Czym są drzwi przesuwne? W jakich pomieszczeniach się sprawdzą?

Modele drzwi przesuwnych

Drzwi przesuwne to rozwiązanie, które świetnie sprawdza się zarówno w niewielkich, jak i w bardzo przestronnych wnętrzach. Jeśli szukasz modeli, które będą nie tylko funkcjonalne, ale mogą stać się również efektowną dekoracją Twojego domu lub mieszkania, zwróć uwagę właśnie na modele przesuwne. Co warto wiedzieć o drzwiach tego rodzaju?

Drzwi przesuwne, czyli jakie?

Modele przesuwne są świetną alternatywą do klasycznych skrzydeł. To wszystkie modele, które zamiast otwierać się wahadłowo, jak standardowe skrzydło, przesuwają się na ścianę sąsiadującą z otworem drzwiowym lub wsuwają się w specjalnie przygotowaną wcześniej kasetę. Przesuwne drzwi mogą być wykonane ze zróżnicowanych materiałów, a ich skrzydła mogą być przeszklone lub pełne.

Rodzaje drzwi przesuwnych

Chcesz kupić skrzydła przesuwne do swojego domu lub mieszkania? Bardzo istotną decyzją, którą warto podjąć już na etapie budowy lub remontu, jest wybór systemu oraz sposobu montażu rozsuwanych drzwi. W czym możesz wybierać?

  • Modele przesuwne naścienne. System naścienny to taki, w którym skrzydła po otwarciu nasuwają się na ścianę, która sąsiaduje z otworem drzwiowym. Ściana obok drzwi musi być więc wystarczająco duża i odsłonięta – nie można postawić tuż przy niej mebli. Tego rodzaju skrzydła mogą być zamontowane na wyeksponowanej, widocznej prowadnicy lub na takiej, która jest ukryta w specjalnej maskownicy. Specyficznym i bardzo modnym rodzajem drzwi przesuwnych naściennych są modele w stylu barn doors, które świetnie pasują np. do wnętrz w stylu rustykalnym.
  • Modele przesuwne kasetowe. Skrzydła w systemie kasetowym to modele, w których skrzydło po otwarciu wsuwa się w specjalną, wcześniej przygotowaną kasetę wewnątrz ściany. Taka kaseta powinna być przygotowana jak najwcześniej, czyli już na etapie generalnego remontu. Późniejsze przygotowanie konstrukcji jest oczywiście również możliwe, ale będzie z pewnością wiązało się ze sporym bałaganem.

Dwuskrzydłowe czy jednoskrzydłowe?

Drzwi przesuwne występują w formie jednoskrzydłowej oraz dwuskrzydłowej. Modele jednoskrzydłowe świetnie sprawdzają się w niewielkich wnętrzach. System przesuwny zajmuje mniej miejsca niż klasyczne skrzydło, dlatego często wykorzystywany jest w miejscach, w których brakuje przestrzeni na otwieranie tradycyjnego skrzydła.

Dwuskrzydłowe modele przesuwne to bardzo efektowne rozwiązanie, które często wykorzystywane jest na dużych przestrzeniach. Modele z dwoma skrzydłami świetnie prezentują się np. we wnętrzach kamienic z wysokimi sufitami. Dwuskrzydłowe skrzydła przesuwne mogą również pełnić funkcję ruchomej ścianki działowej, która rozdzieli np. bardzo duży pokój dzienny na strefę wypoczynkową i jadalnianą. 

Gdzie się sprawdzą?

Skrzydła przesuwne sprawdzą się świetnie niemal w każdym miejscu w Twoim domu. Warunek jest jeden – obok otworu drzwiowego musi znajdować się ściana na którą (lub w którą) będzie mogło przesunąć się skrzydło po otwarciu drzwi. Tego rodzaju rozwiązania, ze względu na to, że zajmują niewiele miejsca, często wykorzystywane są np. w garderobach, schowkach czy spiżarniach. Modele przesuwne efektownie będą prezentowały się też np. jako bezpośrednie przejście z salonu do sypialni. 

Zastanawiasz się, czy drzwi przesuwne to rozwiązanie dla Ciebie? Poznaj pełną ofertę rozsuwanych skrzydeł dostępnych w naszym sklepie i przekonaj się, jak bardzo różnorodny asortyment masz do dyspozycji. 

Zobacz inne oferty drzwi przesuwnych

Drzwi przesuwane

O Redakcja dobredrzwi.pl

Od 20 lat dostarczamy drzwi w całej Polsce. Przez ten czas pozyskaliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy się z wami podzielić na łamach tego bloga. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby artykuły umieszczane w tym miejscu pomagały wam przy wyborze odpowiednich drzwi do waszych domów lub mieszkań.

Zobacz wszystkie wpisy od Redakcja dobredrzwi.pl →