zamknięcia skrzydło i ościeżnica tworzą jedną płaszczyznę. 

Dobór skrzydeł pokojowych zarówno pod względem estetycznym, jak i pod kątem dopasowania do panujących w mieszkaniu warunków technicznych ma ogromny wpływ na komfort użytkowania w przyszłości. Jeśli wiesz już, jakich drzwi szukasz, zobacz naszą pełną ofertę i wybierz model dla siebie. Jeżeli potrzebujesz doradztwa lub pomocy w pomiarach, skontaktuj się z nami i umów na spotkanie ze specjalistą. 

Zobacz dostępną ofertę drzwi od pokoju

Drzwi pokojowe

 

O Redakcja dobredrzwi.pl

Od 20 lat dostarczamy drzwi w całej Polsce. Przez ten czas pozyskaliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy się z wami podzielić na łamach tego bloga. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby artykuły umieszczane w tym miejscu pomagały wam przy wyborze odpowiednich drzwi do waszych domów lub mieszkań.

Zobacz wszystkie wpisy od Redakcja dobredrzwi.pl →